Czerwone rozstępy w ciąży

Czerwone rozstępy w ciąży są bardzo powszechnym problemem, którego nie należy się wstydzić. To naturalne zmiany, które przechodzi nasze ciało, żeby wydać na świat nowego człowieka. musimy je docenić – i tak dobrze sobie radzi, jak na okoliczności. Jak to jednak możliwe, że niektóre kobiety nie muszą się tym martwić? To mieszanka odpowiednich czynników – właściwej pielęgnacji, dobrych genów i sposobów na czerwone rozstępy w ciąży. To właśnie o tym porozmawiamy w dalszej części poradnika.

Wskażemy, jakie są przyczyny powstawania tego problemu, czym się on objawia, jak mu zapobiegać i leczyć. Mamy nadzieję, że nasze kompendium wiedzy pozytywnie wpłynie na Waszą samoocenę, a także codzienne nawyki pielęgnacyjne. Zapraszamy do lektury!

Czerwone rozstępy w ciąży
Czerwone rozstępy w ciąży

Czym są czerwone rozstępy w ciąży?

Jeśli nie wiecie jeszcze, czym są czerwone rozstępy w ciąży, macie ogromne szczęście! Na wszelki wypadek wyjaśnimy więc, na czym polega problem. Jest to defekt estetyczny, który sprawia, że na naszym ciele powstają długie, wrzecionowate ślady. Początkowo mają one właśnie żywoczerwony lub wręcz purpurowy kolor. Z punktu widzenia medycznego, są one upośledzeniem fibroblastów, czyli komórek odpowiadających za produkcję wiązań kolagenowych. Powstają w tkance podskórnej na skutek zbytniego rozciągania skóry. Ich obraz histopatologiczny bardzo przypomina zwykłe blizny, choć nie dochodzi tu do żadnego urazu mechanicznego.

Zobacz też: Czerwone rozstępy

Objawy czerwonych rozstępów w ciąży

Najbardziej typowy objaw, który pozwoli nam rozpoznać czerwone rozstępy w ciąży, to oczywiście ślady na skórze. Nieregularne, bardzo charakterystyczne, o długości do kilkunastu centymetrów, niewielkiej głębokości i szerokości maksymalnie kilku centymetrów. Nie da się ich przegapić. Oprócz tego w zmienionym chorobowo miejscu możemy odczuwać także uczucie ciągnięcia, swędzenie, mrowienie, a nawet lekki ból. Są to efekty toczących się tam procesów zapalnych, a później procesów gojenia.

Przyczyny powstawania czerwonych rozstępów w ciąży

Dlaczego właściwie powstają czerwone rozstępy w ciąży? Odpowiedź na to pytanie wydaje się stosunkowo prosta. Główną przyczyną ich powstawania jest gwałtowny przyrost masy ciała, którego nie unikniemy w trakcie ciąży. To właśnie wtedy rozciąga się nasz brzuch, a nierzadko przybywa także wody oraz tkanki tłuszczowej. Nic dziwnego, że ciało nie nadąża za produkcją kolejnych wiązań kolagenowych. Nie bez znaczenia są tutaj także zmiany hormonalne, mające ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Sposoby na czerwone rozstępy w ciąży
Sposoby na czerwone rozstępy w ciąży

Jednak przyczyny powstawania czerwonych rozstępów w ciąży (i nie tylko) mogą być bardziej złożone. W grę wchodzą tu na przykład czynniki genetyczne, choroby hormonalne i metaboliczne, nieprawidłowe nawilżenie skóry, złe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia, brak właściwej pielęgnacji. Część z nich możemy wyeliminować, na inne nie mamy wpływu – jeśli jednak jesteśmy w grupie ryzyka, warto stosować metody zapobiegania temu problemowi.

Może Cię zainteresować: Rozstępy na nogach

Jak zapobiegać czerwonym rozstępom w ciąży?

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, to właśnie na tym skupimy się w pierwszej kolejności. Na początek musimy jasno zaznaczyć, że nawet stosowanie wszystkich opisanych tutaj metod nie jest w stu procentach skuteczne, a problem i tak może się pojawić, ale jest to pewnego rodzaju minimalizowanie ryzyka. Co możemy zrobić?

  • Balsamy na czerwone rozstępy w ciąży, olejki i kremy – należy nakładać je regularnie, najlepiej już od pierwszych tygodni, kiedy nasze ciało jeszcze nie zmienia się z zewnątrz. Dzięki temu skóra będzie lepiej przygotowana na większe obciążenie i bardziej elastyczna. Warto połączyć to z niezbyt mocnym masażem okrężnymi ruchami, by wprowadzić kosmetyk głębiej i dodatkowo pobudzić krążenie.
  • Peeling – powinnyśmy wykonywać go co najmniej dwa razy w tygodniu. Pozwala on złuszczyć martwy naskórek i sprawia, że kosmetyki, które aplikujemy, dostarczane są w głębsze warstwy skóry. Czyli dokładnie tam, gdzie tkwi problem.
  • Nawilżenie – powinno się odbywać nie tylko zewnętrznie, za pomocą kosmetyków, ale i wewnętrznie. Należy pić co najmniej dwa litry wody dziennie, a w ciąży czasem nawet więcej, zwłaszcza latem! Poprawi to stan skóry, ale też zdrowia ogólnie rzecz biorąc.
  • Ruch – oczywistym jest, że w odmiennym stanie nie wybierzemy się na siłownię albo nie będziemy uprawiać sportów ekstremalnych. Mimo to w zdrowej ciąży warto zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu, na przykład wybrać schody zamiast windy, albo iść na spacer. Nie dość, że zapobiega to czerwonym rozstępom, to jeszcze sprawia, że poród będzie łatwiejszy!

Gdzie powstają czerwone rozstępy w ciąży?

Gdzie właściwie powstają czerwone rozstępy w ciąży? Warto wiedzieć, które miejsca są szczególnie narażone, żeby to tam właśnie skupić czynności pielęgnacyjne. Z oczywistych względów rozstępy często pojawiają się na brzuchu, gdyż to właśnie ten element ciała rozciąga się najbardziej, w miarę jak rośnie dziecko. Brzucha nie powinnyśmy jednak masować zbyt intensywnie, by nie wywołać skurczów macicy. Natomiast ciężarne są też narażone na powstawanie rozstępów na plecach, w okolicach bioder i ud. Jako że powiększa nam się też biust, możemy spotkać się nawet z czerwonymi rozstępami na piersiach. To oczywiście nie znaczy, że nigdzie indziej się nie pojawią – jednak to te okolice warto wziąć pod lupę, aplikując kosmetyki.

Jak usunąć czerwone rozstępy w ciąży?

Załóżmy jednak, że czerwone rozstępy w ciąży już powstały. Czy jesteśmy na straconej pozycji? Okazuje się, że jeszcze nie! Dopiero kiedy robią się sine, a później białe lub perłowe, na dobre się utrwalają i trudno cokolwiek z nimi zrobić. Jeśli dotknęły nas właśnie czerwone rozstępy w ciąży, spróbujmy kosmetyków bezpiecznych dla ciężarnych. Najlepiej, żeby były one oparte na naturalnych składnikach, które nie mają wpływu na płód. Natomiast odradza się w tym stanie korzystanie z zabiegów, które mają doprowadzić do zniknięcia czerwonych rozstępów. Na to przyjdzie czas po udanym rozwiązaniu.

Jak usunąć czerwone rozstępy w ciąży
Jak usunąć czerwone rozstępy w ciąży?

Czerwone rozstępy w ciąży – opinie

Na rozstępy cierpi nawet kilkadziesiąt procent kobiet, łącznie z tymi, które nigdy nie były w ciąży! Nawet jeśli się one pojawią, nie powinny być tematem tabu. To świadectwo, że wydałyśmy na świat nowego człowieka, a nasze ciało przetrwało nadludzki wysiłek. Jeśli jednak chcemy je ukryć lub zniwelować, mamy do tego prawo – w końcu chodzi o to, byśmy same czuły się dobrze ze swoim ciałem. Nie jest to w żadnym razie objaw próżności. A jak Wy się na to zapatrujecie? Jakie macie doświadczenia? Może jesteście w stanie polecić lub odradzić konkretne produkty na czerwone rozstępy w ciąży? Dajcie znać w sekcji komentarzy!

Ważne: Zanim użyjesz jakichkolwiek kosmetyków będąc w ciąży skonsultuj się z mądrym i wyedukowanym lekarzem, który zadba realnie o zdrowie Twoje i Twojego dziecka.

1 opinie o “Czerwone rozstępy w ciąży”

  1. Kurczaki od kiedy brzuch zaczął mi rosnąć to pojawiły się też rozstępy. Dajcie jakiś skuteczny ale i bezpieczny dla dziecka sposób pliisss!

    Odpowiedz

Dodaj opinie lub recencję na forum