Nawilżacz ultradźwiękowy to urządzenie, które pomoże nam uzyskać optymalny poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu. Śmiało można zaryzykować twierdzenie, że mieszkania dzielą się na dwie grupy – te, które potrzebują pochłaniacza wilgoci i te, które potrzebują nawilżacza. Nowoczesne budownictwo oraz upowszechnienie się klimatyzacji czy ogrzewania centralnego sprawiają, że ta druga grupa jest znacznie większa, zwłaszcza w sezonie grzewczym. To właśnie te urządzenia bierzemy więc na pierwszy ogień.
Jesteście ciekawi, jaki nawilżacz ultradźwiękowy jest najlepszy? A może zastanawiacie się, co go wyróżnia spośród podobnych rozwiązań, tyle że opartych na innej zasadzie działania? Zapraszamy do lektury poradnika, w którym wszystko wyjaśniamy! Znajdziecie tutaj podpowiedzi dotyczące zakupu i wskazówki, dlaczego właściwie warto stosować nawilżacz powietrza.
Jak działa nawilżacz ultradźwiękowy?
Jak sama nazwa wskazuje, ultradźwiękowy nawilżacz powietrza jest urządzeniem, które ma podnosić wilgotność powietrza, a więc nasycać je cząsteczkami wody. Dzięki temu możemy cieszyć się optymalnymi warunkami do oddychania i innych procesów życiowych. W porównaniu do innych rodzajów nawilżaczy, model ultradźwiękowy jest cichy – przynajmniej dla ludzi – a także ekonomiczny, nie zużywa bowiem zbyt wiele energii. Wykorzystuje ultrwadźwięki, czyli dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości – na tyle, że ludzkie ucho nie jest w stanie ich usłyszeć.
Dlaczego warto kupić nawilżacz ultradźwiękowy?
Trochę przekornie powiemy, że zanim zdecydujecie się na nawilżacz ultradźwiękowy, warto zacząć od zakupu dużo tańszego higrometru, czyli urządzenia do mierzenia poziomu wilgotności powietrza. Wtedy będziemy wiedzieli, czy w ogóle potrzebujemy takiego sprzętu. jeśli okaże się, że wilgotność w mieszkaniu nie przekracza 40%, to jest to znak, że nawilżacz ultradźwiękowy jest nam potrzebny. Okazuje się bowiem, że zbyt suche powietrze jest powodem wielu problemów zdrowotnych.
Może powodować na przykład suchy kaszel bez wyraźnej przyczyny, duszności, problem ze śluzówkami nosa i ust. Sprawia też, że nasza skóra nie ma dobrej kondycji. Osłabiając naturalne mechanizmy obronne organizmu sprawia, że chorobotwórcze drobnoustroje łatwiej wnikają do naszego ciała, przez co częściej chorujemy. Suche powietrze jest problemem zwłaszcza w domach z klimatyzacją i w sezonie grzewczym. Możemy sobie poradzić, wieszając na kaloryferach mokre ręczniki, jednak w ten sposób łatwo jest przesadzić, nie mówiąc już, że jest uciążliwy. Dobry nawilżacz ultradźwiękowy okazuje się dużo wygodniejszy w użytkowaniu i bardziej precyzyjny. Czuwa, by nie przesadzić z nawilżeniem.
Jaka woda do nawilżacza ultradźwiękowego?
Wbrew pozorom kwestie na temat samego użytkowania warto rozważyć jeszcze przed zakupem, by nie okazało się, że będzie ono zbyt uciążliwe. Potencjalni posiadacze często pytają, jaką wodę nalewać do nawilżacza ultradźwiękowego. To każdorazowo warto sprawdzić w instrukcji konkretnego urządzenia. Na pewno musi być to woda czysta, jednak wbrew pozorom taka prosto z kranu spełnia ten warunek. Jest pozbawiona szkodliwych substancji i mikroorganizmów. Jeśli jednak chcemy cieszyć się naszym nawilżaczem przez wiele lat, najlepsza będzie woda destylowana, czyli czysta H2O. Jest ona pozbawiona nie tylko zanieczyszczeń, lecz także minerałów i innych składników, które mogłyby osiadać we wnętrzu nawilżacza jako kamień. Niezależnie od tego powinniśmy często myć zbiornik, by utrzymać prawidłowy poziom higieny.
Jaki nawilżacz ultradźwiękowy wybrać i kupić?
Żeby zdecydować, jaki jest najlepszy ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Należą do nich przede wszystkim:
- Moc – jak już wspomnieliśmy, najlepszy nawilżacz ultradźwiękowy charakteryzuje się niskim poborem energii. Warto jednak wybrać urządzenie o większej mocy – co w tym przypadku oznacza około 40W – by zyskać większą skuteczność.
- Pojemność zbiornika – większy nawilżacz ultradźwiękowy niepotrzebnie zajmuje miejsce w mieszkaniu, jednak kusi wygodą użytkowania. Ma bowiem duży zbiornik, który rzadko musimy uzupełniać. Znajdźmy złoty środek dostosowany do wolnej przestrzeni naszego mieszkania.
- Wydajność – najczęściej jest regulowana na kilku poziomach. Producenci podają wydajność nawilżacza ultradźwiękowego dla najwyższego poziomu. Im więcej mililitrów na godzinę, tym skuteczniejsze nawilżenie.
- Higrostat – czujnik wilgotności, który uruchamia urządzenie, kiedy powietrze staje się zbyt suche i wyłącza je, gdy wilgotność powietrza robi się optymalna.
- Sterowanie – najlepszy nawilżacz ultradźwiękowy sterowany jest nie tylko za pomocą panelu na urządzeniu, ale także dzięki aplikacji na naszym telefonie. To oznacza, że możemy zmieniać jego ustawienia nawet na odległość, a już na pewno bez wstawania z kanapy.
- Filtry – oczyszczają nawilżane powietrze. Najpopularniejszy jest filtr węglowy, eliminujący brzydkie zapachy i substancje lotne.
- Jonizacja – normalizuje stosunek jonów dodatnich i ujemnych w pomieszczeniu, co niesie pozytywne skutki dla naszego zdrowia.
Nawilżacz ultradźwiękowy – czy warto?
Pozostawiamy otwartym pytanie, czy nawilżacz ultradźwiękowy to dobry wybór, gdyż to zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Jeśli szukamy taniego, cichego i oszczędnego urządzenia, będzie strzałem w dziesiątkę. Pamiętajmy jednak, że woda wlewana do niego musi być bardzo czysta, a detergenty pozostałe po myciu zbiornika dokładnie wypłukane. Ultradźwięki sprawiają, że ich cząsteczki rozpryskują się wraz z wodą i trafiają do naszych dróg oddechowych. Nie jest to też dobry pomysł, jeśli w domu znajdują się zwierzaki. W przeciwieństwie do ludzi, są one wrażliwe na ultradźwięki, co może rzutować na ich samopoczucie.
Gdzie kupić nawilżacz ultradźwiękowy?
W jakich sklepach możemy znaleźć dobry nawilżacz ultradźwiękowy? To na tyle popularne urządzenie, że jest dostępne w dużych sklepach z wyposażeniem wnętrz i marketach z artykułami gospodarstwa domowego. Prawdziwe zatrzęsienie modeli czeka na nas w sklepach internetowych. Producenci takich sprzętów to na przykład Deerma, Teesa, Xiaomi, Baseus i wielu innych.
Cena nawilżacza ultradźwiękowego
Ile kosztuje nawilżacz ultradźwiękowy? W porównaniu z innymi sprzętami do nawilżania powietrza wcale nie jest taki drogi. Najtańsze modele możemy znaleźć już za około 60 zł. Najdroższe, z dużym zbiornikiem i nowoczesnymi funkcjami, to koszt do 400 zł.
Nawilżacz ultradźwiękowy – opinie
W wielu sytuacjach nawilżenie powietrza może diametralnie zmienić nasze samopoczucie. Jest szczególnie polecane w domach, gdzie są małe dzieci, astmatycy, osoby chore przewlekłe. A Was co skłania do zakupu? Dajcie znać w komentarzach! Czekamy na opinie o nawilżaczach ultradźwiękowych i liczymy na owocną dyskusję.
Nawilżacz ultradźwiękowy / Ranking najlepszych
Żeby zakup stał się jeszcze łatwiejszy, mamy dla Was również ranking najlepszych nawilżaczy ultradźwiękowych. Dlaczego warto po nie sięgnąć? Każdy z nich to sprawdzony model, który wśród użytkowników cieszy się dużą popularnością i dobrymi ocenami. A to praktycznie gwarantuje udany zakup.