Laptop do muzyki może służyć zarówno do produkcji, jak i słuchania kolejnych hitów. Wydawałoby się, że poradzi sobie z tym każdy komputer mobilny. Nic bardziej mylnego – zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie stawia przed sprzętem szczególne wymagania. W końcu chodzi o to, by uzyskać wysoką jakość dźwięku oraz odpowiedni komfort pracy. Jeśli więc planujecie zakup sprzętu właśnie pod tym kątem, zapraszamy do lektury przygotowanego przez nas poradnika.
Co dokładnie w nim znajdziecie? Wskazujemy, jaki laptop do muzyki jest najlepszy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i omawiamy najważniejsze funkcje i parametry, byście mogli samodzielnie zdecydować, na których z nich najbardziej Wam zależy. Przedstawiamy też konkretne modele, które sprawdziły się u innych użytkowników.
Dlaczego warto kupić laptop do muzyki?
Swojego czasu laptopy były uważane za prawdziwą rewolucję na rynku komputerów. Sprawiły, że nie jesteśmy przywiązani do jednego, wybranego miejsca, w którym znajduje się sprzęt. Nasz komputer możemy zabrać do łóżka, na kanapę, do ogrodu, a nawet dalej, do dowolnego miejsca. Posiada nawet własne zasilanie, dzięki czemu nie musi być podłączony do prądu przez cały czas. Bateria wystarcza nawet na kilka godzin pracy.
Co to oznacza? Najlepszy laptop do muzyki umożliwia nam pracę nad muzyką czy jej słuchanie w dowolnym miejscu – w studiu czy w domu. Gwarantuje doskonałą jakość dźwięku, a także możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń do jego odtwarzania. Powinien też cechować się szybką, bezproblemową pracą, ponieważ programy do obróbki muzyki często mają dość wysokie wymagania techniczne. Niezależnie od tego, czy muzyką zajmujemy się amatorsko, hobbystycznie, czy profesjonalnie, zasługujemy na wysoką jakość pracy.
Zobacz też: Laptop do 3500 zł
Jaki laptop do muzyki wybrać i kupić?
Żeby wybrać najlepszy laptop do muzyki, wcale nie trzeba mieć szerokiej wiedzy technologicznej. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które decydują o tym, jak będzie odtwarzane audio i czy praca z komputerem okaże się wygodna. Do najważniejszych cech należą:
- System operacyjny,
- Karta dźwiękowa,
- Głośniki,
- RAM i procesor,
- Ekran,
- Inne funkcje.
Sprawdź także: Laptop 13 cali do 3000 zł
System operacyjny laptopa do muzyki
Dlaczego na pierwszy ogień bierzemy akurat oprogramowanie? Ponieważ to właśnie od niego zależy, czy laptop do muzyki będzie intuicyjny w obsłudze, jakimi programami możemy się posłużyć, czy wszystko jest dobrze zoptymalizowane. Do wyboru mamy:
- MacOS – system instalowany w laptopach Apple. Uchodzi za najbardziej intuicyjny i najlepiej zoptymalizowany, idealny dla wymagających użytkowników,
- Windows – najpopularniejszy system w naszym kraju. Jeśli laptop do muzyki ma służyć w firmie, musimy wybrać wersję Professional, w pozostałych przypadkach wystarczy wersja Home. Większość znaczących programów do obróbki muzyki powstaje również na ten system,
- ChromeOS – bardzo okrojony, przypominający systemy mobilne. Nadaje się do słuchania muzyki, ale już nie jej produkcji.
Karta dźwiękowa w laptopie do muzyki
O ile w laptopach dla graczy najważniejsza jest karta graficzna, o tyle w sprzęcie dla muzyków i producentów pierwsze skrzypce gra oczywiście karta dźwiękowa. Najczęściej mamy do czynienia z kartą zintegrowaną. Jest to dość podstawowy wybór, który nie sprawdza się w wypadku większych wymagań. Wtedy warto sięgnąć po kartę dedykowaną, wyposażoną w dodatkowe technologie poprawiające jakość audio. Możemy też użyć karty zewnętrznej, podłączanej poprzez USB, to jednak niezbyt mobilne i wygodne wyjście.
Może Cię zainteresować: Laptop 17 cali do 2500 zł
Głośniki w laptopie do muzyki
Nie zawsze mamy możliwość podłączenia słuchawek czy dodatkowych głośników do laptopa do muzyki. Dobrze więc, by miał własny, wbudowany sprzęt do odtwarzania dźwięku. Głośniki muszą mieć odpowiednio dużą moc, najlepiej 10W lub więcej. Dobrze, by poza standardowymi – prawym i lewym – znalazł się także wbudowany głośnik basowy do generowania niskich tonów. Jednak najlepszy efekt da nam specjalny, kupiony osobno sprzęt audio. Upewnijmy się, jak duży zestaw obsługuje nasz laptop do muzyki – najlepiej, by radził sobie nawet z zestawami 7.1.
RAM i procesor laptopa do muzyki
Jak już wspomnieliśmy, najlepszy laptop do muzyki musi działać płynnie i sprawnie. Żeby osiągnąć taki stan, powinien posiadać odpowiednie podzespoły. Bardzo ważny jest procesor, co najmniej ośmiordzeniowy, o wysokim taktowaniu. Możemy zdecydować się na egzemplarz gamingowy, który na pewno spełni wymagania nawet zaawansowanych programów. Z kolei pamięć RAM służy do przechowywania aktualnie wykorzystywanych danych. Dobrze, by miała co najmniej 16 gigabajtów.
Zobacz również: Laptop 15 cali
Ekran w laptopie do muzyki
Nawet jeśli to dźwięk jest najważniejszy, o obraz także musimy się zatroszczyć. Jak duży laptop do muzyki wybrać i kupić? To zależy od naszych potrzeb. Jeśli ma być używany głównie przy biurku, w jednym miejscu, duży, 17-calowy wyświetlacz zapewni wysoki komfort pracy. Jeśli to mobilność jest priorytetem, lepiej celować w 14 cali. Również powłoka matrycy (najczęściej IPS) zależy od warunków – matowa sprawdza się w silnie nasłonecznionych miejscach, a błyszcząca zapewnia lepszy kontrast i kolory. Rozdzielczość w laptopie do muzyki to sprawa drugorzędna, jednak dobrze, jeśli dłuższa krawędź ma co najmniej 1920 pikseli.
Jaki laptop do muzyki jest najlepszy?
Nie możemy zapominać o tym, że najlepszy laptop do muzyki musi zapewniać nie tylko odpowiedni dźwięk, ale i wygodne użytkowanie. Dobrze, jeśli posiada wzmocnioną, wstrząsoodporną obudowę, zabezpieczającą go przed uszkodzeniami i jednocześnie lekką. Klawiatura powinna mieć wysoki, komfortowy skok, a także przydatne przyciski funkcyjne. Upewnijmy się też, że nasz nowy komputer mobilny ma wejście słuchawkowe oraz HDMI czy inne potrzebne nam złącza – współcześnie nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.
Gdzie kupić laptop do muzyki?
Co prawda nie ma osobnej kategorii dla laptopów muzycznych, ale odpowiedni sprzęt znajdziemy w naprawdę wielu miejscach. Za przykład mogą posłużyć salony operatora sieci komórkowej, duże elektromarkety, sklepy komputerowe i internetowe. Wśród producentów warto wymienić chociażby Apple, Huawei, Acer, Asus, Dell, Toshiba, Lenovo i innych.
Cena laptopa do muzyki
Ile kosztuje laptop do muzyki? Wcale nie musi być drogi! Co prawda za wysoce specjalistyczny sprzęt musimy zapłacić nawet 20 tysięcy złotych, jednak podstawowe możliwości są znacznie tańsze. Najniższy rozsądny budżet, jaki warto przygotować, to około 3 tysiące złotych.
Laptop do muzyki – opinie
Czy Waszym zdaniem do słuchania i produkcji muzyki w ogóle potrzebny jest specjalistyczny sprzęt? A może preferujecie komputery stacjonarne? Jesteśmy ciekawi Waszych doświadczeń, przemyśleń i czekamy na opinie o laptopach do muzyki.
Laptop do muzyki / Ranking najlepszych
Wiecie, co jeszcze bardziej ułatwi Wam zakup? Propozycje konkretnych modeli! I to nieprzypadkowych, a najbardziej polecanych, sprawdzonych przez wielu użytkowników. Zebraliśmy te, które cieszą się wysokimi ocenami i stworzyliśmy ranking najlepszych laptopów do muzyki.