Fioletowe rozstępy na pośladkach

Fioletowe rozstępy na pośladkach to bardziej powszechny problem, niż może nam się wydawać. Stanowi jednak temat tabu, a przez to rzadko zdajemy sobie sprawę, jak wielu osób dotyka. Według różnych szacunków, takie ślady możemy znaleźć na pośladkach nawet 40% kobiet i kilkunastu procent mężczyzn. No właśnie – chociaż często występuje w towarzystwie cellulitu, to w przeciwieństwie do niego dotyka nie tylko kobiet, lecz także i mężczyzn. Na szczęście nie jesteśmy bezsilni, chcąc podjąć z nim walkę.

Fioletowe rozstępy na pośladkach
Fioletowe rozstępy na pośladkach
Skuteczne metody >>>

Zapraszamy do lektury poradnika, w którym wyjaśniamy wszystko, co powinniście wiedzieć o tym problemie. Wskazujemy, jak mu zapobiegać, jak sobie z nim poradzić oraz czy można zrobić to domowymi sposobami, czy też konieczna będzie wizyta u specjalisty. Na wstępie pragniemy zaznaczyć, że nasze wskazówki nie zastąpią wizyty u lekarza lub kosmetologa.

Czym są fioletowe rozstępy na pośladkach?

Na początek kilka informacji teoretycznych. Jeśli nie wiecie jeszcze, czym są fioletowe rozstępy na pośladkach i jak się objawiają, macie ogromne szczęście. Chodzi o podłużne, wrzecionowate ślady w fioletowym lub fioletowo-sinym kolorze, które powstają na naszym ciele. Z punktu widzenia medycznego to miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia wiązań kolagenowych na skutek utraty elastyczności skóry i nadmiernego rozciągania. Na pierwszy rzut oka przypominają blizny – i rzeczywiście tak jest, nawet w obrazie histopatologicznym – nie poprzedza ich jednak mechaniczne uszkodzenie skóry, na przykład rozcięcie. Obejmują głębokie warstwy skóry właściwej, objawiają się też swędzeniem, a nawet dyskomfortem czy uczuciem ciągnięcia.

Fioletowe rozstępy na pośladkach
Fioletowe rozstępy na pośladkach

Dlaczego powstają fioletowe rozstępy na pośladkach?

Przyczyny powstawania fioletowych rozstępów to bezpośrednio nadmierne rozciągnięcie skóry w połączeniu z niedostateczną jej elastycznością. Rozstępy powstają wtedy, gdy skóra nie nadąża za tworzeniem potrzebnych wiązań kolagenowych i te, które już są, pękają. Jednak taki stan rzeczy może występować z wielu przyczyn. Należą do nich:

  • Niekontrolowane tycie lub utrata wagi (szczególnie groźny jest efekt jo-jo),
  • Ciąża i karmienie piersią,
  • Okres menopauzy lub dojrzewania,
  • Intensywny wzrost,
  • Ćwiczenia fizyczne, prowadzące do intensywnego rozrostu tkanki mięśniowej w krótkim czasie,
  • Nieprawidłowa dieta,
  • Problemy z krążeniem,
  • Skóra nieodżywiona, sucha, pozbawiona elastyczności,
  • Nadmierne gromadzenie się wody w organizmie,
  • Stres.

Zobacz też: Krem na cellulit i rozstępy

Fioletowe rozstępy na pośladkach – zapobiegać czy leczyć?

Jak widzicie, tych przyczyn jest całkiem sporo. Nie wszystkie możemy na dobre wykluczyć ze swojego życia, nikt nie da nam więc gwarancji, że dzięki prawidłowej pielęgnacji na sto procent nie będziemy mieli rozstępów. Warto jednak próbować, a więc wdrożyć prawidłową dietę, używać specjalnych kosmetyków, które zmniejszają prawdopodobieństwo powstawania takich defektów. Przyda się także masaż uelastyczniający skórę i poprawiający krążenie oraz ustabilizowanie wszystkich chorób i zaburzeń, nie mówiąc już o zdrowej dawce ruchu. Musimy pamiętać, że fioletowe rozstępy na pośladkach pozostaną na naszej skórze już na zawsze, nawet jeśli mniej widoczne. Lepiej więc nie dopuścić do ich powstawania.

Sposoby na fioletowe rozstępy na pośladkach
Sposoby na fioletowe rozstępy na pośladkach

Skąd kolor fioletowych rozstępów na pośladkach?

Pośladki to, obok ud, brzucha czy bioder, najbardziej narażone na powstawanie rozstępów miejsce. To akurat nie wymaga wyjaśnienia – mamy tam dość duże grupy mięśni, które mogą ulec gwałtownemu wzrostowi, a do tego odkłada się tam tkanka tłuszczowa. Ale co z kolorem? Fioletowe rozstępy na pośladkach oznaczają określony etap powstawania tego defektu. Jeśli chodzi o etapy formowania się rozstępów, wyróżniamy fazę:

  1. Zapalną – jak sama nazwa mówi, wokół uszkodzeń toczą się procesy zapalne, które mogą swędzieć, a nawet boleć, a rozstępy mają żywo czerwony kolor.
  2. Wyciszenia – procesy zapalne powoli ustają, a rozstępy goją się. To właśnie wtedy przyjmują fioletową barwę.
  3. Przewlekłą – rozstępy stają się blade, perłowobiałe, nie rosną na nich włosy, nie pracują gruczoły potowe. Takie ślady zostają utrwalone.

Czy można usunąć fioletowe rozstępy na pośladkach?

Mówimy o tych etapach powstawania rozstępów nie bez powodu. Paradoksalnie im intensywniejszy i bardziej wyróżniający się kolor rozstępów, tym lepiej dla nas. Okazuje się bowiem, że te białe, niewidoczne, są już utrwalone i właściwie niemożliwe jest usunięcie ich nieinwazyjnymi metodami. Najłatwiej zadziałać na rozstępy czerwone, jednak fioletowe rozstępy na pośladkach też pozwalają zmniejszyć ich widoczność i sprawić, że lepiej się zagoją. Czy staną się całkowicie niewidoczne? Prawdopodobnie nie. Jeśli chcemy idealnego efektu, trzeba sięgnąć po inwazyjne metody, natomiast dobrze pielęgnowane rozstępy nie psują naszego wizerunku i nie przeszkadzają w codziennym życiu.

Sposoby na fioletowe rozstępy na pośladkach

Zacznijmy więc od tych sposobów, z którymi możemy poradzić sobie w zaciszu własnego domu. Oczywistym rozwiązaniem będzie zastosowanie kosmetyków na fioletowe rozstępy na pośladkach – najlepiej, by były to dermokosmetyki. Mają one składniki aktywne, które przyspieszają proces gojenia się i regenerację skóry. Wspomagają tworzenie nowych wiązań kolagenowych, odżywiają i uelastyczniają skórę, dzięki czemu jest mniej podatna na powstawanie kolejnych rozstępów. Żeby jednak kosmetyk dostał się w głębokie warstwy skóry, trzeba go odpowiednio aplikować:

  • Zacznijmy od peelingu, który złuszczy martwy naskórek i otworzy drogę do dalszych warstw skóry,
  • Warto zastosować intensywny masaż, na przykład specjalną szczotką czy urządzeniem. Sprawia on, że kosmetyki wnikają głębiej, dodatkowo uelastycznia skórę i poprawia krążenie.
  • Nie zapominajmy o zdrowym stylu życia. Kosmetyki to nie magiczne remedium i nie zadziałają, jeśli nie będziemy uprawiać sportu, zdrowo się odżywiać oraz pić dostatecznych ilości wody.
  • Produkty stosujmy regularnie, najlepiej raz lub dwa razy dziennie, nawet kiedy nie występują fioletowe rozstępy na pośladkach – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jak usunąć fioletowe rozstępy na pośladkach?

Może się jednak okazać, że mimo stosowania kosmetyków, fioletowe rozstępy na pośladkach nie znikają. Co w takim przypadku? Warto udać się do specjalisty medycyny estetycznej, nie jest to żaden wstyd. Zapewne zaproponuje nam on serię zabiegów. Metody usuwania fioletowych rozstępów na pośladkach są różne, jednak ich mechanizm – zazwyczaj dość podobny. Chodzi o wywołanie mikrouszkodzeń skóry, by zmobilizować naturalne systemy naprawcze organizmu. Przy okazji ich naprawiania, odbudowują też uszkodzone wiązania kolagenowe w skórze. Są to jednak metody inwazyjne, dlatego takie zabiegi powinna przeprowadzać wykwalifikowana osoba. Warto wybrać do tego odpowiedni gabinet.

Jak usunąć fioletowe rozstępy na pośladkach
Jak usunąć fioletowe rozstępy na pośladkach?

Fioletowe rozstępy na pośladkach – opinie

Czy doświadczyliście już kiedyś takiego problemu? Jeśli tak, to co Wam pomogło? Jakie konkretnie kosmetyki możecie polecić lub odradzić? Jesteśmy ciekawi, jakie są Wasze doświadczenia i opinie o fioletowych rozstępach na pośladkach! Zachęcamy, by podzielić się nimi w sekcji komentarzy.

Fioletowe rozstępy na pośladkach
Fioletowe rozstępy na pośladkach
Skuteczne metody >>>

Dodaj opinie lub recencję na forum