Tania drukarka 3D

Tania drukarka 3D jest rozwiązaniem, po które chętnie sięgamy, gdy w ogóle chcemy spróbować tej technologii. Nie mamy z nią doświadczenia, ale zewsząd atakują nas entuzjastyczne głosy, jak wspaniała i przydatna może być. Wystarczy po nią sięgnąć – ale przecież nie chcemy wydawać równowartości całej wypłaty, albo nawet kilku swoich pensji na sprzęt, o którym nie wiemy nawet, czy będziemy go regularnie używać. Żeby się przekonać, warto zacząć od najbardziej podstawowych opcji, a jeśli te się sprawdzą, na pewno zechcemy sięgnąć po coś więcej.

Tania drukarka 3D Ranking
Jaka Tania drukarka 3D?
Ranking TOP 10 najlepszych >>>

Jednak nawet niedrogi sprzęt powinien być dobrze dobrany pod nasze potrzeby, niezależnie od kwoty nie chcemy wyrzucić pieniędzy w błoto. Poniższy poradnik powstał po to, by Wam w tym pomóc. Podpowiadamy, jaka tania drukarka 3D jest najlepsza, omawiamy jej funkcje i cechy, a także wszystkie inne kwestie, o których powinniście wiedzieć przed zakupem. Zapraszamy!

Czym są drukarki 3D?

Mimo sporych różnic w cenie, zadanie i sposób działania drukarek 3D są w gruncie rzeczy podobne. Chodzi o urządzenia, które są w stanie wykonać przedmioty z tworzyw sztucznych właściwie od podstaw. Nakładają odpowiednie tworzywo warstwa po warstwie, tworząc kształt zaprojektowany wcześniej w programie do modelowania 3D, różnią się tylko techniką jego utrwalania.

Tania drukarka 3D
Tania drukarka 3D / Opinie, cena, ranking najlepszych

Dzięki temu możemy tworzyć przedmioty codziennego użytku, ozdobne, jak i rozrywkowe bardzo małym kosztem. Śmiało można zaryzykować twierdzenie, że druk 3D to technologia przyszłości – znajduje zastosowania nawet w przemyśle odzieżowym czy medycznym, a coraz częściej mówi się o nim także w kontekście budownictwa. To niesamowite, że do urządzeń dysponujących tą technologią mamy dostęp w zasadzie za niewielkie pieniądze.

Zobacz też: Drukarka 3D dla początkujących

Cena taniej drukarki 3D

Na początek warto ustalić, ile kosztuje tania drukarka 3D. Dla każdego to określenie może bowiem oznaczać coś innego. Na potrzeby naszego poradnika przyjmujemy, że chodzi o drukarki kosztujące mniej niż średnia, te z najniższej półki cenowej. Co to oznacza w praktyce? Kwoty rzędu 500-1500 zł, choć znajdziemy nawet tańsze alternatywy. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że w porównaniu do droższych urządzeń do użytku domowego, nie mówiąc już o profesjonalnych modelach przemysłowych, możliwości taniej drukarki 3D będą dość okrojone. Dlatego właśnie polecamy ją na początek, później zaś, gdy na poważnie chcemy zająć się tą technologią, konieczne może się okazać zainwestowanie większej kwoty.

Dlaczego warto kupić tanią drukarkę 3D?

Jeszcze kilka słów o tym, dlaczego właściwie warto zainwestować taką wcale niemałą kwotę i jakie zastosowania znajduje najlepsza tania drukarka 3D. Jak już wiecie, jest ona w stanie stworzyć coś z niczego. To niesamowicie przyjemne i satysfakcjonujące, kiedy nadajemy naszym wyobrażeniom kształt, jednak prace związane z drukarką są nie tylko przyjemne, ale i praktyczne. Możemy wydrukować dowolny element – ozdoby, elementy uzupełniające różnego rodzaju przedmioty, zabawki.

Sprawdź także: Drukarka 3D

To my decydujemy o ich kształcie i wzornictwie. Możemy posiłkować się projektami z Internetu lub przygotować je od podstaw. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy, bo tworzywo do drukarki jest tańsze niż zakup niektórych prostych drobiazgów. Z czasem możemy też upatrywać w tym kierunku swojej drogi zawodowej. Znajomość modelowania i druku 3D w przyszłości może nam się przydać w znalezieniu zatrudnienia lub rozkręceniu własnej działalności.

Jaka tania drukarka 3D
Jaka tania drukarka 3D jest najlepsza?

Jaką tanią drukarkę 3D wybrać i kupić?

Najważniejszy jest dobór odpowiedniego rodzaju urządzenia. Wiemy już, że z takim budżetem szukamy drukarki amatorskiej do domu, a nie profesjonalnego sprzętu, który może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak najlepsza tania drukarka 3D powinna też wykorzystywać odpowiednią technologię druku. Do wyboru mamy:

  • FDM / FFF,
  • SLA,
  • SLS,
  • CJP.

Może Cię zainteresować: Długopis 3D

Tania drukarka 3D FDM / FFF

Na początek rozszyfrujmy te tajemnicze skróty. FDM pochodzi od Fused Deposition Modeling, a FFF od Fused Filament Fabrication. Jest to najpopularniejsza tania drukarka 3D, jaką spotkamy na rynku, daje też stosunkowo duże możliwości i to głównie na niej skupiają się wszystkie poradniki. Wykorzystuje ona filamenty, tworzywa sztuczne nawinięte na szpulę w formie żyłki o różnych grubościach. Są to tak zwane termoplasty, czyli tworzywa topiące się pod wpływem temperatury. Nasza tania drukarka 3D nabiera je na rozgrzaną głowicę i nakłada warstwa po warstwie, żeby utworzyć wymagany kształt. W miarę jak stygną, przybierają oczekiwaną postać.

Technologia SLA a tania drukarka 3D

Kolejny tajemniczy skrót rozwija się do stereolitografii. To również bardzo popularna opcja, jeśli chodzi o tanie drukarki 3D. Wykorzystuje jednak zupełnie inną technologię druku. Wykonuje przestrzenne obiekty poprzez światłoutwardzanie płynnej żywicy. Wlewa się ją do specjalnego pojemnika, w środku umieszcza się stół roboczy. Wiązka lasera utwardza wymagany kształt, a stół roboczy za każdym razem opuszczany jest o wysokość jednej warstwy.

Zobacz również: Zastosowanie druku 3D

Tania drukarka 3D typu SLS

Kolejna technologia, która bywa czasem mylona z poprzednią, to SLS. Jest to metoda proszkowa. Taka tania drukarka 3D wykonuje obiekty nie z płynnej żywicy, ale ze sproszkowanego tworzywa sztucznego. Stapia się je przy pomocy lasera, który precyzyjnie tworzy wymagany kształt. Po wszystkim gotowy wydruk należy utrwalić i oczyścić.

Co to jest CJP?

Ostatnia tania drukarka 3D, o której chcielibyśmy z Wami porozmawiać, to model CJP. On również wykorzystuje metodę proszkową, tyle że zamiast tworzywa sztucznego mamy tu sproszkowany gips. Skrót możemy rozwinąć jako Color Jet Printing, a to dlatego, że tania drukarka 3D tego typu natryskuje sproszkowany gips kolorowym atramentem i spoiwem. Działa oczywiście punktowo, w wybranych miejscach. Następnie należy gotowy obiekt oczyścić i utrwalić chemicznie, by cieszyć się pełnoprawnym wydrukiem 3D.

Jaka tania drukarka 3D jest najlepsza?

Jak widzicie, tych możliwości jest naprawdę sporo. Która z przedstawionych powinna najbardziej do nas przemawiać? Najlepsza tania drukarka 3D to oczywiście kwestia potrzeb, a wszystkie rozwiązania mają wady i zalety, jednak za najbardziej uniwersalną opcję można uznać drukarkę FDM/FFF. Pozwala ona tworzyć rozmaite kształty z różnych filamentów, przypominających plastik, gumę, drewno, a nawet metal. Umożliwia też łączenie kilku elementów w jeden, dlatego nie ogranicza nas wielkość stołu roboczego. Pozostałe sprawdzą się, jeśli od czasu do czasu mamy potrzebę wydrukowania niewielkich elementów, jednak do pełni użyteczności musielibyśmy dysponować większym budżetem.

Najlepsza tania drukarka 3D
Najlepsza tania drukarka 3D

Gdzie kupić tanią drukarkę 3D?

W jakich sklepach dostępna jest tania drukarka 3D? Możemy kupić ją w niektórych dużych marketach z elektroniką, jednak prawdziwą kopalnią okazji są sklepy internetowe, również zagraniczne. Możemy kupić drukarki gotowe lub do samodzielnego złożenia. Druga opcja wymaga odrobiny zdolności manualnych, ale jest korzystniejsza cenowo. Jeśli chodzi o producentów, można tu wymienić na przykład Creality, Gembird, EasyThreed, da Vinci i innych.

Tania drukarka 3D – opinie

Oczywiście nie możemy oczekiwać do niej dużej dokładności i ogromnej powierzchni roboczej. Wydruki będą miały widoczne warstwy, a margines błędu jest dość spory. Mimo to zapewniamy, że drukowanie jest świetną zabawą! A jakie Wy macie opinie o tanich drukarkach 3D? Koniecznie się nimi podzielcie!

Tania drukarka 3D / Ranking najlepszych

Czas na część, na którą pewnie czekaliście najbardziej – konkretne propozycje! Przygotowaliśmy je w formie zestawienia uwzględniającego najbardziej polecane opcje. Znajdziecie je poniżej, gdzie prezentujemy ranking najlepszych tanich drukarek 3D.

Tania drukarka 3D Ranking TOP10


Tania drukarka 3D - Jaki wybrać i gdzie kupić?

Dodaj opinie lub recencję na forum