Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny to jedno z najbardziej rekomendowanych urządzeń do nawilżania powietrza w mieszkaniu. Jest szczególnie ważny w okresie grzewczym, kiedy niezależnie od sposobu ogrzewania, powietrze w pomieszczeniach jest wysuszane przez grzejniki czy podłogę, ale także latem. Kiedy bowiem działa klimatyzacja, poziom wilgotności powietrza również spada. Jest on niezwykle ważny dla zachowania prawidłowego stanu zdrowia. Pora więc wybrać odpowiednie urządzenie.

Czym różni się opisywany przez nas model od innych propozycji? Jaki nawilżacz ewaporacyjny jest najlepszy i dlaczego? Czym kierować się przy jego zakupie? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi znajdziecie poniżej. Zapraszamy do lektury, a zakup stanie się o wiele łatwiejszy!

Dlaczego warto kupić nawilżacz ewaporacyjny?

Zacznijmy od tego, że poziom wilgotności w powietrzu jest równie ważny dla naszego organizmu, co czystość powietrza czy temperatura. Wpływa istotnie na funkcjonowanie naszych dróg oddechowych. Jest to sprawa skomplikowana o tyle, że szkodzi nam zarówno zbyt duży, jak i zbyt mały poziom nawilżenia powietrza. Jeśli będzie on przekraczał 60%, pot nie zostanie prawidłowo odprowadzony ze skóry, a do tego w pomieszczeniu może się pojawiać bardzo szkodliwy grzyb i pleśń. Natomiast zbyt suche powietrze nie sprzyja naszym drogom oddechowym.

Nawilżacz ewaporacyjny
Nawilżacz ewaporacyjny / Opinie, ranking najlepszych i cena

Kiedy wilgotność powietrza spada poniżej 40%, drogi oddechowe stają się suche i podrażnione. Nasze naturalne systemy obronne organizmu ulegają osłabieniu. Możemy czuć nieprzyjemne drapanie w gardle, mieć chrypkę czy suchy kaszel. W dodatku ułatwia to wnikanie do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych, a przez to znacznie częściej chorujemy. Jest to szczególnie widoczne u małych dzieci, ale także osób starszych i tych z osłabioną odpornością. Dlatego właśnie zalecamy kupić higrometr – narzędzie do mierzenia wilgotności powietrza – a następnie, jeśli wyniki są niezadowalające, najlepszy nawilżacz ewaporacyjny.

Zobacz też: Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacz ewaporacyjny a inne rodzaje nawilżaczy

Zanim zdecydujemy się na nawilżacz ewaporacyjny, warto wiedzieć, jakie inne urządzenia mamy do wyboru i czym się one różnią. Dzięki temu będziemy w stu procentach pewni swojej decyzji. A nasze alternatywy to przede wszystkim nawilżacz:

  • Parowy – podgrzewa wodę, doprowadzając ją do gazowego stanu skupienia, a następnie wypuszczając parę na pomieszczenie. Jego zaletą w stosunku do nawilżacza ewaporacyjnego jest bardzo niska cena. Natomiast wady to podnoszenie temperatury w pomieszczeniu, głośna praca (słychać bulgotanie gotującej się wody) i duże zużycie energii.
  • Ultradźwiękowy – takie urządzenie za pomocą dźwięków rozpryskuje cząsteczki wody. Dzięki temu możemy cieszyć się cichym działaniem (dźwięki mają taką częstotliwość, której nie jesteśmy w stanie usłyszeć), a także dużą skutecznością. Nie podnosi temperatury w pomieszczeniu. Niestety, jest bardzo uciążliwy dla zwierząt domowych. Jeśli wlejemy tam zanieczyszczoną wodę, jesteśmy narażeni na konsekwencje zdrowotne, ponieważ podczas rozpylania wody, nawilżacz ultradźwiękowy rozpyla także znajdujące się w niej substancje.

Jak działa nawilżacz ewaporacyjny?

Jak zatem ma się do tego najlepszy nawilżacz ewaporacyjny? To urządzenie dość drogie, ale jednocześnie bardzo skuteczne. Cechuje się dużą wydajnością, stosunkowo niskim poziomem hałasu – jedyną niedogodnością może być tutaj pracujący wentylator – a także wysokim poziomem higieny. Nie rozpyla bowiem substancji zawartych w wodzie, na przykład zanieczyszczeń czy drobnoustrojów chorobotwórczych. Zużywa też niewiele energii i jest tani w eksploatacji, ponieważ nie trzeba do niego stosować wody destylowanej. Najlepszy nawilżacz ewaporacyjny zasysa powietrze z pomieszczenia, by następnie przepuścić je przez matę lub kurtynę wodną i wydmuchać już nawilżone.

Jaki nawilżacz ewaporacyjny
Jaki nawilżacz ewaporacyjny wybrać?

Jaki nawilżacz ewaporacyjny wybrać i kupić?

Zanim polecimy Wam konkretne modele, warto odpowiedzieć na pytanie, jaki nawilżacz ewaporacyjny wybrać i kupić. By to zrobić, zwróćmy uwagę na kilka istotnych cech. Pierwszą i najważniejszą z nich jest wydajność. Czy zasada „więcej znaczy lepiej” działa w tym przypadku? Wydawałoby się, że tak, jednak zbyt szybkie nawilżenie może powodować zawilgocenie ścian w pomieszczeniu, a w efekcie powstawanie grzybów i pleśni na ścianach. Lepiej więc dobrać wydajność nawilżacza ewaporacyjnego do pomieszczenia. Przyjmuje się, że na 10 metrów kwadratowych powinno przypadać około 50-100 mililitrów na godzinę, w zależności od wilgotności wyjściowej. Dlatego nawilżacz ewaporacyjny o wydajności 200ml/h nada się do pomieszczeń 15-25m2, a 300ml/h – 25-35m2.

Jaki nawilżacz ewaporacyjny jest najlepszy?

To nie koniec kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Żeby zdecydować, jaki jest najlepszy nawilżacz ewaporacyjny, warto zwrócić uwagę także na takie cechy, jak:

  1. Pojemność zbiornika na wodę – im większa, tym lepiej, bo rzadziej musimy go napełniać. Istnieją jednak dwa problemy. Jeśli napełniamy zbiornik wodą z kranu, może się okazać, że z czasem się ona zepsuje i nie będzie dość higieniczna lub wytrąci się kamień. Poza tym pojemny nawilżacz ewaporacyjny zajmuje dużo miejsca w mieszkaniu. Polecamy więc urządzenie, które mieści między 1,5 a 2 litry wody.
  2. Sterowanie – najlepszy nawilżacz ewaporacyjny posiada opcję sterowania nie tylko bezpośrednio na urządzeniu, ale także poprzez aplikację w telefonie lub pilot.
  3. Higrostat – umożliwia korzystanie z trybu automatycznego. Nasz dobry nawilżacz ewaporacyjny wyczuwa, kiedy powietrze jest wystarczająco nawilżone i przerywa swoją pracę. To zapobiega uzyskaniu zbyt wysokiego poziomu wilgotności.
  4. Jonizator – jest to dodatek, który poprawia jakość powietrza. Dzięki temu jest ono czystsze i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.
  5. Filtry – zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń do powietrza, oczyszczają wodę, jak i samo powietrze. Należy je jednak regularnie wymieniać, w przeciwnym razie mogą się na nich rozwijać szkodliwe drobnoustroje.

Gdzie kupić nawilżacz ewaporacyjny?

W jakich sklepach możemy znaleźć dobry nawilżacz ewaporacyjny? Polecamy odwiedzić zwłaszcza duże markety z artykułami gospodarstwa domowego, również tak zwanym małym AGD. Ogromny wybór otwierają przed nami także sklepy internetowe. Na ich półkach znajdziemy takich producentów, jak na przykład Philips, Sharp, Yoer, Raven, ADE, Xiaomi i innych.

Najlepszy nawilżacz ewaporacyjny
Najlepszy nawilżacz ewaporacyjny

Cena nawilżacza ewaporacyjnego

Ile kosztuje dobry nawilżacz ewaporacyjny? Zakres cen okazuje się całkiem szeroki. Najtańsze urządzenia o ograniczonej liczbie funkcji jesteśmy w stanie nabyć już za około 130 zł. Nie liczmy jednak na nowoczesne rozwiązania, wysoką jakość i renomowanego producenta. Takie przymioty otrzymamy, inwestując w urządzenie od 200 do nawet 1000 zł.

Nawilżacz ewaporacyjny – opinie

Wymiana doświadczeń to zawsze bardzo cenne doświadczenie, które pomaga w zakupie. Zachęcamy, by zrobić to w sekcji komentarzy. Dajcie znać, co jest dla Was najważniejsze przy takim zakupie i na jakie urządzenie ostatecznie się zdecydowaliście. Zostawcie też swoje opinie o nawilżaczach ewaporacyjnych!

Nawilżacz ewaporacyjny / Ranking najlepszych

Zwróćmy teraz uwagę na konkretne modele. Co cieszy się dużą popularnością i wysokimi ocenami? Co do zasady, popularność nie jest miarą jakości, ale skoro produkt sprawdził się już w wielu domach, to zda egzamin także i u nas. Dlatego przygotowaliśmy dla Was poniższy ranking najlepszych nawilżaczy ewaporacyjnych.

Dodaj opinie lub recencję na forum