Mała drukarka 3D

Mała drukarka 3D jest urządzeniem, które często chcemy ustawić w swoim domowym biurze. Duże urządzenie mogłoby się tam nie zmieścić, a przecież my także chcemy wypróbować metodę druku trójwymiarowego. Śmiało można zaryzykować twierdzenie, że jest to sprzęt, który za kilkanaście, kilkadziesiąt lat będzie gościł w każdym domu. My chcemy wyprzedzić swoją epokę, ale zanim nam się to uda, musimy sprawdzić, co przygotowali dla nas producenci.

Jesteście ciekawi, na co warto zwrócić uwagę, co mają nam do zaoferowania poszczególne modele oraz czym kierować się przy zakupie? Zapraszamy do lektury poniższego poradnika! Znajdziecie w nim wszystkie informacje potrzebne, by odpowiedzieć na pytanie, jaka mała drukarka 3D jest najlepsza.

Co to jest mała drukarka 3D?

Zanim przejdziemy do przeglądu konkretnych możliwości, musimy sobie wyjaśnić podstawy. Mała drukarka 3D jest urządzeniem, które przybiera niewielkie rozmiary. W tym przypadku oznacza to sprzęt niewiele większy od zwykłej, domowej drukarki. Często jego podstawa jest do niej zbliżona, tyle że jest on wyższy. Służy do wytwarzania trójwymiarowych, przestrzennych elementów na podstawie projektu. W zależności od typu drukarki, odbywa się to nieco inaczej, jednak najczęściej polega na nabudowywaniu i utrwalaniu obiektu warstwa po warstwie, aż osiągniemy pożądany kształt.

Mała drukarka 3D
Mała drukarka 3D / Cena, ranking najlepszych, opinie

Dlaczego warto kupić małą drukarkę 3D?

Nawet niewielkie, podstawowe urządzenie to całkiem spory wydatek, warto więc przemyśleć, czy i do czego będzie nam ono potrzebne. To pozwoli też wybrać idealne parametry. Mała drukarka 3D jest wykorzystywana przede wszystkim do tworzenia niewielkich elementów z tworzyw sztucznych, przypominających gumę lub plastik. Ich dokładne właściwości zależą od wykorzystanych filamentów. Czym są? O tym w dalszej części poradnika. Teraz jednak musimy wspomnieć, że tak wytworzone przedmioty mają znaczenie zarówno rozrywkowe, jak i praktyczne.

Zobacz też: Drukarka 3D do domu

Możemy w ten sposób stworzyć ozdoby do domu, zabawki dla dzieci, gadżety związane z naszymi ulubionymi grami czy filmami, a także zakrętki, wieszaki, obudowy i inne elementy codziennego użytku. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, projekt – oraz wymiary powierzchni roboczej. Ostatnią kwestię możemy obejść, tworząc większe konstrukcje z kilku mniejszych elementów, drukowanych osobno.

Jaką małą drukarkę 3D wybrać i kupić?

Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii – dopasowania małej drukarki 3D do siebie. Wiemy już, że szukamy niewielkiego, kompaktowego urządzenia, które sprawdzi się nawet w sypialni, salonie czy innym miejscu, gdzie urządziliśmy sobie kącik komputerowy. W końcu nie każdy ma wygospodarowane w tym celu osobne urządzenie. Na co zwrócić uwagę, żeby najlepsza mała drukarka 3D nie pozostała tylko w strefie marzeń? Najważniejsze kwestie to:

  • Technologia druku,
  • Montaż,
  • Inne funkcje i atuty.

Sprawdź także: Tania drukarka 3D

Technologia druku w małej drukarce 3D

Na świecie wykorzystuje się już nawet kilkadziesiąt różnych technologii druku. Różnią się one wykorzystaniem materiałów i sposobem działania drukarki. Wśród urządzeń domowych, zwłaszcza tych o niewielkich rozmiarach, królują tak naprawdę dwa rozwiązania. Mała drukarka 3D może być:

  1. FFF/FDM – to najpopularniejsza mała drukarka 3D na rynku. Wykorzystuje termoplasty, czyli materiały topiące się pod wpływem wysokiej temperatury, do której nagrzewa się głowica. Taki stopiony, plastyczny materiał jest cienkimi warstwami nakładany w taki sposób, by stworzyć obiekt o pożądanym kształcie.
  2. SLS – polega na łączeniu poliamidów za pomocą lasera. Materiałem tu wykorzystywanym jest specjalny proszek, który ulega spieczeniu. Dzięki temu, że powstająca konstrukcja jest podpierana przez wypełniający komorę proszek, możemy tworzyć skomplikowane, geometryczne elementy, a nie tylko proste konstrukcje.
  3. SLA – zwana także stereolitografią. Materiałem wykorzystywanym w tej małej drukarce 3D jest płynna żywica polimerowa. W celu nadania jej pożądanego kształtu jest naświetlana promieniami UV, które służą do jej utwardzenia.
Jaka mała drukarka 3D
Jaka mała drukarka 3D jest najlepsza?

Która z tych technologii jest odpowiednia? Przyjmuje się, że najlepsza mała drukarka 3D, zwłaszcza na początek, to model FFF/FDM. Dzięki wykorzystaniu termoplastów w postaci filamentów, czyli cienkich żyłek nawleczonych na specjalną szpulę, bardzo łatwo się jej używa. Filamenty są różnorodne, znajdziemy je zarówno w wersji przypominającej plastik, jak i gumę, a nawet drewno, mogą być też przeznaczone do kontaktu z żywnością lub pracy w wysokiej temperaturze. Łatwiej też tworzyć i łączyć większe elementy, bo komora drukarki nie musi być zamknięta.

Może Cię zainteresować: Drukarka 3D dla dzieci

Mała drukarka 3D a montaż

Czasem decydujemy się także na małą drukarkę 3D ze względu na tańszą przesyłkę. Rzeczywiście, pełnowymiarowa drukarka zajmuje sporo miejsca, wymaga bardzo starannego opakowania i ostrożnego obchodzenia się z nią, a takie usługi kurierskie słono kosztują. Zwłaszcza jeśli zamawiamy urządzenie z innego kraju. Mała drukarka 3D wypada lepiej pod tym względem. Najlepszą decyzją jest jednak zakup urządzenia nie w całości, a w częściach. Dzięki temu paczka jest jeszcze mniejsza i nie ulega uszkodzeniu. Do zmontowania drukarki 3D potrzebne są jedynie niewielkie umiejętności motoryczne. Możemy też poprosić kogoś o pomoc. Mimo wszystko, jest to duża oszczędność, zwłaszcza że składamy ją tylko raz, a później służy nam przez długie lata.

Jaka mała drukarka 3D jest najlepsza? Inne funkcje i atuty

Na co jeszcze zwrócić uwagę, żeby zdecydować, jaka mała drukarka 3D jest najlepsza? Ważne powinny być łączność i złącza. Dobrze, by poza standardowym podłączeniem do komputera, można było skorzystać z Bluetooth lub Wi-Fi. Najlepsza mała drukarka 3D pozwala też na drukowanie bezpośrednio z pendrive lub innego nośnika USB. Jeśli chodzi o urządzenia wykorzystujące termoplasty, zwróćmy uwagę na szeroki zakres temperatury głowicy. Dzięki temu będzie dostępne więcej tworzyw. Dobrze też, by powierzchnia robocza stołu była podgrzewana. W stosunku do pewnych tworzyw jest to ułatwienie, a w stosunku do innych – funkcja praktycznie niezbędna, by wszystko miało ręce i nogi.

Zobacz również: Drukarka 3D dla początkujących

Gdzie kupić małą drukarkę 3D?

Pojawia się jeszcze jedno, ale za to bardzo ważne pytanie – gdzie jest dostępna mała drukarka 3D? Urządzenia tego typu możemy kupić na przykład w dużych marketach z elektroniką i sklepach internetowych. Największy wysyp ofert oraz wybór znajdziemy jednak na zagranicznych portalach aukcyjnych. Jeśli chodzi o producentów, warto tu wymienić chociażby Anycubic, Gembird, Easythreed i innych.

Najlepsza mała drukarka 3D
Najlepsza mała drukarka 3D

Cena małej drukarki 3D

Ile kosztuje mała drukarka 3D? Chociaż jako technologia przyszłości nie należy do najniższej półki cenowej, ciekawe modele możemy kupić coraz taniej. Już za około 500 zł jesteśmy w stanie znaleźć całkiem funkcjonalne rozwiązanie. Z drugiej strony, górna granica ceny przekracza nawet 10000 zł. Jednak tak duża różnorodność działa na naszą korzyść – na pewno znajdziemy coś dla siebie.

Mała drukarka 3D – opinie

Musimy pamiętać, że nie tylko rozmiary decydują o tym, czy urządzenie nadaje się do niewielkiego mieszkania. Jeśli mała drukarka 3D ma być ustawiona w pomieszczeniu, w którym śpimy, jeszcze raz przemyślmy sprawę. Wydruk jednego elementu może zając nawet kilkadziesiąt godzin, a przez cały ten czas urządzenie będzie hałasować. Nie mówiąc już o szkodliwych substancjach i nieprzyjemnych zapachach, ulatniających się podczas topienia tworzyw sztucznych. Co z tego, że sprzęt nie zajmuje miejsca, skoro jest bardzo uciążliwy? A jakie Wy macie spostrzeżenia? Czekamy na opinie o małych drukarkach 3D!

Mała drukarka 3D / Ranking najlepszych

W pewnych okolicznościach taki zakup może być jednak strzałem w dziesiątkę. Należycie do tej grupy? Przygotowaliśmy dla Was ranking najlepszych małych drukarek 3D! Znajdziecie wśród nich urządzenia cieszące się najlepszymi ocenami i wysokim stosunkiem jakości do ceny.

Dodaj opinie lub recencję na forum