Zastosowanie druku 3D to bardzo ciekawa sprawa, zwłaszcza dla wielbicieli nowych technologii. Jeszcze dwie, trzy dekady temu druk 3D brzmiał jak pieśń przyszłości, dostępna co najwyżej dla dużych, przemysłowych producentów. Dzisiaj jest na wyciągnięcie ręki. Urządzenia, które do tego służą, czyli drukarki 3D możemy kupić na otwartym rynku, we wszystkich większych marketach z elektroniką i akcesoriami do komputerów. I to wcale nie w wygórowanych cenach, bo niektóre modele nabędziemy już za około 1000 zł!
Oczywiście, rodzaj druku, jak i jego możliwości zależą nie tylko od wyobraźni, ale i od urządzenia, które wykorzystujemy. Warto więc podzielić drukarki 3D na te przemysłowe i do zastosowania domowego. O tym jednak za chwilę. W naszym poradniku znajdziecie bowiem znacznie więcej informacji: czym jest ta technologia? Jak zacząć? Jakie są zastosowania druku 3D? Zapraszamy do lektury!
Czym jest druk 3D?
Zacznijmy jednak od podstaw, bo być może nie mieliście jeszcze do czynienia z tą technologią na tyle, by dobrze ją poznać. A jest to bardzo ciekawa sprawa. Został opracowany w latach osiemdziesiątych, kiedy to nazywano go stereolitografią. Polega na przeniesieniu trójwymiarowych elementów z modeli w pamięci komputera do rzeczywistości. Drukarka 3D buduje obiekt, nakładając miękkie, roztopione tworzywo warstwa po warstwie. Dzięki temu możemy uzyskać właściwie dowolne kształty i formy, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia oraz wielkość powierzchni roboczej drukarki.
Rodzaje drukarek 3D
Jak więc podkreślamy, zastosowania druku 3D zależą od możliwości konkretnej drukarki. Małe drukarki do użytku domowego zwykle mieszczą się na biurku i można w nich stworzyć niewielkie obiekty. Ich powierzchnia robocza zazwyczaj zbliżona jest do powierzchni kartki A4, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spoić ze sobą kilka mniejszych elementów w jedną całość. Z kolei duża drukarka 3D przemysłowa może zostać wykorzystana do seryjnej produkcji większych obiektów, nawet bardzo dużych. Jako że ma ona lepsze możliwości techniczne, jest w stanie przetworzyć także bardziej skomplikowane materiały.
Zastosowania drukarki 3D a materiały
No właśnie, zastosowania druku 3D zależą także od materiałów. Istnieje wiele tworzyw, których można użyć w takich urządzeniach. Nazywamy je filamentami. Filamenty to inaczej termoplasty, a więc materiały, które stają się plastyczne pod wpływem wysokiej temperatury. Bez tego drukarka 3D nie dałaby rady ich użyć – chodzi o to, że głowica rozgrzewa się do wysokiej temperatury, topi tworzywo, a następnie nakłada je na gotową formę. Zasycha ono w zaprojektowany przez nas obiekt. Materiały w drukarkach 3D najczęściej przypominają plastik, jednak znajdą się i takie, które imitują drewno, metal, a także gumę. Wszystko zależy od konkretnego projektu i wymaganych właściwości.
Zastosowanie domowej drukarki 3D
Wyobraźnię konsumentów najbardziej rozpalają domowe drukarki 3D. To właśnie o zastosowaniach druku 3D na tym polu porozmawiamy w pierwszej kolejności. Nawet mała drukarka pozwala nam stworzyć obiekty w pełni personalizowane, dopasowane do naszych potrzeb. Możemy ściągnąć gotowy projekt z dedykowanych do tego stron internetowych, lub też stworzyć go od podstaw. Drukarka 3D pozwala nam stworzyć brakujące elementy do urządzeń i konstrukcji – plastikowe drobiazgi, których nie możemy dokupić osobno. Możemy też stworzyć estetyczne gadżety, na przykład abażur na lampę, breloki do kluczy, wazony, figurki, ozdoby. Ułatwia to codzienne funkcjonowanie w domu, a jednocześnie funduje mnóstwo radości i satysfakcji, że udało nam się coś samodzielnie stworzyć.
Zastosowania druku 3D w przemyśle
Jednak nie tylko konsumenci wykorzystują drukarki 3D. Nawet na domowych urządzeniach wyrosły całe biznesy. My jednak porozmawiajmy o tym, jak z tego dobrodziejstwa korzystają większe firmy. Istnieją producenci, którzy oparli model biznesowy na zakupie przemysłowej drukarki 3D. Mogą to być bezpośrednio sprzedawane elementy wytworzone w ten sposób, ale też część większej machiny produkcyjnej. Na drukarkach 3D drukowane są części do różnych urządzeń, prototypy, podeszwy do butów, elementy maszyn i większych konstrukcji, nakładki, opakowania.
Zastosowanie druku 3D w medycynie
To jednak nie koniec. Najlepsze pomysły nie tylko ułatwiają codzienne życie, one mogą nawet pomagać w rehabilitacji i leczeniu licznych schorzeń! Drukarki 3D znajdują zastosowanie także w medycynie. Możemy je wykorzystać przede wszystkim do drukowania protez. Każdy, kto miał okazję przymierzać protezy kończyn na przykład, wie, jak dokładnie powinny być one dopasowane do ciała. A tutaj wystarczy zebrać odpowiednie wymiary, fotografie i skany kończyny, by stworzyć trójwymiarowy model dopasowany ściśle do potrzeb konkretnego posiadacza. Można w ten sposób drukować też protezy zębowe, ochraniacze czy ortezy na uszkodzone kończyny. Oczywiście nie robimy tego na własną rękę, w domu. Służą do tego specjalne tworzywa, które mogą mieć długotrwały kontakt z naszym ciałem i drukarki oferujące wysoką precyzję druku.
Kultura, rozrywka i sztuka a zastosowania druku 3D
Kolejną dziedziną, o której musimy wspomnieć, jest szeroko rozumiana kultura. Czasami łączy się to ze wspomnianą rehabilitacją, bo zastosowania drukarki 3D pozwalają na przykład tworzyć dokładne, trójwymiarowe miniatury znanych zabytków czy rzeźb. Dzięki temu kultura staje się bardziej inkluzywna, dostępna także dla osób słabowidzących i niewidomych. W architekturze druk 3D służy do tworzenia modeli budynków, natomiast w rozrywce – figurek, pionków, elementów gier planszowych, zabawek dla dzieci. Jedynym ograniczeniem jest tutaj odpowiedni projekt, dlatego tak naprawdę możemy mieć wszystko, co tylko sobie wymarzymy.
Zalety zastosowania druku 3D
Ale dlatego właściwie zastosowanie druku 3D jest tak palącym tematem? Wszystko przez zalety tego typu rozwiązań! Możemy tu wymienić na przykład:
- Możliwość tworzenia dokładnych prototypów – nim rozpoczniemy masową produkcję przedmiotu, możemy najpierw sprawdzić, jak dokładnie będzie wyglądał i się zachowywał. Takiej możliwości nie daje klasyczna taśma produkcyjna.
- Krótki termin realizacji – spersonalizowane elementy, protezy i inne istotne części są drukowane właściwie od ręki. Nie trzeba przestawiać skomplikowanych maszyn, a jedynie wgrać projekt do drukarki 3D i poczekać od kilku do kilkudziesięciu godzin na jego realizację.
- Niska cena – w porównaniu do przemysłowej produkcji, druk 3D może wydawać się drogi, ale na pewno nie w sytuacji, gdy do wydrukowania są unikatowe elementy, a nie nastawienie na masową produkcję.
- Wysoka dostępność – dziś każdy może spróbować zastosować druk 3D w praktyce. Nie musimy nawet mieć drukarki – na rynku istnieją firmy, prowadzące usługi druku 3D.
- Skomplikowana geometria – nie jest żadnym problemem tworzenie skomplikowanych form i niestandardowych brył, dzięki czemu właściwie każdy klient może liczyć na realizację najbardziej szalonych pomysłów.
Zastosowanie druku 3D – opinie
Zastosowanie drukarek 3D jest niewątpliwie zjawiskiem, do którego musimy się przyzwyczaić. Ale jego rosnąca popularność to dla nas dobra wiadomość! W miarę, jak się upowszechnia, staje się coraz lepszy i tańszy, a to z perspektywy klienta zawsze jest korzystne. A jak Wy się na to zapatrujecie? Jakie są Wasze pomysły na zastosowanie druku 3D w praktyce? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!