Mały nawilżacz ewaporacyjny to urządzenie, które może nie szczyci się imponującą wydajnością, ale przynajmniej nie zajmuje dużo miejsca. Szczególnie sprawdza się więc w niewielkich pomieszczeniach, gdzie przestrzeń do nawilżenia jest ograniczona, a my nie chcemy ich zagracać. Możemy być zaskoczeni, jak bardzo jest skuteczny i jak wiele funkcji posiada! Dostępne na rynku produkty, mimo niewielkich wymiarów, okazują się bardzo różnorodne. Dlatego właśnie powstał poniższy poradnik.
Nawet jeśli nie macie doświadczenia z podobnymi urządzeniami, znajdziecie tutaj podpowiedź, na co zwracać uwagę i jak dopasować je do swoich potrzeb. Wskazujemy, jaki mały nawilżacz ewaporacyjny jest najlepszy, a nawet prezentujemy konkretne modele, po które warto sięgnąć.
Czym jest mały nawilżacz ewaporacyjny?
Jak łatwo się domyślić, mały nawilżacz ewaporacyjny to urządzenie służące do nawilżania powietrza. Musi więc emitować wodę do otoczenia. Jest alternatywą dla nawilżaczy parowych oraz ultradźwiękowych. Uchodzi za najlepszy możliwy sposób nawilżania pomieszczenia. Wszystko przez zastosowaną w nim technologię. Wykorzystuje on zjawisko naturalnego parowania wody, do którego wcale nie potrzeba wysokiej temperatury. Posiada też wentylator, który pomaga rozprowadzić tak wytworzoną mgiełkę po pomieszczeniu.
Dlaczego warto kupić nawilżacz ewaporacyjny?
O ile większość z nas jest już świadoma, jak działa na nas temperatura czy zanieczyszczenie powietrza, o tyle często nie doceniamy jego wilgotności. Tymczasem prawidłowa wartość ma ogromne znaczenie. Zbyt niskie nawilżenie sprawia, że nasza skóra i śluzówki się przesuszają. W efekcie mogą podlegać uszkodzeniom, a to upośledza naturalne zdolności obronne organizmu i naraża nas na infekcje. Więcej i częściej chorujemy, miewamy katar czy drapanie w gardle. W suchym powietrzu łatwiej też unoszą się zanieczyszczenia i alergeny. Z kolei zbyt duża wilgotność powietrza powoduje parowanie okien i powstawanie pleśni na ścianach.
Zobacz też: Nawilżacz ewaporacyjny z jonizacją
Najlepszy mały nawilżacz ewaporacyjny pomaga nam nad tym zapanować. Z reguły w naszych domach wilgotność powietrza jest zbyt niska, nie zbyt wysoka. Dzieje się tak szczególnie w sezonie grzewczym, gdyż ogrzewanie bardzo wysusza powietrze. Podobnie zresztą działa latem klimatyzacja. Wieszanie na kaloryferach wilgotnych ręczników jest opcją nieestetyczną i mało precyzyjną, nie mówiąc już o uciążliwości tego rozwiązania. Dlatego odpowiednie urządzenie rozwiąże nasz problem łatwo i skutecznie.
Mały nawilżacz ewaporacyjny a inne sposoby nawilżania
Jak już wspomnieliśmy, mały nawilżacz ewaporacyjny jest tylko jedną z trzech opcji dostępnych na rynku. Musimy więc wyjaśnić, czym właściwie różnią się od siebie. Nawilżacz parowy to najprostsza opcja. Działa jak czajnik – gotuje znajdującą się wewnątrz wodę i uwalnia parę, która nawilża powietrze. Zużywa przy tym bardzo dużo energii, jest stosunkowo głośny i łatwo przesadzić z nadmiarem wilgoci. Z kolei nawilżacz ultradźwiękowy emituje wodę za pomocą ultradźwięków. Są one niesłyszalne przez ludzi, ale mogą być uciążliwe dla zwierząt. Niektórzy postulują też, że są szkodliwe dla zdrowia.
Sprawdź także: Nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem
Ale nawet jeśli nie zaszkodzą nam same ultradźwięki, musimy bardzo uważać na jakość wody i czystość zbiornika. Wszystko, co się w niej znajduje, w tym kamień czy drobnoustroje, trafia bowiem wraz z wodą do powietrza, a następnie – do naszych płuc. Tymczasem mały nawilżacz ewaporacyjny jest w pełni bezpieczny, stosunkowo cichy, nie podgrzewa pomieszczenia i nie zużywa zbyt wiele energii. Nie trzeba do niego lać wody destylowanej, wystarczy zwykła z kranu.
Jaki mały nawilżacz ewaporacyjny wybrać i kupić?
Jak widzicie, mały nawilżacz ewaporacyjny to najsensowniejsza opcja, jeśli chodzi o możliwości dostępne obecnie na rynku. Prosty, ale nowoczesny sposób nawilżania powietrza ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jakie nawilżacze możemy uznać za małe? Największe znaczenie ma tutaj pojemność zbiornika. Na rynku znajdziemy modele mieszczące nawet do 10 litrów wody. Dlatego nawilżacze 3-litrowe i mniejsze już można uznać za niewielkie. Dzięki temu zajmują mniej przestrzeni, ale za to trzeba go częściej uzupełniać. Nie jest to jednak tak uciążliwe, jak na przykład moczenie ręczników.
Nie tylko typ i pojemność urządzenia mają znaczenie dla jego użytkowania. Najlepszy mały nawilżacz ewaporacyjny musi być też wygodny i dopasowany do pomieszczenia, w którym się znajduje. Warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:
- Wydajność i moc,
- Higrostat,
- Jonizator,
- Sterowanie.
Może Cię zainteresować: Nawilżacz ewaporacyjny do 200 zł
Wydajność i moc małego nawilżacza ewaporacyjnego
Mimo że niewielki, może nam oferować całkiem spore możliwości! Patrząc na inne sprzęty elektroniczne w domu, możemy mieć wrażenie, że moc małego nawilżacza ewaporacyjnego nie jest zbyt imponująca. To jednak oznacza wysoką energooszczędność. Już nawilżacz om mocy 30W może być bardzo wydajny, a najmocniejsze jednostki oferują do około 80W. Jeśli zaś chodzi o wydajność, określa się ją w mililitrach na godzinę lub litrach na dobę. Jako że mały nawilżacz ewaporacyjny wykorzystywany jest głównie do nawilżania niewielkich pomieszczeń, nie musi być zbyt duża. Wystarczy już około 5 litrów na dobę dla skutecznego efektu. Czasem dla ułatwienia producenci podają, dla jakiej powierzchni dedykowane jest konkretne urządzenie. Nie musimy brać tego za pewnik, jednak z reguły te wskazania są cenne przy poszukiwaniu odpowiedniego urządzenia.
Mały nawilżacz powietrza z higrostatem
W wielu poradnikach można natknąć się na poradę, że najlepszy mały nawilżacz ewaporacyjny powinien posiadać higrostat. Przychylamy się do tego zdania! Warto jednak wyjaśnić, dlaczego tak jest. Jak już wspomnieliśmy, negatywne konsekwencje dla zdrowia może mieć zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze. Jeśli wybrane przez nas urządzenie nie ma tej funkcjonalności, musimy dokupić higrometr, co jakiś czas sprawdzać pomiary i wyłączyć je, gdy wilgotność jest zbyt duża. Natomiast jeśli wybierzemy mały nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem, nie ryzykujemy zbyt dużej wilgotności. Taki model sam mierzy nasycenie powietrza wodą i wybiera optymalne parametry, a w razie osiągnięcia optymalnej wilgotności – wyłącza się.
Mały nawilżacz ewaporacyjny z jonizatorem
Kolejna funkcja, o której często słyszymy w kontekście wyboru najlepszego urządzenia, ale nie zawsze wiemy, do czego służy, to jonizacja. Jak wiemy z lekcji fizyki, cząsteczki mogą być naładowane dodatnio lub ujemnie. Często zdarza się, że powietrze jest naładowane dodatnio. Prowadzi to do złego samopoczucia, zmęczenia, duszności, bólu głowy. Powietrze jest naelektryzowane, przyciąga zanieczyszczenia i alergeny, które następnie wdychamy. Najlepszy mały nawilżacz ewaporacyjny z jonizatorem produkuje jony ujemne, które neutralizują te dodatnie, a my czujemy się lepiej. Zalecany jest zwłaszcza dla osób przewlekle chorych, ale tak naprawdę każdy powinien po niego sięgnąć.
Zobacz również: Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy z jonizatorem
Jaki mały nawilżacz ewaporacyjny jest najlepszy? Sterowanie
Najtańsze urządzenia posiadają tradycyjny panel sterujący. Znajdziemy na nim przyciski i pokrętła. Dobrze, jeśli dodatkowo posiadają wyświetlacz prezentujący najważniejsze informacje. Jednak człowiek dwudziestego pierwszego wieku przyzwyczajony jest do sterowania dotykowego, dlatego najlepszy mały nawilżacz ewaporacyjny powinien mieć taki właśnie panel. Najnowocześniejsze modele łączą się nawet z naszym smartfonem i znajdującą się tam aplikacją. Dzięki temu możemy sterować nimi z dowolnego miejsca, nawet spoza domu.
Gdzie kupić mały nawilżacz ewaporacyjny?
W jakich sklepach możemy znaleźć najlepszy mały nawilżacz ewaporacyjny? Oczywistym kierunkiem będą dobrze wyposażone markety z artykułami gospodarstwa domowego i elektroniką. Czasem znajdziemy go też w większych dyskontach. Największy wybór czeka na nas w sklepach internetowych. Jeśli zaś chodzi o producentów, którzy wychodzą nam naprzeciw, warto tu wymienić na przykład Philips, Xiaomi, Klarta, Eldom i innych.
Cena małego nawilżacza ewaporacyjnego
Ile kosztuje mały nawilżacz ewaporacyjny? Niestety, cena jest adekwatna do jego jakości, a więc wyższa niż w przypadku pozostałych rodzajów nawilżaczy. Najtańsze urządzenie tego typu jesteśmy w stanie kupić za 250 zł. Najdroższe – nawet za ponad 1000 zł. Jednak zostanie ono z nami na lata i, jak by nie było, jest to inwestycja w nasze zdrowie.
Mały nawilżacz ewaporacyjny – opinie
Jesteśmy ciekawi, jakie macie doświadczenia z nawilżaniem powietrza. Które metody się u Was sprawdziły i dlaczego finalnie zdecydowaliście się na zakup takiego urządzenia? Wasze opinie o małych nawilżaczach powietrza są dla nas niezwykle cenne, dlatego liczymy, że zapełnicie nimi sekcję komentarzy.
Mały nawilżacz ewaporacyjny / Ranking najlepszych
Tak jak obiecaliśmy, wybraliśmy też konkretne modele, które chcemy polecić Waszej uwadze. Nie jest to wybór przypadkowy – cechują się wysokimi ocenami, dobrym stosunkiem jakości do ceny i dużą popularnością. Na tej podstawie powstał poniższy ranking najlepszych małych nawilżaczy ewaporacyjnych.