Czytnik książek

Czytnik książek staje się coraz popularniejszym urządzeniem. W wielu domach zastępuje lub przynajmniej częściowo wypiera książki papierowe. Czy słusznie? O to możemy się spierać, zwłaszcza z osobami, które uważają tradycyjne książki za jedyną słuszną formę czytania i nasze kulturowe dziedzictwo. Prawda jest jednak taka, że czy to w standardowej, czy elektronicznej wersji książka niesie za sobą tę samą treść, wiedzę, przekaz, a więc czytanie jednych i drugich form jest tak samo wartościowe. Albo inaczej – jego wartość nie zależy od nośnika, a od dobieranych lektur.

Zapraszamy więc do poradnika, w którym pomagamy wybrać najlepszy czytnik książek. Podpowiadamy, na jakie cechy i funkcje warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim jednak wyjaśniamy, czym różni się czytnik ebooków od tabletu czy innych urządzeń, na których także możemy uskuteczniać czytanie.

Czym jest czytnik książek?

Na pierwszy rzut oka czytnik do książek może przypominać tablet. Jest małym urządzeniem elektronicznym, którego większą część stanowi ekran. Służy jednak nie do przeglądania stron internetowych czy korzystania z licznych aplikacji – choć i takie funkcjonalności może posiadać – ale przede wszystkim do czytania. Radzi sobie nie tylko z plikami PDF, ale też EPUB czy MOBI, choć oczywiście odtwarzane formaty zależą w dużej mierze od konkretnego urządzenia. Wyjątkowość czytnika książek, w porównaniu do tabletu z odpowiednią aplikacją, polega przede wszystkim na wykorzystaniu wyjątkowej technologii generowania obrazu.

Czytnik książek
Czytnik książek / Cena, ranking najlepszych, opinie

Jaki czytnik książek wybrać i kupić?

Skoro to właśnie szczegóły sprawiają, że najlepszy czytnik książek pozwala nam osiągnąć o wiele wyższy komfort czytania, pora się im przyjrzeć! Przy okazji omówimy to, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy takim zakupie. Polecamy wziąć na tapet przede wszystkim takie kwestie, jak:

  • Technologia wyświetlania obrazu,
  • Rozmiar ekranu,
  • Przyciski funkcyjne,
  • System operacyjny,
  • Podświetlenie,
  • Inne funkcje.

Technologia wyświetlania obrazu w czytniku książek

Na początek warto wyraźnie powiedzieć, że nie powinniśmy brać pod uwagę urządzeń, które mają standardowy ekran ciekłokrystaliczny! Jest to wyrzucenie pieniędzy w błoto, gdyż taki sprzęt nie ma zalet czytnika, lepiej więc kupić wielofunkcyjny, solidniejszy tablet. Co więc powinien mieć najlepszy czytnik książek? Jest to ekran e-ink, inaczej e-papierowy. Z pozoru bardzo przypomina on papier. Nie składa się z diod LED, jak ekrany ciekłokrystaliczne, lecz z kulek atramentu, które układają się w odpowiedni sposób, tworząc obraz. Najczęściej czytnik jest czarno-biały, choć na rynku znajdziemy też modele kolorowe.

Wbrew pozorom taka technologia wyświetlania obrazu niesie za sobą mnóstwo zalet, nawet jeśli nie zauważamy ich na pierwszy rzut oka. Są to przede wszystkim:

  1. Energooszczędność – czytnik książek na jednym ładowaniu może być użytkowany nawet przez wiele tygodni. Dzieje się tak dlatego, że zużywa on energię wyłącznie podczas zmiany strony, a nie przez cały czas wyświetlania obrazu.
  2. Wpływ na zasypianie – ekrany tabletów, telefonów czy komputerów wytwarzają światło niebieskie. Nasz mózg odbiera wtedy sygnał, że powinien zmniejszyć produkcję melaniny, a to przekłada się na problemy ze snem. A przecież często to właśnie wieczorem chcemy sobie poczytać. Najlepszy czytnik książek nie wywiera takiego wpływu na nasz mózg, dlatego bez obaw możemy czytać przed snem.
  3. Ochrona wzroku – ekran ten nie mruga, przez co nie męczy wzroku. W efekcie możemy cieszyć się długim czytaniem bez robienia większych przerw, a jednocześnie bez bólu głowy czy problemów ze wzrokiem.

Rozmiar ekranu w czytniku książek

Bardzo ważny jest też format ekranu. W końcu często wybieramy najlepszy czytnik ebook, by łatwo umieścić go w torebce, plecaku, a nawet w kieszeni. Standardowo jego ekran ma 6 cali i spełnia wszystkie te zadania. Jeśli jednak zamierzamy przeglądać na nim skany, robić notatki, korzystać z formatu PDF czy czytać komiksy, lepszym wyborem będzie większy czytnik książek. Niektóre modele przekraczają nawet 10 cali.

Jaki czytnik książek
Jaki czytnik książek jest najlepszy?

Przyciski funkcyjne w czytniku książek

Bardzo ważna jest tutaj także obudowa. Najlepszy czytnik książek posiada dotykową matrycę e-ink, dzięki czemu strony możemy zmieniać, dotykając odpowiedniego miejsca na ekranie, przypisanego do takiej funkcji. Użytkownicy wciąż jednak chwalą sobie obecność zwykłych przycisków do zmiany stron. Istotny okazuje się także przycisk uruchamiania. Najczęściej znajduje się on z boku lub na dole obudowy, jednak zdarzają się modele, które mają go na pleckach. Najlepszy czytnik książek pozwala na usypianie i wybudzanie urządzenia za pomocą okładki.

System operacyjny w czytniku książek

Jeśli chodzi o dobry czytnik książek, sprawy związane z systemem operacyjnym wyglądają nieco inaczej niż w komputerach i tabletach. Producenci z reguły decydują się na autorskie systemy, uwzględniające specyfikę wyświetlaczy e-ink. Liczba aplikacji jest w nich ograniczona głównie do tych skupionych na czytaniu, notowaniu czy sprawdzaniu słówek, w tym także platform abonamentowych do ebooków. Jednak niektóre czytniki posiadają system Android. W ich przypadku katalog aplikacji jest otwarty, możemy więc korzystać na przykład z platformy Wattpad, Google Docs i wielu innych. Pamiętajmy jednak, że Android nieco spowalnia czytnik, a do tego zużywa o wiele więcej baterii.

Czytnik książek z podświetleniem

Skoro zaletą tego typu urządzeń jest brak światła emitowanego przez ekran, to czy podświetlenie jest ich zaletą? Zdecydowanie tak! To co innego, ponieważ diody są tak umieszczone, że nie świecą nam bezpośrednio w oczy, lecz równomiernie rozświetlają ekran. Światło jest tu rozproszone, możemy regulować jego barwę i intensywność. Najlepszy czytnik książek z podświetleniem sprawia, że możemy czytać także po zmroku, jednocześnie nie przeszkadzając osobom znajdującym się w pomieszczeniu i nie narażając na szwank swojego wzroku.

Jaki czytnik książek jest najlepszy?

Czym jeszcze warto się kierować, wybierając najlepszy czytnik książek? Może się zdarzyć, że nie mamy czasu na czytanie albo męczy nas już wpatrywanie się w literki. Urządzenie może nam zaoferować funkcję słuchania audiobooków, odtwarzanych przez głośnik lub słuchawki. Posiada też opcję zamiany słów na mowę, jeśli audiobooka nie posiadamy. Powinno mieć łączność Bluetooth, by łatwo przesyłać pliki, a także miejsce na kartę pamięci, by na pewno nie zabrakło nam miejsca.

Najlepszy czytnik książek
Najlepszy czytnik książek

Gdzie kupić czytnik książek?

W jakich sklepach możemy znaleźć najlepszy czytnik książek? Jest on dostępny przede wszystkim w dużych marketach z elektroniką, a także w sklepach internetowych. Niektóre usługi z abonamentem ebooków oferują też możliwość zakupu czytnika na preferencyjnych warunkach w zamian za podpisanie umowy na określony czas. Producenci podobnych urządzeń to na przykład InkBook, PocketBook, Kindle, Onyx Boox, Bemi i inni.

Cena czytnika książek

Ile kosztuje czytnik książek? Zakładając, że mówimy o modelach z ekranami e-ink, musimy liczyć się z wydatkiem co najmniej 200 zł. Najdroższe opcje przekraczają nawet 4000 zł, jednak większości konsumentów wystarczą te za ułamek wspomnianej kwoty.

Czytnik książek – opinie

Użytkownicy podkreślają, że zakup czytnika książek zmienia podejście do czytania. Sprawia, że zawsze mamy dostęp do tysięcy ulubionych tytułów, nie zajmuje miejsca, a ebooki są znacznie tańsze od wydań papierowych – zwłaszcza w abonamencie. A jakie zalety sprawiają, że Wy planujecie sięgnąć po taki zakup? Czekamy na opinie o czytnikach książek!

Czytnik książek / Ranking najlepszych

Na koniec sprawdźmy, jakie modele podbiły serca i półki książkoholików. Zebraliśmy nie tylko te najpopularniejsze, lecz przede wszystkim te, które cieszą się dobrymi opiniami. Dzięki temu macie pewność, że sięgacie po sprawdzony sprzęt. Nie przedłużając, oto ranking najlepszych czytników książek.

Dodaj opinie lub recencję na forum