Kołdry sensoryczne dla dzieci

Kołdry sensoryczne dla dzieci to akcesoria, które w ostatnich latach zyskały na popularności. Jakiś czas temu były dostępne co najwyżej w gabinetach fizjoterapeutycznych i ośrodkach rehabilitacyjnych, dziś wielu rodziców decyduje się na ich zakup do domu. Czy słusznie? Postaramy się na to odpowiedzieć w poniższym poradniku. Okazuje się bowiem, że wokół używania kołder sensorycznych dla dzieci narosło wiele mitów i niedomówień, które mogą rzutować na zdrowie dziecka.

Pamiętajcie, że nasz poradnik nie zastąpi profesjonalnej porady lekarskiej ani ze strony fizjoterapeuty. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zdrowia naszej pociechy, koniecznie skonsultujmy je z kompetentną osobą, nie wyszukiwarką internetową. To, co my możemy zaoferować, to omówienie najważniejszych kwestii związanych z opisywanym akcesorium. Podpowiadamy, jakie kołdry sensoryczne dla dzieci są najlepsze, czym się charakteryzują i kiedy warto zacząć je stosować.

Czym jest kołdra sensoryczna dla dziecka?

Zanim przejdziemy do głównej części poradnika, musimy wyjaśnić podstawowe pojęcia. Co to jest kołdra sensoryczna dla dziecka? Jak łatwo się domyślić, chodzi o formę przykrycia, która oddziałuje na zmysły malucha. Najczęściej to pojęcie dotyczy kołdry obciążeniowej, czyli takiej, która wywiera równomierny nacisk na całe ciało. Czasami jest ona uzupełniona o kwestie stymulujące inne zmysły, na przykład szeleszczące, kolorowe, angażujące motorykę małą. Co do zasady jednak skupiamy się na kołderkach obciążeniowych.

Kołdry sensoryczne dla dzieci
Kołdry sensoryczne dla dzieci / Ranking najlepszych, opinie, cena

Jak działają kołdry sensoryczne dla dzieci?

Po co właściwie kupować kołdry sensoryczne dla dzieci? Obciążanie malucha wcale nie małym ciężarem może budzić w rodzicach wewnętrzny sprzeciw. Okazuje się jednak, że to akcesorium genialnie stymuluje układ nerwowy. Naciska na ciało dziecka, angażując różne nerwy i wywierając wpływ na receptory czucia głębokiego. Poprawia krążenie, ukrwienie organizmu, pozytywnie działa na mózg i zmniejsza odczuwanie niechcianych bodźców. Dlatego właśnie jest szeroko stosowane w terapii.

Zobacz też: Koc obciążeniowy

Kołdry sensoryczne dla dzieci – wskazania

Kiedy warto zainwestować w kołdry sensoryczne dla dzieci? Nic nie stoi na przeszkodzie, by kołderki obciążeniowe stosować nawet u zdrowych dzieciaków, które nie mają żadnych problemów. Takie akcesorium ułatwia zasypianie, uspokaja, wycisza układ nerwowy, pomaga radzić sobie z emocjami i zapobiega wielu zaburzeniom. Jednak kołdra sensoryczna jest bezcenna, kiedy u naszego dziecka pojawiają się zaburzenia: nadpobudliwość psychoruchowa, ADHD (to także nadpobudliwość, tyle że z deficytem uwagi), zaburzenia ze spektrum autyzmu, problemy z napięciem mięśniowym, bezsenność, nadmierna agresja i inne problemy. Kołdra sensoryczna dla dziecka może być z powodzeniem wykorzystywana w rehabilitacji. Pamiętajmy jednak, że nie zastąpi ona terapii zaleconej przez specjalistów, a jedynie może ją uzupełniać.

Od jakiego wieku stosować kołdry sensoryczne dla dzieci?

Wydawałoby się więc, że akcesorium możemy zacząć stosować jak najwcześniej. Czy tak rzeczywiście jest? Od kiedy można używać kołdry sensorycznej dla dzieci? Wykorzystanie jej wobec noworodków i niemowlaków, a nawet mniejszych dzieci nie jest dobrym pomysłem, bo wzrasta ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Zaleca się, by kołdra sensoryczna poszła w ruch dopiero po drugich urodzinach malucha. A do kiedy można jej używać? Właściwie nie ma ograniczeń i z powodzeniem działa ona także u osób dorosłych!

Kołdra sensoryczna dla dziecka na sen

Jak już wspomnieliśmy, najlepsze kołdry sensoryczne dla dzieci działają pozytywnie na zasypianie i jakość snu dziecka. Rodzice bardzo tęsknią za nieprzerwanym nocnym odpoczynkiem, dlatego istnieje pokusa, żeby stosować kołdrę przez całą noc, zastępując całkowicie kocyk, którym zazwyczaj przykrywamy dziecko. Nie zaleca się jednak takiego postępowania. Najlepsze kołdry sensoryczne nie powinny być stosowane przez całą noc. Spanie pod nimi wymaga nadzoru osoby dorosłej. Możemy pozwolić, by dziecko zasnęło pod kołdrą obciążeniową, a następnie po około dwóch, trzech godzinach – nim sami się położymy – wymienić ją na zwykły koc lub standardową kołdrę.

Jakie kołdry sensoryczne dla dzieci
Jakie kołdry sensoryczne dla dzieci wybrać?

Przeciwwskazania do kołdry sensorycznej dla dzieci

Czy są sytuacje, kiedy kołdry sensoryczne dla dzieci nie powinny być używane? Wspomnieliśmy już, że jednym z przeciwwskazań jest wiek dziecka poniżej drugiego roku życia. Bezwzględnie powinniśmy z niej zrezygnować, kiedy lekarz da nam takie zalecenia. Ważnym przeciwwskazaniem jest astma, bezdech senny, padaczka przysenna, a także wrodzona łamliwość kości, osteoporoza, niektóre urazy, osłabienie mięśni oddechowych, niektóre choroby układu krążenia. Żeby nie zaszkodzić swojemu maluchowi, kołdry sensoryczne dla dzieci musimy stosować z uwagą.

Jakie kołdry sensoryczne dla dzieci wybrać i kupić?

Skoro wszystkie najważniejsze kwestie mamy już za sobą, musimy jeszcze zdecydować, jakie są najlepsze kołdry sensoryczne dla dzieci oraz czym się kierować przy ich zakupie. Jednym z podstawowych kryteriów jest waga. Kołdra obciążeniowa powinna ważyć tyle, co około 10% ciała użytkownika. To oznacza, że jeśli nasza pociecha waży 15 kilogramów, wybierzemy kołdrę 1,5 kg, 20 kilogramów – 2 kg, między 30 a 40 kilogramów – 3 kg, i tak dalej. Jeśli chodzi o wymiary, najlepiej zdecydować się na takie pasujące do ciała i do łóżka. Kołdra sensoryczna powinna umożliwiać swobodne przykrycie całego dziecka, musi być więc dłuższa od jego wzrostu i przekraczać jego dwie szerokości.

Jakie kołdry sensoryczne dla dzieci są najlepsze?

Czym jeszcze charakteryzują się najlepsze kołdry sensoryczne dla dzieci? Warto wybierać produkty renomowanych firm, które posiadają wszelkie możliwe atesty. Kołderka obciążeniowa powinna być wypełniona bezpieczną i antyalergiczną kulką szklaną, w której nie rozwija się pleśń ani roztocza. Jej najbardziej wierzchnia warstwa musi być zrobiona z naturalnych materiałów: bawełny, lnu, wiskozy bambusowej. Możemy na nią zastosować poszewkę, by zachowanie higieny było łatwiejsze.

Gdzie kupić kołdry sensoryczne dla dzieci?

W jakich sklepach znajdziemy dobre kołdry sensoryczne dla dzieci? Możemy natrafić na nie w niektórych marketach wnętrzarskich, sklepach z akcesoriami dla dzieci, a także w sklepach medycznych. Największy wybór czeka jednak w sklepach internetowych – unikajmy jednak kupowania bezpośrednio z Chin, gdyż takie akcesorium może nie spełniać rygorystycznych, unijnych norm bezpieczeństwa.

Najlepsze kołdry sensoryczne dla dzieci
Najlepsze kołdry sensoryczne dla dzieci

Cena kołdry sensorycznej dla dzieci?

Ile kosztują kołdry sensoryczne dla dzieci? To zależy od jakości wykonania, dodatkowych elementów czy nawet producenta. Najtańsze akcesorium znajdziemy już za mniej niż 100 zł. Najdroższe to koszt powyżej 500 zł. Warto to jednak wypośrodkować tak, by trafić na wysoką jakość w przystępnej cenie.

Kołdry sensoryczne dla dzieci – opinie

Fizjoterapeuci i inni specjaliści z zakresu rozwoju dziecka wypowiadają się o podobnych pomysłach dość optymistycznie. Użytkownicy także podkreślają, że rozsądne stosowanie może przynieść naprawdę wiele korzyści. A jak Wy się na to zapatrujecie i jakie macie doświadczenia? Czekamy na opinie o kołdrach sensorycznych dla dzieci, które możecie zamieszczać w komentarzach!

Kołdry sensoryczne dla dzieci / Ranking najlepszych

Na tym jednak nie koniec przygotowanych dla Was pomocy. Zdajemy sobie sprawę, że bardzo ważne jest, by akcesorium było sprawdzone i polecane. W trosce o dobro Waszych pociech przygotowaliśmy poniższy ranking najlepszych kołder sensorycznych, a w nim modele cieszące się doskonałą renomą.

Ważne! Przed użyciem kołdry sensorycznej dla dzieci koniecznie skonsultuj się z odpowiednim lekarzem!

Dodaj opinie lub recencję na forum