Drukarka 3D do domu jest obecnie coraz częściej wybieranym urządzeniem. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu technologia druku trójwymiarowego była dostępna dla nielicznych – kosztowała dużo i najczęściej była wykorzystywana w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Dziś każdy z nas może po nią sięgnąć i cieszyć się urokiem samodzielnego projektowania i wytwarzania przedmiotów. Z pewnością era druku 3D dopiero się zaczyna i będzie z czasem udoskonalana. Jednak już teraz możemy liczyć na całkiem spory wybór oraz różnorodność wśród dostępnych na rynku urządzeń.
Zastanawiacie się, po które z nich właściwie warto sięgnąć? Koniecznie przeczytajcie nasz poradnik! Wskazujemy, na co warto zwrócić uwagę oraz czym właściwie kierować się przy takim zakupie. Podpowiadamy też, jaka drukarka 3D do domu jest najlepsza.
Co wyróżnia drukarkę 3D do domu?
Być może jeszcze nie zetknęliście się z takim urządzeniem lub zrobiliście to bardzo pobieżnie. W takim razie koniecznie musimy wyjaśnić, co to jest drukarka 3D do domu. W pewnym sensie przypomina ona drukarki, jakie już znamy – drukujące na papierze. Z tym, że papier zastąpiony jest przez specjalny stół, na który nakładane jest utwardzalne tworzywo. Druk nie jest płaski, lecz trójwymiarowy. Drukarka 3D do domu nakłada tworzywo warstwa po warstwie, żeby utworzyć pełnowymiarowy, zaprojektowany przez nas obiekt. Modele do domu cechują się ograniczoną powierzchnią roboczą i możliwościami, ale przy ich pomocy i tak możemy wykonać całkiem sporo przedmiotów.
Dlaczego warto kupić drukarkę 3D do domu?
Jest wiele powodów, dla których warto wyposażyć się w drukarkę 3D do domu. Wiele osób sięga po nią przede wszystkim dlatego, że jest to świetna zabawa. Pozwala nam na samodzielne zaprojektowanie i wydrukowanie różnych przedmiotów. Nieważne, czy to brakujący element, samodzielny przedmiot, coś czysto praktycznego, ozdobnego, a może do rozrywki – tworzenie różnych przedmiotów naprawdę potrafi zapewnić mnóstwo frajdy. Nie mówiąc o tym, że jeśli brakuje nam określonych części, nie musimy ich kupować, lecz wykonujemy je w domowym zaciszu. Wiele osób ostatecznie decyduje się otworzyć działalność związaną ze sprzedażą wydrukowanych elementów. Jest to więc ciekawy, nowoczesny i przyszłościowy pomysł na biznes.
Zobacz też: Tania drukarka 3D
Jaką drukarkę 3D do domu wybrać i kupić?
Jak już wspomnieliśmy, rynek oferuje nam całkiem spory wybór. Z jednej strony ułatwia to zakup – możemy dobrać urządzenie w stu procentach dopasowane do naszych potrzeb. Z drugiej jednak pojawia się problem, bo jeśli nie wiemy, na co zwrócić uwagę, trudno wybrać najlepszą drukarkę 3D do domu. Czym zatem się kierować, żeby znaleźć idealne urządzenie? Dobrym pomysłem będzie zwrócić uwagę na:
- Rodzaj drukarki 3D do domu,
- Materiały,
- Montaż,
- Dodatkowe atuty.
Rodzaj drukarki 3D do domu
Generalnie każda drukarka 3D do domu należy do jednej, dość jednolitej grupy, jaką są amatorskie drukarki 3D. To przeciwieństwo modeli przemysłowych, kosztujących niejednokrotnie kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy złotych i zajmujących mnóstwo przestrzeni. Modele do użytku domowego możemy ustawić na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Jednak i tutaj występują dość istotne różnice, przede wszystkim w technice drukowania. Najpopularniejsze rodzaje drukarek 3D do domu to:
- FDM / FFF – to najpopularniejsza opcja, przede wszystkim ze względu na prostotę samego urządzenia, jak i jego użytkowania. Wykorzystuje ono bowiem rozgrzaną głowicę oraz tworzywa termoplastyczne, tak zwane filamenty. Mają one postać długiej żyłki. Głowica pobiera ją, następnie topi i nakłada warstwa po warstwie na powierzchnię roboczą, by uzyskać pożądany kształt.
- SLA – wykorzystuje technologię stereolitografii. Używa się do tego żywicy światłoutwardzalnej. Wewnątrz pojemnika z żywicą umieszczany jest stół roboczy, a światło lasera utrwala pożądany kształt.
- DLP – zamiast lasera, wykorzystuje się światło projektora, znajdującego się bezpośrednio pod pojemnikiem z żywicą światłoutwardzalną.
- MJP – głowica natryskuje kolejne warstwy, które są utrwalane światłem ultrafioletowym.
Materiały w drukarce 3D do domu
Nie chodzi o tworzywa, z których zrobiona jest dobra drukarka 3D do domu – choć oczywiście jej wytrzymałość także jest bardzo ważna. Tym razem jednak chcemy zająć się tworzywami, które możemy wykorzystać do tworzenia przedmiotów. W przypadku drukarek SLA i DLP są to żywice światłoutwardzalne. Mają one jednak dość ograniczone właściwości. Dużo lepszym wyjściem jest drukarka na filamenty. Przypominają one plastik, ale pojawiają się tu także tworzywa ekologiczne, na przykład powstające z mączki kukurydzianej PLA. Niektóre z nich przypominają gumę, inne świetnie imitują drewno. Znajdziemy tu też tworzywa, które mogą być użytkowane do kontaktu z żywnością. Można więc uznać, że taka drukarka 3D do domu jest najbardziej uniwersalna.
Może Cię zainteresować: Drukarka 3D dla dzieci
Montaż drukarki 3D do domu
Nie każdy przyszły użytkownik ma smykałkę do majsterkowania. Wielu z nas decyduje się kupić gotową drukarkę 3D do domu, która przychodzi już złożona. Jest to jednak zazwyczaj urządzenie o stosunkowo niewielkiej powierzchni roboczej, a to oznacza, że wymiary przedmiotów tworzonych w ten sposób także są ograniczone. Najlepsza drukarka 3D do domu jest przygotowana do samodzielnego złożenia. Co więcej, różne szczegóły związane z montażem mogą wpłynąć na jakość druku. Powinniśmy sobie z tym poradzić, korzystając ze szczegółowych instrukcji dostępnych w Internecie.
Jaka drukarka 3D do domu jest najlepsza? Dodatkowe atuty
Czym jeszcze może się wyróżniać najlepsza drukarka 3D do domu? W zależności od wybranego typu urządzenia, a także naszego budżetu i potrzeb możemy zdecydować się na sprzęt, który oferuje:
- Duży stół roboczy – pozwala drukować nawet większe przedmioty. Nie musimy jednak się tym specjalnie martwić, ponieważ w razie potrzeby możemy drukować elementy „na raty”,
- Podgrzewanie stołu roboczego – funkcja, która ułatwia, a czasem wręcz umożliwia pracę z niektórymi materiałami,
- Wentylacja – zapobiega brzydkim zapachom i szkodliwym oparom tworzącym się podczas topienia tworzyw sztucznych,
- Łączność – najczęściej przewodowa, ale czasem także przez Bluetooth czy Wi-Fi; pozwala przesłać do drukarki pliki do wydrukowania. Możemy zaprojektować je samodzielnie lub pobrać z sieci.
- Wznawianie drukowania od określonego miejsca – na przykład gdy musimy wyłączyć urządzenie lub dojdzie do awarii prądu,
- Grubość warstwy – im jest ona cieńsza, tym dłużej trwa drukowanie, ale też bardziej precyzyjnie tworzymy różne przedmioty.
Sprawdź również: Drukarka 3D dla początkujących
Gdzie kupić drukarkę 3D do domu?
W jakich sklepach znajdziemy dobre drukarki 3D do domu? Z powodzeniem możemy ich szukać w dużych sklepach internetowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W przypadku urządzeń do samodzielnego złożenia, mniej zapłacimy za wysyłkę. Jeśli koniecznie chcemy kupić urządzenie stacjonarnie, z pomocą przychodzą nam duże markety z elektroniką i sprzętem komputerowym. Wśród producentów możemy wymienić na przykład Creality, XYZ Printing, Anycubic, Elegoo, Sygnis i innych.
Cena drukarki 3D do domu
Ile kosztuje drukarka 3D do domu? Cena zależy od konkretnego egzemplarza, jego możliwości, sposobu montażu, i tak dalej. Najtańsze modele możemy nabyć za około 800 zł. Nie spełnią one wysokich wymagań, ale pozwalają się przekonać, czy technologia druku 3D w ogóle nas interesuje. Z kolei najdroższe domowe drukarki 3D kosztują niejednokrotnie powyżej 8000 zł.
Drukarka 3D do domu – opinie
Możemy spotkać się z głosami krytycznymi, jednak coraz częściej większość z nich staje się coraz bardziej optymistyczna. Urządzenia te zyskują wiele ciekawych zastosowań – nie tylko w medycynie, modzie, przemyśle odzieżowym, ale również w naszych mieszkaniach. A jakie Wy macie pomysły na ich wykorzystanie? Wasze opinie o drukarkach 3D do domu przydadzą się pozostałym Czytelnikom, dlatego koniecznie się nimi podzielcie!
Drukarka 3D do domu / Ranking najlepszych
Jesteście ciekawi rekomendacji innych użytkowników? Zastanawiacie się, które modele są sprawdzone, polecane, popularne? Znajdziecie je poniżej! wierzymy, że nasz ranking najlepszych drukarek 3D do domu pomoże Wam dokonać odpowiedniego wyboru.