Nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją to bardzo popularne urządzenie, choć nie należy do najtańszych. Coraz większe znaczenie ma jednak dla nas jakość i skuteczność, a nie cena. To bardzo dobry trend. Już sam rodzaj nawilżacza jest strzałem w dziesiątkę, jednak żeby uzyskać maksimum zadowolenia z zakupu, warto wiedzieć, na jakie cechy zwrócić uwagę i w jaki sposób dopasować je do swoich potrzeb.
Temu zagadnieniu poświęciliśmy poniższy poradnik. Znajdziecie w nim informacje teoretyczne, omówienie najważniejszych funkcji i ich znaczenia dla użytkowania. Całkiem praktycznie podpowiadamy też, czego właściwie możemy oczekiwać, nie mówiąc już o tym, że prezentujemy gotową listę konkretnych modeli, które sprawdziły się u innych użytkowników.
Jak działa nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją?
Nawilżacz powietrza to urządzenie, z którym zetknął się niemal każdy i zna je chociaż ze słyszenia. A jeśli nie – łatwo się domyślić jego funkcji. Nie musimy już wieszać na kaloryferze mokrych ręczników czy innych przedmiotów, żeby cieszyć się optymalną wilgotnością powietrza; mamy bardziej zaawansowane i precyzyjne metody kontroli wilgotności powietrza. Spośród nich najlepsza jest ewaporyzacja. To metoda bazująca na naturalnym procesie parowania wody, ale bez konieczności podnoszenia jej temperatury. Woda, którą wlewamy do pojemnika urządzenia, wewnątrz tworzy kurtynę, przepływa przez dyski lub specjalną matę, a wentylator zapewnia przepływ powietrza. Dzięki temu wilgotność w pomieszczeniu się podnosi.
Czym jest jonizacja powietrza?
Ewaporacja to nie jedyna funkcja, którą dysponuje opisywane przez nas urządzenie. Kolejną ważną opcją jest jonizacja. Co to za proces? Zazwyczaj powietrze w mieszkaniu naładowane jest dodatnio. Dzieje się tak pod wpływem wszechobecnych urządzeń elektronicznych. Chociaż tego typu „zanieczyszczeń” nie widzimy gołym okiem, wpływają one na nasze zdrowie. Optymalny stan dla naszego ciała jest wtedy, kiedy powietrze nie jest naelektryzowane. Najlepszy nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją produkuje jony ujemne, które neutralizują dodatnio naładowane powietrze. Dzięki temu atmosfera w pomieszczeniu dosłownie odzyskuje równowagę, a my czujemy się zdrowsi.
Zobacz też: Nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem
Dlaczego warto kupić nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją?
Zdrowie to właśnie główny cel, który przyświeca naszemu zakupowi. Suche powietrze, w dodatku naładowane dodatnio, odbija się na naszym samopoczuciu. Ma wpływ przede wszystkim na śluzówki ust i nosa. Kiedy wysychają, są bardziej podatne na uszkodzenia i nie pełnią roli ochronnej, przez co do organizmu dostaje się więcej szkodliwych substancji i drobnoustrojów. Różnice bywają subtelne, ale chorujemy częściej, jesteśmy bardziej podatni na alergie, kaszel, katar bez żadnego powodu. Nie mówiąc już o zaostrzeniu przewlekłych chorób, zwłaszcza związanych z funkcjonowaniem układu oddechowego.
To nie wszystko. W suchym, naelektryzowanym powietrzu cząsteczki kurzu, odchody roztoczy, pyłki, zarodniki grzybów, inne alergeny czy pyły zawieszone unoszą się i nie opadają na powierzchnie, by łatwo je było posprzątać. Przez to wdychamy ich więcej. Najlepszy nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją sprawia, że wilgotność jest wystarczająca, żeby zminimalizować ten efekt. Rzadziej chorujemy, lepiej śpimy, a nasze śluzówki pozostają prawidłowo nawilżone. To szczególnie ważne w domu, gdzie są małe dzieci, alergicy i osoby przewlekle chore.
Sprawdź także: Nawilżacz ewaporacyjny do 200 zł
Jaki nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją wybrać i kupić?
Dobry nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją wyróżnia się spośród innych takich sprzętów. W przeciwieństwie do modeli parowych, nie podnosi temperatury powietrza, ponieważ nie musi gotować wody. Jest też bardziej energooszczędny. Natomiast w porównaniu z nawilżaczem ultradźwiękowym, jest bezpieczniejszy dla zdrowia: emituje do powietrza tylko wodę, bez towarzyszących jej zanieczyszczeń czy kamienia. Jednak w zależności od naszych potrzeb, będziemy potrzebowali nieco innego modelu. Najważniejsze kwestie, które powinniśmy wziąć pod uwagę, to:
- Higrostat,
- Sterowanie,
- Zbiornik.
Nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją i higrostatem
Higrostat jest wyjątkową funkcją, którą powinien posiadać każdy najlepszy nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją. Chodzi o urządzenie, które mierzy wilgotność powietrza w swoim otoczeniu. Następnie dopasowuje tryb pracy i intensywność nawilżania do warunków. W efekcie powietrze zawsze jest idealnie nawilżone: ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne. Zazwyczaj nawilżacz ma własne, uśrednione ustawienia, które jednak możemy zmienić na własne wartości. To my decydujemy, jaka wilgotność powietrza nam odpowiada, natomiast higrostat zapobiega ewentualnym błędom i ułatwia korzystanie ze sprzętu.
Może Cię zainteresować: Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy z jonizatorem
Sterowanie nawilżaczem ewaporacyjnym z jonizacją
Niezależnie od tego, czy nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją ma higrostat, czy też nie, czasem mamy potrzebę zmiany ustawień. Standardowe urządzenie posiada zwykłe, analogowe przyciski i pokrętła. Jednak coraz więcej osób przyzwyczajonych jest do dotykowych paneli – warto się więc na taki zdecydować. Wyświetlacz prezentuje nam najważniejsze informacje o działaniu sprzętu. Najlepszy nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją łączy się z naszym smartfonem i specjalną aplikacją. Możemy nim sterować z dowolnego miejsca, a wszystko odbywa się bardzo intuicyjnie.
Jaki nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją jest najlepszy? Zbiornik
Zbiornik nawilżacza ewaporacyjnego z jonizacją może mieć naprawdę różne pojemności. Zazwyczaj jest to około 0,5 do 1 litra. To optymalna pojemność do mieszkania czy domu, oczywiście pod warunkiem, że urządzenie ma nawilżyć ten jeden konkretny pokój, w którym się znajduje. Jeśli będzie ciągle pracowało na najwyższej mocy, woda szybko się skończy, a jej uzupełnianie bywa uciążliwe. Do dużych pomieszczeń, biur czy firm najlepiej nadaje się nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją ze zbiornikiem o pojemności do 3 litrów. Co prawda zajmuje więcej miejsca, ale nie trzeba go tak często uzupełniać. Dobra wiadomość jest taka, że w przeciwieństwie do innych rodzajów nawilżacza, ten ewaporacyjny nie wymaga wody destylowanej. Wystarczy woda kranowa, a do tego mycie zbiornika od czasu do czasu. To znacząca oszczędność w porównaniu z innymi rodzajami nawilżaczy.
Zobacz również: Nawilżacz ewaporacyjny
Gdzie kupić nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją?
W jakich sklepach dostępny jest dobry nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją? Odpowiednim wyborem będą duże markety z artykułami gospodarstwa domowego i sklepy z akcesoriami do domu, niektóre sklepy medyczne oraz dyskonty. Z pomocą przychodzą nam też sklepy internetowe. Na ich półkach znajdziemy takie marki, jak Stadler, Webber, Philips, Sharp i inne.
Cena nawilżacza ewaporacyjnego z jonizacją
Ile kosztuje nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją? Cena to chyba jedyny argument, który odstrasza niektórych użytkowników od zakupu. Rzeczywiście, najbardziej rozbudowane modele mogą kosztować nawet 2000 zł. Jednak te bardziej podstawowe kupimy już od 150 zł w górę, a nasze zdrowie jest przecież bezcenne.
Nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją – opinie
Jak już wspomnieliśmy, jego użytkowanie jest korzystne dla organizmu, prostsze i tańsze. Może i wytwarza nieco większy hałas od nawilżacza ultradźwiękowego, ale za to nie jest szkodliwy dla zwierząt domowych, a odgłosy wcale nie są takie uciążliwe. A co Wy sądzicie o podobnych modelach? Macie z nimi jakieś doświadczenia? W sekcji komentarzy czekamy na opinie o nawilżaczach ewaporacyjnych z jonizacją.
Nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją / Ranking najlepszych
Kolejne ułatwienie, które dla Was przygotowaliśmy, to poniższy ranking najlepszych nawilżaczy ewaporacyjnych z jonizacją. Modele, które w nim znajdziecie, nie zostały wybrane przypadkowo. Cieszą się największą popularnością i doskonałymi ocenami, dzięki czemu macie pewność, że są sprawdzone i polecane.