Domowy krem antycellulitowy to alternatywa dla produktów drogeryjnych i aptecznych. Coraz częściej sięgamy po rozwiązania, które są nie tylko tańsze, ale też mają pewniejszy skład. Czy to z powodu alergii, czy też dbania o środowisko i jakość używanych kosmetyków – możemy zapewnić sobie to sami. W końcu najlepiej wiemy, co znajduje się w składzie kremu, jeśli przygotowaliśmy go samodzielnie. Do tego jednak trzeba odpowiedniej dawki wiedzy.
To właśnie znajdziecie w naszym poradniku. Podpowiadamy, jaki domowy krem antycellulitowy jest najlepszy, o czym należy pamiętać, co powinno znaleźć się w takim produkcie. Stworzyliśmy krótkie kompendium wiedzy, które pozwoli Wam uniknąć zarówno cellulitu, jak i kupowania niepewnych kosmetyków z wieloma szkodliwymi substancjami w składzie.
Czym jest cellulit?
Zanim wykonamy domowy krem antycellulitowy, musimy wiedzieć najpierw, z czym walczymy. Cellulit to bardzo powszechny problem, który dotyka nawet kilkudziesięciu procent kobiet, jednak wiedza o nim wciąż bywa niewystarczająca. Nazywamy go czasem lipodystrofią, częściej jednak pomarańczową skórką. Jest to bowiem nieprawidłowa budowa tkanki tłuszczowej z towarzyszącą jej deformacją tkanki podskórnej.
Wskutek tego na naszej skórze powstają grudki, nierówności i zagłębienia, które przypominają strukturę skórki owoców cytrusowych. Jest to defekt przede wszystkim kosmetyczny. Działa negatywnie na nasza samoocenę i sprawia, że źle czujemy się ze swoim ciałem. Oczywiście warto w międzyczasie pracować nad dobrym mniemaniem o sobie, jednak redukcja cellulitu także jest ważna dla naszego samopoczucia.
Zobacz też: Krem antycellulitowy do skóry naczynkowej
Jak powstaje cellulit?
Mechanizm powstawania cellulitu jest bardzo ważny, jeśli chcemy go unikać lub usunąć. Nawet najlepszy domowy krem antycellulitowy nie poradzi sobie z problemem, jeśli nie zadbamy o własne ciało i nie zlikwidujemy pierwotnej przyczyny powstawania cellulitu. Wyróżniamy dwa jego rodzaje:
- Tłuszczowy – wynika z nieprawidłowego gromadzenia się tłuszczu tuż pod naszą skórą. Najbardziej są na niego narażone osoby z nadwagą i otyłością, a także mające zbyt mało ruchu, podatne na efekt jo-jo. Dobry domowy krem antycellulitowy w tym przypadku powinien wspomagać metabolizm i spalanie tłuszczu, ale najważniejsza jest zmiana nawyków: zdrowe jedzenie, odpowiednia dawka ruchu.
- Wodny – taki cellulit powstaje wskutek patologicznego gromadzenia się wody i wcale nie dotyczy osób bardziej zaokrąglonych, lecz często nawet szczupłych. Najlepszy domowy krem antycellulitowy w tym przypadku wspomaga krążenie i pracę naczyń krwionośnych, odprowadzanie wody, a do tego pielęgnuje skórę. Oprócz tego powinniśmy zadbać, by nie spożywać zbyt dużo soli i pić zalecane ilości wody.
Sprawdź także: Krem antycellulitowy z kofeiną
Jak działa domowy krem antycellulitowy?
W zależności od tego, którym rodzajem cellulitu jesteśmy dotknięci, działanie domowego kremu antycellulitowego także może przebiegać nieco inaczej. Większość mechanizmów jest jednak podobna. Najczęściej domowy krem antycellulitowy ma za zadanie pielęgnować i ujędrniać naszą skórę. Poprawia jej ukrwienie, sprawia, że jest lepiej odżywiona, nawilżona. Dzięki temu staje się mniej podatna na defekty estetyczne. Nawet jeśli cellulit się pod nią znajduje, nie jest aż tak widoczny.
Jednak dobry domowy krem antycellulitowy działa też rozgrzewająco, dzięki czemu wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Poprawa krążenia wspomaga też odprowadzanie chłonki, wody i innych produktów przemiany materii, a nawet toksyn. Samodzielnie przygotowany kosmetyk ma szansę zadziałać tylko wtedy, gdy do jego przygotowania użyjemy składników o udowodnionym działaniu, a także gdy aplikujemy go regularnie. Nie powinniśmy się zniechęcać już po paru tygodniach bez efektów, jest to bowiem proces znacznie bardziej długotrwały.
Może Cię zainteresować: Krem wyszczuplający antycellulitowy
Domowy krem antycellulitowy – o czym pamiętać?
Zanim przygotujemy domowy krem antycellulitowy, musimy wiedzieć o kilku bardzo ważnych kwestiach, związanych z jego bezpieczeństwem. Najczęściej przygotowujemy go po to, by uniknąć szkodliwych, sztucznych substancji w składzie aptecznych produktów. Nie możemy jednak zapominać, że naturalne substancje także mogą być toksyczne. Nie powinniśmy więc przesadzać z dawką i powiększać jej w stosunku do tego, co najczęściej zalecają przepisy na takie kosmetyki. Dobrze też wiedzieć, że naturalne substancje również mogą nas uczulić. Nim zaaplikujemy domowy krem antycellulitowy na większą powierzchnię ciała, zróbmy mały test, czy nie mamy żadnej alergii.
Co jeszcze jest ważne? Przed wykonaniem kremu naczynie, w którym się znajdzie, a także narzędzie, którym będziemy nakładać składniki i go mieszać, muszą zostać zdezynfekowane, najlepiej wyparzone. Dzięki temu wewnątrz nie będą się namnażać bakterie. Brak konserwantów jest oczywiście zaletą, ale też zmniejsza trwałość naszego kremu. Musimy umieścić go w szczelnie zamykanym opakowaniu, na przykład zakręcanym słoiczku i umieszczać w lodówce.
Zobacz również: Krem do masażu antycellulitowego
W zależności od użytych składników, można go w ten sposób przechowywać od dwóch do sześciu tygodni. Jeśli zauważymy dziwny zapach lub wygląd kosmetyku, lepiej go nie aplikować, tylko przygotować nowy. Pamiętajmy też, że nie wszystkie substancje aktywne są zalecane w okresie ciąży i karmienia piersią. Z takimi kosmetykami lepiej zaczekać na zakończenie tego okresu.
Jak zrobić domowy krem antycellulitowy?
Przepisy na domowy krem antycellulitowy mogą stanowić pewną wskazówkę co do tego., jakie składniki warto w nich umieścić. Jednak magia tworzenia własnych kosmetyków polega na tym, że nie musimy trzymać się przepisów! Wystarczy sprawdzić, czy użyte przez nas składniki nie wstąpią w niepożądaną reakcję, a możemy je dowolnie łączyć. To my decydujemy, jaki efekt chcemy osiągnąć, jak będzie pachniał krem, jak mocno będzie działał.
Jest jednak kilka wskazówek, które pozwolą nam przygotować własny przepis na domowy krem antycellulitowy. Bazę takiego kosmetyku powinien stanowić naturalny, roślinny tłuszcz, który posiada dodatkowe właściwości pielęgnujące. Pełni on tu rolę emolientu. Możemy użyć w tym celu masła shea, oleju lnianego, kokosowego, z migdałów. Zamiast tego możemy też użyć jogurtu naturalnego czy innej substancji mającej dobroczynny wpływ na skórę. Do tego dodajemy składniki o udowodnionym działaniu antycellulitowym.
Domowy krem antycellulitowy – składniki
Jeśli mamy już bazę, musimy jeszcze uzupełnić ją o składniki, które ujędrniają i odżywiają skórę, wspomagają przemianę materii, rozgrzewają, spalają tłuszcz, a także poprawiają krążenie i odprowadzanie limfy. Najczęściej są to wyciągi roślinne. Możemy je kupić w sklepach zielarskich i innych, a także przygotować samodzielnie. W tym drugim przypadku należy uważać, żeby nie pomylić rośliny oraz nie zanieczyścić wyciągu. Jeśli na przykład roślina ma być suszona, musimy się też upewnić, że nie ma w niej już wilgoci, by nie zapleśniała. Proces ten nie zawsze jest widoczny gołym okiem, a może być szkodliwy dla skóry.
Jakie dokładnie składniki powinny znaleźć się w domowym kremie antycellulitowym? Możemy tutaj wymienić:
- Olejek cynamonowy lub cynamon – wykazują duże właściwości rozgrzewające i spalające tłuszcz. Rozbijają nieprawidłowo ukształtowane złogi tłuszczu. Taki krem najlepiej nałożyć na skórę, a następnie owinąć folią spożywczą, by spotęgować efekt.
- Kawa mielona – ma właściwości peelingujące, drobne cząsteczki ścierają martwy naskórek. Do tego zawiera kofeinę, która poprawia krążenie i przyspiesza przemianę materii.
- Cukier lub sól – pozwalają wykonać peeling gruboziarnisty.
- Miód – ma silne właściwości odżywcze, zawiera wiele witamin i minierałów.
- Algi lub olej z alg – poprawiają gospodarkę wodną skóry i krążenie, pozwalają na redukcję cellulitu i zmniejszają jego widoczność.
- Witamina E w olejku,
- Sok z cytryny – zawiera witaminę C, która jest silnym przeciwutleniaczem i neutralizuje wolne rodniki, poprawiając ogólną kondycję skóry.
Domowy krem antycellulitowy – opinie
Przy niewielkim nasileniu dolegliwości domowy krem antycellulitowy jest idealnym rozwiązaniem. Sprawdza się także do zapobiegania powstawaniu cellulitu. Okazuje się niedrogi, nie zawiera substancji uczulających, parabenów, SLS, konserwantów i innych szkodliwych składników. Można go połączyć z masażem, wtedy będzie jeszcze bardziej skuteczny, bo wniknie w głębokie warstwy skóry. A co Wy o tym sądzicie? Jakie macie doświadczenia w tym temacie? Czekamy na opinie o domowych kremach antycellulitowych i Wasze przepisy!