Rower stacjonarny do domu dla seniora to idealny pomysł na prezent dla starszej osoby: rodziców, dziadków, innych bliskich, a także… dla siebie! Dlaczego? Pomaga on dbać o zdrowie, odpowiednią dawkę ruchu i dobrą kondycję. Warto wiedzieć, że nadwaga, a także brak aktywności fizycznej powodują wiele chorób, na które seniorzy są szczególnie narażeni, nie mówiąc już o tym, że mogą pogłębić obecne dolegliwości. A przecież nie każdy senior ma ochotę i warunki, by ćwiczyć na siłowni.
Zapraszamy zatem do lektury poradnika, w którym pomagamy dobrać odpowiednie akcesorium. Wskazujemy, jaki laptop stacjonarny do domu dla seniora jest najlepszy, ale także jakimi cechami czy funkcjami warto się kierować przy jego zakupie. Słowem – znajdziecie tu wszystko, co potrzebne do udanego wyboru!
Dlaczego warto kupić rower stacjonarny do domu dla seniora?
Zaryzykujemy twierdzenie, że rower stacjonarny do domu dla seniora to najpopularniejsze urządzenie do ćwiczeń. Nie bez powodu. Jest na tyle kompaktowe, że zmieści się nawet w niewielkim mieszkaniu. Same ćwiczenia okazują się proste, nie powodują kontuzji i nie wymagają pomocy profesjonalnego trenera. W zależności od tego, jaki konkretnie sprzęt wybierzemy, łatwo dopasować rowerek do swojej sprawności fizycznej, nawet jeśli jest niewysoka. Posiadanie sprzętu do ćwiczeń w domu stanowi też dodatkową motywację. W międzyczasie można na przykład oglądać telewizję, czytać, słuchać muzyki, nie trzeba nigdzie wychodzić. Nie jesteśmy też tak narażeni na ruch drogowy, jak na tradycyjnym rowerze. Wobec takich argumentów nie pozostaje nam nic, tylko odpowiedni zakup!
Co wyróżnia rower stacjonarny do domu dla seniora?
Najważniejsza kwestia, która pozwoli nam wybrać najlepszy rower stacjonarny do domu dla seniora, to klasa sprzętu. Zazwyczaj wystarczy klasa H, czyli rower do użytku domowego. Modele oznaczone jako S przeznaczone są dla siłowni i innych miejsc, gdzie korzysta się z nich komercyjnie. Jeśli natomiast senior jest w dodatku niepełnosprawny, może być potrzebny rower klasy I, czyli dla osób o specjalnych potrzebach. Poza tym dobry rower stacjonarny do domu dla seniora musi być intuicyjny w obsłudze, stosunkowo prosty, wcale nie musi posiadać licznych dodatkowych funkcji. Ważne, by był stabilny i bezpieczny.
Zobacz również: Rower treningowy do domu
Jaki rower stacjonarny do domu dla seniora wybrać i kupić?
Przyjrzyjmy się jednak szczegółom, które pomogą nam wybrać najlepszy rower stacjonarny do domu dla seniora. Ważne kwestie, które trzeba przy okazji przemyśleć, to przede wszystkim:
- Pozycja użytkownika,
- Rodzaj oporu,
- Dodatkowe funkcje.
Rower stacjonarny do domu dla seniora a pozycja użytkownika
To, jaką pozycję przyjmiemy, używając roweru stacjonarnego do domu dla seniora, ma istotne znacznie dla wygody i bezpieczeństwa. Większość seniorów sięga po rower pionowy. Jest on prosty w konstrukcji, stosunkowo nieduży. Jego nazwa wzięła się stąd, że siodełko znajduje się praktycznie nad pedałami, tak że podczas ćwiczeń stoimy, opierając o nie pośladki. Dzięki temu angażujemy duże partie ciała, jednak jest to pozycja obciążająca kręgosłup, może powodować jego ból, a nawet poważniejsze konsekwencje.
Sprawdź także: Rowerek do ćwiczeń rąk i nóg
Najlepszy rower stacjonarny do domu dla seniora to model poziomy. Ma on coś na kształt krzesełka, które zapewnia odpowiednie podparcie dla pośladków i kręgosłupa, a więc redukuje dolegliwości bólowe w tej okolicy. Pedały znajdują się na wprost niego, podczas ćwiczeń więc mamy nogi wyprostowane przed sobą. Z kolei rower spinningowy, gdzie jesteśmy mocno pochyleni w kierunku kierownicy, jak na rowerze szosowym, dedykowane są tylko dla wysportowanych, aktywnych seniorów, którzy chcą zachować formę.
Rodzaj oporu w rowerze stacjonarnym do domu dla seniora
Jako że rower stacjonarny do domu dla seniora nie posiada kół, które stykałyby się z podłożem i pozwalały na wygenerowanie oporu, musi korzystać z alternatywnych sposobów. To, jaka konkretnie metoda została wykorzystana w naszym sprzęcie, decyduje o zakresie regulacji, a także poziomie hałasu. Do wyboru mamy całkiem sporo opcji:
- Mechaniczny – ten rodzaj oporu jest najprostszy, a zarazem najtańszy, dlatego często się na niego decydujemy. Trzeba się jednak pogodzić z tym, że taki rower stacjonarny do domu dla seniora nie pozwala na szeroki zakres regulacji, a do tego jest dość hałaśliwy.
- Powietrzny – zamiast koła zamachowego, posiada wentylator. Wykorzystuje ruch powietrza do generowania oporu. Jest dość prosty, bezawaryjny, ale stosunkowo głośny. Za to regulowanie oporu jest tu banalnie proste i nie wymaga nawet zsiadania z siodełka. Im mocniej kręcimy pedałami, tym większy opór się tworzy, dzięki czemu mamy pewność, że ćwiczenia są dostosowane do naszych możliwości.
- Magnetyczny – uważany za najlepszy rower stacjonarny do domu dla seniora. Odpowiedni system magnesów, działających na koło zamachowe, daje nam szeroki zakres regulacji oporu, dostosowany do potrzeb starszej osoby. Do tego cały mechanizm jest bardzo cichy.
Może Cię zainteresować: Rower do ćwiczeń w domu
Jaki rower stacjonarny do domu dla seniora jest najlepszy?
Żeby najlepszy rower stacjonarny do domu dla seniora stał się jeszcze wygodniejszy, powinien posiadać szeroki zakres regulacji położenia kierownicy i siedzenia. W końcu różnimy się budową ciała czy wzrostem, a ich odległość musi być do tego dostosowana. Oprócz tego warto też zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie. Standardowo jest to do 100 kg, jednak znajdziemy też konstrukcje do 150, a nawet 200 kg.
Co jeszcze posiada najlepszy rower stacjonarny do domu dla seniora? Często liczy on przebyty dystans i spalone kalorie. Dzięki temu starsza osoba wie, czy ćwiczenia były wystarczające oraz czy robi postępy. Może nawet się łączyć ze smartfonem, w końcu coraz więcej seniorów ich używa. Przy okazji możemy się zdecydować na model z uchwytem na telefon lub kubek. W małym mieszkaniu sprawdza się składana konstrukcja i kółka transportowe, które pozwalają łatwo przestawić sprzęt.
Zobacz również: Rower stacjonarny składany
Gdzie kupić rower stacjonarny do domu dla seniora?
Sklepy, w których możemy kupić dobry rower stacjonarny do domu dla seniora, to przede wszystkim duże markety sportowe, niektóre elektromarkety, a także sklepy medyczne. Ciekawym pomysłem może być też zakup w sklepie internetowym. Wśród producentów możemy wymienić na przykład Zipro, Gymtek, One Fitness, HMS i innych.
Cena roweru stacjonarnego do domu dla seniora
Ile kosztuje rower stacjonarny do domu dla seniora? To zależy od naszych wymagań. Najdroższe modele to koszt nawet 5 tysięcy złotych. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie każda osoba starsza może sobie pozwolić na taki wydatek. Nie musi – całkiem sensowne propozycje zaczynają się już od 200 zł w górę.
Rower stacjonarny do domu dla seniora – opinie
Jak podkreślają zarówno sami seniorzy, jak i opiekujący się nimi medycy, taki zakup to świetny pomysł. Pozwala zachować sprawność, nawet jeśli z jakiegoś powodu nie wychodzimy z domu. A jak wyglądają Wasze doświadczenia z konkretnymi urządzeniami? Czekamy na opinie o rowerach stacjonarnych do domu dla seniora.
Rower stacjonarny do domu dla seniora / Ranking najlepszych
Jesteście ciekawi, czego używają inne osoby w podobnej sytuacji? Nie musicie już przekopywać for i grup dyskusyjnych, by się o tym przekonać! Zebraliśmy modele cieszące się doskonałymi ocenami i stworzyliśmy ranking najlepszych rowerów stacjonarnych do domu dla seniora.