Laptop dla architekta

Laptop dla architekta stawia przed nami zupełnie inne wymagania, niż sprzęt do użytku domowego czy nawet do gier. Musi wyróżniać się wydajnością, płynnością, ale także wygodą pracy. W końcu jest nie tylko narzędziem rozrywki, lecz przede wszystkim pracy. Programy stosowane przy projektowaniu bywają bardzo wymagające, nic więc dziwnego, że chcemy sięgnąć po zaawansowane mobilne stacje robocze, które dadzą nam możliwości nie mniejsze od dobrego komputera stacjonarnego.

Szukacie takiej właśnie propozycji? W takim razie zapraszamy do lektury tekstu, w którym pomagamy Wam dobrać odpowiednie parametry i funkcje do swoich potrzeb! Wskazujemy, na co zwrócić uwagę, a także podpowiadamy, jaki laptop dla architekta jest najlepszy.

Dlaczego warto kupić laptop dla architekta?

Jeśli pracujemy wyłącznie w biurze, czy też pracowni, laptop dla architekta może nam się wydawać niepotrzebny. Zauważmy jednak, że przy biurku także można używać tego rodzaju komputera! Jest on tańszy w stosunku do zestawów stacjonarnych o tych samych parametrach, nie mówiąc już o ogromnej mobilności, jaką nam oferuje. Najlepszy laptop dla architekta pozwala cieszyć się swobodą, jeśli chodzi o miejsce pracy. Nieważne, czy chcemy zabrać ją do domu – swojego lub klienta – w plener, a może do kawiarni, pozwala nam na dostęp do wszystkich potrzebnych funkcji, programów, plików.

Laptop dla architekta
Laptop dla architekta / Cena, ranking najlepszych, opinie

Jaki laptop dla architekta wybrać i kupić?

Przejdźmy więc do samego zakupu. Najlepszy laptop dla architekta musi radzić sobie ze wszystkim, co dla niego zaplanujemy. Dlatego tak ważne jest, by zwrócić uwagę na takie cechy, jak:

  • Ekran,
  • Procesor i RAM,
  • Dysk,
  • System operacyjny.

Zobacz też: Laptop do 3500 zł

Ekran laptopa dla architekta

Ekran to najważniejszy element naszego nowego komputera. W końcu to właśnie na nim będziemy podglądać powstające właśnie projekty. Najlepszy laptop dla architekta musi być odpowiednio duży, by widać było wszystkie szczegóły. Nawet jeśli szukamy mobilnych rozwiązań, nie powinniśmy schodzić poniżej 15 cali. Dzięki temu nawet przy kilku oknach czy skomplikowanych projektach wszystko pozostaje doskonale widoczne. Najwyższym komfortem pracy cechują się modele do 18 cali.

A co z pozostałymi parametrami ekranu? Przy tak dużych przekątnych ważne, by dłuższa krawędź przekraczała 2000 pikseli. Dzięki temu wszystko będzie szczegółowe i wyraziste. Najczęściej wybieramy matrycę IPS, która oferuje dobrą jakość obrazu i kąty widzenia. Możemy zdecydować się na powłokę matową – kolory będą nieco zgaszone, a kontrast mniejszy, ale za to ekran nie będzie odbijał światła, dzięki czemu możemy pracować nawet w pełnym słońcu. Natomiast jeśli planujemy używać laptopa dla architekta głównie w pomieszczeniach, możemy zdecydować się na matrycę błyszczącą.

Sprawdź także: Laptop 13 cali do 3000 zł

Dotykowy laptop dla architekta

Ciekawą propozycją może być dobry laptop dla architekta z ekranem dotykowym. Łączy on w sobie funkcjonalności tabletu oraz komputera. Możemy nim sterować za pomocą klawiatury oraz pada lub myszki, a także za pomocą ekranu. Na rynku dostępne są modele, gdzie możemy całkowicie zdemontować klawiaturę, jednak w przypadku architektów nie jest to polecane rozwiązanie. Lepiej, kiedy możemy klawiaturę złożyć z ekranem i cieszyć się kompaktowym urządzeniem o gigantycznych możliwościach.

Jaki laptop dla architekta
Jaki laptop dla architekta wybrać i kupić?

Procesor i RAM w laptopie dla architekta

Projektowanie wymaga często bardzo skomplikowanych programów, które mają wysokie wymagania techniczne. Przyjrzyjmy się więc czysto technologicznym parametrom. Bardzo ważne okazują się zwłaszcza zasoby RAM, czyli krótkotrwałej, tymczasowej pamięci, odpowiedzialnej za przechowywanie aktualnie wykorzystywanych plików. Minimum to 8 gigabajtów, jednak najlepszy laptop dla architekta oferuje nawet 32 gigabajty! Równie ważny jest procesor – najlepiej nowoczesny, wielordzeniowy, o wysokim taktowaniu.

Może Cię zainteresować: Laptop 17 cali do 2500 zł

Mówiąc o parametrach technicznych, nie możemy pominąć kwestii związanych z kartą graficzną. Wpływa to na obraz, ale także płynność działania komputera. Standardowo laptopy wyposażone są w zintegrowaną kartę graficzną, która korzysta z ogólnych zasobów RAM. Natomiast najlepszy laptop dla architekta posiada kartę dedykowaną, również jak najnowszą i dobrej jakości. Ma ona własne zasoby pamięci tymczasowej, niezależnie od głównej pamięci RAM komputera.

Dysk w laptopie dla architekta

Bardzo ważne jest, by laptop dla architekta posiadał pewny, pojemny dysk. W końcu przechowujemy na nim to, co najcenniejsze – nasze projekty, źródło utrzymania. Nawet jeśli zapomnimy o zrobieniu kopii zapasowej, nie utracimy cennych danych. Projekty często zajmują całkiem sporą przestrzeń na dysku, powinien on mieć pojemność co najmniej 1TB. To jednak ma pomniejsze znaczenie, zwłaszcza że dysk najczęściej możemy powiększyć. Ważne, żeby ta podstawowa jednostka reprezentowała typ SSD zamiast standardowego HDD. Jest on przede wszystkim szybszy, lżejszy, ale także bardziej odporny na ewentualne uszkodzenia i utratę danych.

Zobacz również: Laptop 15 cali

System operacyjny w laptopie dla architekta

Jak się pewnie domyślacie, najlepszy laptop dla architekta raczej nie powinien mieć przestarzałego lub okrojonego w możliwościach systemu operacyjnego. Taką propozycją jest na przykład Chrome OS, który przypomina bardziej mobilne systemy na telefonach czy tabletach. Zamiast tego możemy wybrać system macOS, stosowany w laptopach firmy Apple. Jest on doskonale zoptymalizowany, daje nam dostęp do liczących się programów dla architektów. Podobne możliwości daje system Windows, tyle że taki laptop dla architekta jest nieco tańszy. Wszystko zależy od tego, do jakiego środowiska pracy już jesteśmy przyzwyczajeni.

Jaki laptop dla architekta jest najlepszy?

Oczywiście najlepszy laptop dla architekta to znacznie bardziej skomplikowana konstrukcja, a podczas jego zakupu musimy wziąć pod uwagę więcej cech, funkcji i atutów. Do tych najważniejszych należą jeszcze:

  1. Obudowa – najlepiej lekka, ale jednocześnie wytrzymała, dobrze pochłaniająca ewentualne uderzenia. Dobrze, jeśli dodatkowo jest odporna na zachlapania.
  2. Chłodzenie – przyda się zwłaszcza w upalne dni, przy korzystaniu z wymagających programów,
  3. Klawiatura – wygodna, o wysokim skoku i licznych klawiszach funkcyjnych,
  4. Złącza i łączność – wszystkie nowoczesne systemy, a także wejście HDMI, USB i inne. W przeciwnym razie będziemy potrzebowali stacji dokującej.
  5. Bezpieczeństwo – możliwość zaszyfrowania danych, a także blokady odciskiem palca.
Najlepszy laptop dla architekta
Najlepszy laptop dla architekta

Gdzie kupić laptop dla architekta?

Najlepszy laptop dla architekta jest dostępny w największych marketach z elektroniką, sklepach komputerowych, a także internetowych. W tych ostatnich znajdziemy największy wybór. Producenci, którzy zajmują fizyczne i wirtualne półki, to na przykład Apple, Lenovo, Acer, Asus, HP, Dell i wielu innych.

Cena laptopa dla architekta

Ile kosztuje laptop dla architekta? Wielu z nas zależy na niskiej cenie, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy w branży. Nie ma co jednak oszczędzać na sprzęcie – czasem przynosi to więcej strat niż zysków. Warto więc przygotować budżet na poziomie co najmniej 3500 zł. Nie oznacza to oczywiście, że od razu musimy kupować najdroższe laptopy, kosztujące nawet 20 tysięcy złotych.

Laptop dla architekta – opinie

Czasy, gdy architekt posługiwał się wyłącznie papierem i ołówkiem, już dawno odeszły do lamusa. Dzisiaj odpowiedni sprzęt jest narzędziem niezbędnym w tej pracy i jednocześnie bardzo wpływa na jej komfort. A jakie są Wasze opinie o laptopach dla architekta? Dajcie znać, które rozwiązania polecacie, a które się u Was nie sprawdziły!

Laptop dla architekta / Ranking najlepszych

Przygotowaliśmy także znacznie konkretniejszą podpowiedź, w której wskazujemy najbardziej polecane modele. Zebraliśmy te, które cieszą się wysokimi notami i sprawdziły się u osób w podobnej sytuacji. Na tej podstawie powstał poniższy ranking najlepszych laptopów dla architektów.

1 opinie o “Laptop dla architekta”

  1. no co no musi mieć dysk ssd i dobry procek i ram wysoki – no i ekran dobry co by rysunki dobrze było widać. żadna filozowia

    Odpowiedz

Dodaj opinie lub recencję na forum