Rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat są problemem powszechniejszym, niż mogłoby się wydawać. Przyjęło się, że tygrysie paski, jak czasem pieszczotliwie je nazywamy, są problemem dorosłych, najczęściej otyłych ludzi. Nic bardziej mylnego! Mogą pojawić się nawet u szczupłych, wręcz wysportowanych osób. Przyczyn ich powstawania jest naprawdę wiele, warto się więc w nich rozeznać, żeby nie popełniać błędów, wdrożyć odpowiednią profilaktykę i pielęgnację.
Niezależnie od tego, czy szukacie pomocy dla siebie, dla swoich pociech, a może tylko informacji, jak uniknąć problemu – zapraszamy do lektury poniższego poradnika. Znajdziecie w nim wszystko, co musicie wiedzieć o tym problemie. Podpowiadamy też, jakie są najlepsze sposoby na rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat i czym się kierować przy ich wyborze.
Co to są rozstępy?
Jeśli nie mieliście okazji przekonać się (dosłownie) na własnej skórze, co to są rozstępy, spieszymy z odpowiedzią. Jest to zaburzenie, uszkodzenie skóry, polegające na przerwaniu włókien kolagenowych w jej głębokich warstwach. Dochodzi do niego najczęściej na skutek utraty elastyczności skóry przy jednoczesnym jej rozciąganiu. Rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat objawiają się w postaci wrzecionowatych, podłużnych pasm, prostopadłych do kierunku rozciągania.
Zobacz też: Rozstępy na pośladkach w wieku 14 lat
Mają odmienną od reszty skóry strukturę i kolor, który zmienia się z czasem. W dużym uproszczeniu – przypominają blizny, nie tylko na pierwszy rzut oka, ale też w obrazie histopatologicznym. Różnica polega na tym, że nie poprzedza ich przecięcie skóry. Rozstępy u nastolatków często powstają właśnie na pośladkach, ale też na ramionach, dolnej części pleców, udach czy łydkach.
Przyczyny powstawania rozstępów na pośladkach w wieku 16 lat
Dlaczego właściwie powstają rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat? Jak już wspomnieliśmy, cały proces związany jest z nadmiernym rozciąganiem skóry, które doprowadza do ich uszkodzenia. Nietrudno się więc domyślić, że podstawową przyczyną są zmiany, które zachodzą w ciele nastolatków. Jest to okres intensywnego wzrostu, w dodatku w wieku szesnastu lat często zaczynamy uprawiać różne sporty „na poważnie”, trenować na siłowni i budować masę mięśniową. W pośladkach znajdują się duże mięśnie, więc jeśli zrobimy to zbyt gwałtownie, skóra może nie nadążyć za rozrostem tkanki, która znajduje się pod nią.
Sprawdź także: Rozstępy na pośladkach w wieku 15 lat
Inne przyczyny powstawania rozstępów na pośladkach w wieku 16 lat
Powyższe powody są trudne do wyeliminowania, bo trudno wymagać od dziecka, by nie rosło lub by porzuciło ukochany sport. Jednak warto wiedzieć, że są też takie przyczyny powstawania rozstępów na pośladkach w wieku 16 lat, na które mamy realny wpływ. Warto je wyeliminować, by zapobiegać powstawaniu kolejnych zmian. Należą do nich:
- Nieustabilizowane choroby metaboliczne,
- Brak wystarczającej ilości substancji odżywczych, witamin, minerałów,
- Odwodnienie, spożywanie zbyt małej ilości wody,
- Żywność sztuczna, przetworzona, słona, tłusta lub słodka,
- Brak ruchu,
- Branie odżywek dla sportowców, dopingu, testosteronu.
Rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat jako objaw choroby
Rodzice często panikują, że rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat nie są normalne i stanowią objaw choroby. Jeśli coś budzi nasze wątpliwości, warto udać się do lekarza. Rzeczywiście, takie mankamenty na skórze mogą wskazywać na chorobę Cushinga, jednak rzadko występują w sposób izolowany, najczęściej towarzyszą im inne objawy. Pewność może nam dać badanie kortyzolu rano, jednak warto zrobić to pod okiem specjalisty. Poza tym są to bardzo rzadkie przypadki, a rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat są całkiem normalnym zjawiskiem również u zdrowych dzieci.
Może Cię zainteresować: Rozstępy na pośladkach u nastolatków
Fazy rozstępów na pośladkach w wieku 16 lat
Nie powinno nas też przerażać, że rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat zmieniają się w czasie. Początkowo są żywo czerwone, wręcz purpurowe i bardzo odróżniają się na tle skóry. Mówimy wtedy o fazie zapalnej, bo toczy się w nich właśnie stan zapalny. Z czasem bledną, stają się sine, a wreszcie białe lub perłowe. Mniej odróżniają się od skóry, ale nie rosną na nich włosy, nie wydziela się pot ani melanina, więc te miejsca się nie opalają. Jest to faza przewlekła rozstępów na pośladkach w wieku 16 lat. Niestety, choć na tym etapie wyglądają one lepiej, są już utrwalone i bardzo trudno je usunąć. Powinniśmy więc zadziałać jeszcze na wczesnym etapie, kiedy zmiany są czerwone. Najlepiej reagują na kosmetyki i inne metody zwalczania rozstępów.
Sposoby na rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat
Najbardziej oczywisty sposób na rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat to specjalne kosmetyki, dedykowane właśnie do takich zmian. Mają one formę kremu, balsamu, serum lub olejku. Żeby osiągnąć wymierne efekty, warto zastosować je już na początku, w fazie zapalnej i używać ich regularnie, wręcz dwa razy dziennie. Kosmetyki w takim przypadku mają kilka zadań. Przyspieszają gojenie, zmniejszają bliznę, ale też uelastyczniają skórę, by nie dochodziło do dalszych uszkodzeń. Poprawiają krążenie i odżywiają nasz organizm od zewnątrz. Uzupełniają go też o kolagen. Wszystko po to, by zmniejszyć zmiany, a do tego wspomagać budowanie nowych wiązań kolagenowych.
Zobacz także: Fioletowe rozstępy na pośladkach
Peeling na rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat
Świetnym sposobem, który wspomaga leczenie rozstępów na pośladkach w wieku 16 lat, jest peeling. Chodzi o złuszczanie martwego naskórka. Najczęściej robimy to za pomocą kosmetyku posiadającego twarde cząsteczki – na pośladkach najlepiej użyć peelingu gruboziarnistego. Rzadziej wykorzystuje się do tego kwasy. Możemy też zaprowadzić naszego nastolatka na specjalny peeling u kosmetyczki. Nie redukuje on rozstępów sam w sobie, ale poprawia ogólną kondycję skóry i otwiera drogę dla substancji aktywnych, zawartych w kosmetykach. To sprzyja ich prawidłowemu działaniu.
Masaż na rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat
Podobne działanie wykazuje zresztą masaż. On także sprawia, że kosmetyki na rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat wnikają głębiej, a martwy naskórek jest usuwany. Możemy wykonać go za pomocą rąk, ale też specjalnego sprzętu. W tym wieku świetnie sprawdzi się szczotka do masażu, pistolet lub bańka chińska. Ta ostatnia jest najskuteczniejsza, lecz może powodować dyskomfort. Jednak jak w przypadku kosmetyków, tutaj także ważna jest systematyczność, nie oczekiwanie natychmiastowych efektów.
Jak usunąć rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat?
Wielu rodziców jest przerażonych, że mimo tych wszystkich wysiłków, rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat pozostaną z ich dzieckiem już na zawsze. Nie musi tak jednak być! Wcale nie jest za wcześnie, żeby wybrać się do gabinetu medycyny estetycznej, gdzie specjalista zaleci odpowiednie leczenie, najczęściej zabiegi niemal całkowicie usuwające rozstępy. Są to na przykład karboksyterapia, radiofrekwencja mikroigłowa, mezoterapia, laser frakcyjny, mikrodermabrazja i inne.
Rozstępy na pośladkach w wieku 16 lat – opinie
Czy macie już doświadczenie z tym problemem? Dotknęło Was, a może Waszych pociech lub kogoś innego z otoczenia? Jak sobie z tym poradziliście i które sposoby okazały się strzałem w dziesiątkę, a które nie zdały egzaminu? Wasze przemyślenia i opinie o rozstępach na pośladkach w wieku 16 lat mogą pomóc innym czytelnikom, dlatego koniecznie się nimi podzielcie!