Rozstępy na pośladkach u nastolatków pojawiają się zaskakująco często. Dotyczą nawet kilkudziesięciu procent dziewczynek i chłopców. Chociaż tego typu defekty kojarzymy głównie z osobami otyłymi czy kobietami w ciąży, jest to krzywdzący mit. Nawet szczupła młodzież może spotkać się z takim problemem. Jednocześnie w tym wieku psychika i samoocena są jeszcze chwiejne, nic więc dziwnego, że osoby dotknięte tym defektem chcą się go pozbyć, jak popularny by on nie był.
Zadbanie o psychikę i samoocenę dziecka to rola rodziców, wychowawców, specjalistów. My natomiast możemy podpowiedzieć, skąd się biorą rozstępy na pośladkach u nastolatków, czego unikać, a także jaką pielęgnację stosować, by się ich pozbyć.
Czym są rozstępy na pośladkach u nastolatków?
Co to są rozstępy na pośladkach u nastolatków? Chociaż większość z nas prędzej czy później się z nimi zetknęła, warto to wyjaśnić, by usystematyzować wiedzę. Rozstępy są uszkodzeniem głębokich warstw skóry, w obrazie histopatologicznym wyglądają praktycznie tak samo, jak blizny. Jedyna różnica polega na tym, że nie poprzedzają ich obrażenia w postaci ran ciętych. Powstają na skórze, kiedy włókna kolagenowe nie nadążają za tworzeniem nowych wiązań, a skóra się rozciąga i traci elastyczność. Objawy rozstępów są dość oczywiste: to odróżniające się kolorem, wrzecionowate ślady, prostopadłe do kierunku rozciągania. Są w dotyku inne od otaczającej skóry, gładkie, nie opalają się, nie pracują na nich gruczoły potowe.
Przyczyny powstawania rozstępów na pośladkach u nastolatków
Dlaczego właściwie pojawiają się rozstępy na pośladkach u nastolatków? Zresztą, pośladki nie są całkowicie odosobnione w tym problemie. Może się on pojawić również na ramionach, plecach, klatce piersiowej, biodrach, brzuchu czy udach, a nawet pod kolanami. Jednak przyczyny powstawania rozstępów u nastolatków to kwestia, którą warto się zainteresować. Część z nich jest całkowicie fizjologiczna i nic nie możemy na to poradzić, inne natomiast warto wyeliminować, by nie dopuścić do pogłębiania się problemu.
Ale do rzeczy. Najpopularniejsze przyczyny powstawania rozstępów na pośladkach u nastolatków to przede wszystkim:
Zmiany hormonalne towarzyszące dojrzewaniu,
Intensywny wzrost ciała, przybieranie na wadze, zmienianie proporcji, czemu towarzyszy także rozciąganie skóry,
Gwałtowna zmiana potrzeb żywieniowych, przez co możemy nagle przestać dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a skóra staje się nieodżywiona i mniej elastyczna,
Brak świadomości o prawidłowej pielęgnacji, odpowiednich kosmetyków,
Przetworzona, niezdrowa żywność,
Spożywanie zbyt małej ilości wody,
Noszenie obcisłych ubrań ze sztucznych materiałów,
Budowanie swojego ciała, zwłaszcza mięśni, przez co skóra rozciąga się i jest bardziej narażona na rozciąganie,
Rozwinięcie się niektórych chorób metabolicznych czy hormonalnych przypadające właśnie na ten wiek.
Jak widzicie, tych przyczyn jest całkiem sporo. Rzadko zdarza się, żeby występowały one w warunkach izolowanych. Najczęściej na powstanie problemu składa się więcej czynników. Ze wszystkimi jest to niemożliwe, ale możemy wyeliminować tak dużo przyczyn, jak się tylko da. Lepiej bowiem zapobiegać niż leczyć, a odpowiednie kremy, balsamy czy kosmetyki przyniosą lepsze efekty, jeśli nasza skóra nie będzie dalej narażana na przeciążenie/
Kolor rozstępów na pośladkach u nastolatków
Musicie też wiedzieć, że kolor rozstępów na pośladkach u nastolatków jest nie bez znaczenia dla naszego stanu. Zwłaszcza na początku mocno odcinają się one od skóry, są żywo czerwone lub purpurowe. Znajdują się wtedy w fazie zapalnej. W miarę, jak stan zapalny się wycisza, a uszkodzenia goją, stają się najpierw fioletowe, później sine, a na końcu perłowo białe. Dzięki temu rozstępy na pośladkach u nastolatków są mniej widoczne, ale to wcale nie dobra wiadomość. Kiedy już przejdą w fazę przewlekłą, bardzo trudno je usunąć. Największe szanse na powodzenie mamy, jeśli wdrożymy odpowiednie kosmetyki i zabiegi już na tym pierwszym etapie, kiedy zmiany są mocno czerwone.
Po pierwsze profilaktyka!
Wbrew pozorom i temu, co możemy usłyszeć w reklamach kosmetyków, rozstępy na pośladkach u nastolatków to problem trudny do zwalczenia. Uszkodzenia, które już powstały, najczęściej pozostawiają po sobie trwały ślad, a my możemy zyskać co najwyżej tyle, że prawie nie będzie ich widać. Na naszą korzyść działają jedynie lepsze właściwości regeneracyjne młodego organizmu. Dlatego najbardziej optymalną jest sytuacja, gdy wdrażamy odpowiednią profilaktykę i nie dopuszczamy do ich powstawania. Poza zdrową, zbilansowaną dietą i odpowiednią dawką ruchu będzie to także nawilżanie skóry i odżywianie jej kosmetykami, które zwiększają jej elastyczność. Można do tego dołożyć także masaż przeciw rozstępom. Musimy starannie dobrać kosmetyki do delikatnej, nastoletniej cery. Jako że nie da się przewidzieć powstawania rozstępów, kosmetyki powinny być regularnie użytkowane już od 11-12 roku życia, kiedy to zaczynają powstawać pierwsze rozstępy, a ciało dziecka intensywnie się zmienia.
Jak usunąć rozstępy na pośladkach u nastolatków?
Nie oszukujmy się jednak, nawet staranna profilaktyka nie wykazuje stu procent skuteczności. Co zrobić, kiedy rozstępy na pośladkach u nastolatków już się pojawią? Ważne jest, by leczenie wdrożyć już na etapie, gdy są bardzo świeże, jeszcze czerwone. Możemy wtedy zaaplikować kremy zawierające kwas hialuronowy, emolienty, substancje odżywcze wspomagające gojenie, wyciszające stan zapalny czy poprawiające krążenie, a także kolagen. Analizujmy skład kosmetyków nie tylko pod kątem dużej ilości składników aktywnych, lecz także by sprawdzić, czy nie są szkodliwe. Nie powinny zawierać SLS, parabenów, alkoholu.
Jeżeli natomiast rozstępy na pośladkach u nastolatków przejdą w stan przewlekły i staną się białe, są one już utrwalone, a domowe sposoby nic nie dadzą. Warto wtedy pomyśleć o zabiegach medycyny estetycznej, takich jak karboksyterapia czy mezoterapia mikroigłowa. Polegają one na celowym uszkodzeniu skóry w miejscach, gdzie powstają rozstępy, by pobudzić naturalne procesy regeneracyjne. Przy okazji naprawiają one także stare uszkodzenia. Jednak zabiegi te są dość inwazyjne, dlatego nie poleca się ich przeprowadzać u osób poniżej osiemnastego roku życia.
Rozstępy na pośladkach u nastolatków – opinie
Jesteśmy ciekawi, jakie Wy macie doświadczenia, jeśli chodzi o rozstępy na pośladkach u nastolatków. Czy ominął Was ten problem? A może dotyczy Waszych dzieci? Jakie kosmetyki i metody okazały się skuteczne? Mamy nadzieję, że w sekcji komentarzy stworzycie cenną listę rekomendacji i bezpieczne miejsce do wymiany poglądów!