Glukometr bezpaskowy

Glukometr bezpaskowy jest obecnie coraz popularniejszym urządzeniem. To niestety obnaża smutną prawdę na temat chorób cywilizacyjnych – zagrożenie cukrzycą jest bardzo duże, rośnie więc liczba osób, które regularnie powinny badać poziom glukozy we krwi. Nie ma się jednak co wstydzić, wystarczy wybrać dobre urządzenie, by nie było to uciążliwe ani drogie.

Zapraszamy do lektury tekstu, który dla Was przygotowaliśmy. Wyjaśniamy w nim, na czym właściwie polega idea całego urządzenia, jak ono działa i dlaczego warto je kupić. Przede wszystkim jesteśmy tu jednak, żeby podpowiedzieć Wam, jaki glukometr bezpaskowy jest najlepszy oraz na jakie aspekty związane z jego zakupem zwrócić szczególną uwagę.

Co to jest glukometr i po co się go używa?

Zanim jednak przejdziemy do innowacji dostępnych na rynku, zacznijmy od podstaw. Glukometr, jak już wiecie, jest urządzeniem do pomiaru poziomu glukozy we krwi. Glukozy – czyli cukru. Jest to parametr bezpośrednio związany z cukrzycą i stanami cukrzycowymi. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom cukru mogą mieć tragiczne konsekwencje dla naszego zdrowia. Wbrew powszechnej opinii, badanie poziomu glukozy powinni przeprowadzać nie tylko diabetycy, czyli osoby chore na cukrzycę. Stanowi ono także bazę profilaktyki tej choroby i daje ogromne szanse wczesnego jej wykrycia. Badanie poziomu glukozy poleca się szczególnie kobietom w ciąży, które są zagrożone cukrzycą ciężarnych, a także osobom z grup ryzyka związanych z innymi rodzajami cukrzycy, na przykład otyłym, starszym, takim, w rodzinie których występuje to schorzenie.

Glukometr bezpaskowy
Glukometr bezpaskowy / Cena, ranking najlepszych, opinie

Co wyróżnia glukometr bezpaskowy?

Żeby wyjaśnić, co to właściwie jest glukometr bezpaskowy i jak działa, najpierw musimy przedstawić Wam podstawowe urządzenia z tej kategorii. Zazwyczaj glukometry mają specjalne, wymienne paski testowe, które należy zmienić po każdym pomiarze. Odbywa się to tak, że przekłuwamy skórę, kroplę krwi umieszczamy w wyznaczonym miejscu na pasku i czekamy na odczyt. Najlepszy glukometr bezpaskowy nie tylko nie wymaga używania pasków, ale nawet nie musimy przerywać ciągłości skóry. To właśnie tego etapu badania obawia się wiele osób, jeśli więc możemy zmotywować je do regularnego sprawdzania poziomu cukru taką innowacją, to jest ona warta każdej ceny.

Dlaczego warto kupić glukometr bezpaskowy?

Okazuje się jednak, że najlepszy glukometr bezpaskowy ma znacznie więcej zalet, niż tylko pomoc w przełamaniu strachu przed celowym skaleczeniem się. Możemy tu wymienić:

  • Mniejsze ryzyko infekcji – osoby starsze czy nieświadome mogą nie dbać prawidłowo o higienę i nakłuwać brudną skórę lub używać brudnej igły. W efekcie łatwo o zakażenie, zwłaszcza że cukrzycy są na nie znacznie bardziej podatni.
  • Koszt – sam glukometr bezpaskowy jest nieco droższy od standardowego, jednak w dłuższej perspektywie może się opłacać. Jak to możliwe? Paski stanowią znaczny, a do tego stały koszt.
  • Bezbolesne i łatwe badanie, dzięki czemu jesteśmy do niego bardziej zmotywowani, nie unikamy go i przeprowadzamy tak regularnie, jak nakazał lekarz.
  • Używanie przy zaburzeniach krzepnięcia, na przykład hemofilii – będzie znacznie bezpieczniejsze.

Jak działa glukometr bezpaskowy?

Jak to jednak możliwe, że najlepszy glukometr bezpaskowy podaje zawartość glukozy we krwi, nie dostając jej próbki? Robi to poprzez naszą skórę. Wysyła wiązkę wybranego czynnika – ultradźwięków, światła, lasera, sygnał elektromagnetyczny i inne. Na podstawie tego, co do niego wraca, podaje dokładną zawartość glukozy. Składnik ten sprawia bowiem, że krew ma inną gęstość i właściwości, a wspomniane sygnały inaczej przez nią przechodzą. Możemy też spotkać glukometr bezpaskowy, który analizuje naszą krew, ale od… wnętrza organizmu. Zostaje wszczepiony pod skórę i co jakiś czas pobiera próbkę, a dane pozyskane z analizy przesyła do urządzenia zewnętrznego.

Jaki glukometr bezpaskowy
Jaki glukometr bezpaskowy wybrać?

Jaki glukometr bezpaskowy wybrać i kupić?

Zastanówmy się jednak, jakiego właściwie urządzenia szukamy. Żeby to określić, musimy najpierw poznać dostępne opcje. A są nimi glukometry:

  1. Na płatek ucha – zakłada się go właśnie na ucho. Przypomina trochę klips, a trochę słuchawkę. Analizuje krew płynącą tuż pod skórą, a wynik pomiaru przesyła do urządzenia zewnętrznego, które trzymamy w ręku.
  2. Przyklejany na ramię – to małe urządzenie, które do skóry przykleja się specjalnym plastrem. Ono także jest bezinwazyjne, czyli nie wymaga nakłuwania. Jego dodatkową zaletę stanowi fakt, że może dokonywać pomiaru nawet co minutę. Dzięki temu lekarz dokładnie wie, jak kształtuje się poziom glukozy w czasie, po posiłkach, na czczo, i tak dalej.
  3. Laserowy – taki glukometr bezpaskowy przykładamy do skóry, a wiązka lasera przechodzi i wraca. Na tej podstawie urządzenie określa poziom glukozy we krwi. Nie jest to bolesne, choć niektórzy użytkownicy zgłaszają, że bywa nieprzyjemne.
  4. Biosensor – polega to na wycięciu mikroskopijnego fragmentu naszego naskórka, a następnie umieszczeniu tam małego czujnika. Bezprzewodowo przekazuje on wynik pomiarów do zewnętrznego urządzenia.
  5. Podskórny – wszczepia się go pod skórę, najczęściej w okolicach brzucha. Jest dedykowany przede wszystkim dla osób z zaawansowaną cukrzycą, które muszą mierzyć cukier bardzo często, by uniknąć kilkukrotnych wkłuć w ciągu dnia.
  6. Soczewka – umieszcza się ją na rogówce oka, mierzy poziom glukozy we łzach. Ładuje się ją indukcyjnie. Obecnie jest to raczej ciekawostka, jednak w niedalekiej przyszłości może się rozpowszechnić.

Jaki glukometr bezpaskowy jest najlepszy?

Na rynku wciąż królują modele paskowe, inwazyjne, co nie oznacza, że nie mamy żadnego wyboru. Najlepszy glukometr bezpaskowy powinien mieć duży, czytelny wyświetlacz, tak by poradziła sobie z nim nawet osoba ze słabszym wzrokiem, na przykład starsza czy schorowana. Przyciski powinny być wygodnie, intuicyjnie rozmieszczone. Możemy też wybrać urządzenie, które łączy się z aplikacją w naszym telefonie, na przykład poprzez Bluetooth. Możemy na nim odczytać nie tylko aktualny pomiar, lecz także historię pomiarów. Ma ona dużą wartość diagnostyczną i unikniemy w ten sposób zapisywania wyników na kartce. Najlepszy glukometr bezpaskowy jest zasilany nie jednorazowymi bateriami, lecz dedykowanym akumulatorkiem, który można wielokrotnie ładować.

Gdzie kupić glukometr bezpaskowy?

Niekiedy glukometr bezpaskowy dostępny jest w dobrze wyposażonych aptekach i sklepach medycznych, a nawet niektórych elektromarketach. Największy wybór czeka jednak na nas w sklepach internetowych. Możemy też skontaktować się bezpośrednio z firmą zajmującą się dystrybucją takiego sprzętu. Producenci to na przykład GlucoActive, Dexcom, FreeStyle, Libre i inni.

Najlepszy glukometr bezpaskowy
Najlepszy glukometr bezpaskowy

Cena glukometra bezpaskowego

Ile kosztuje glukometr bezpaskowy? W zależności od tego, jakie dokładnie urządzenie wybierzemy, jest to koszt od 500 zł do nawet 5000 zł. Jednak czasem taki wybór się opłaca, przede wszystkim na wspomniane już koszty pasków, które przy cukrzycy prawdopodobnie będziemy musieli kupować do końca życia.

Glukometr bezpaskowy – opinie

Jak podkreślają specjaliści, którzy mają już doświadczenie z takim sprzętem, jest on nie mniej dokładny niż inwazyjne odpowiedniki. Nie powinniśmy jednak zmieniać aparatu pomiarowego na własną rękę – lepiej skonsultować to ze swoim lekarzem prowadzącym. A jakie są Wasze motywacje i opinie o glukometrach bezpaskowych? Koniecznie dajcie znać!

Glukometr bezpaskowy / Ranking najlepszych

Tego typu sprzęt to zawsze bardzo indywidualna decyzja. Przy jej podejmowaniu możemy jednak skorzystać z cennych wskazówek, które podpowiedzą nam, jaki sprzęt cieszy się największym zaufaniem. Nasze propozycje znajdziecie poniżej gdzie prezentujemy ranking najlepszych glukometrów bezpaskowych.

Dodaj opinie lub recenzję