Szkło powiększające do czytania

Szkło powiększające do czytania na pewnym etapie życia robi się niemal niezbędne. Z wiekiem nasz wzrok pogarsza się i jest to naturalne następstwo procesu starzenia. Jednak nie tylko osoby w zaawansowanym wieku potrzebują takiej pomocy – może się ona przydać także osobom słabowidzącym i z wadami wzroku. Czasem nawet korzystają z niego zdrowe osoby, na przykład przy odczytywaniu drobnych liter, manuskryptów, starych dokumentów czy map. Niezależnie od tego, z jakich powodów decydujecie się na zakup, jesteśmy tutaj, żeby Wam pomóc!

W naszym poradniku znajdziecie wskazówki, które pomogą Wam określić, jakie szkło powiększające do czytania jest najlepsze. Wskazujemy, czym się kierować, omawiamy najpopularniejsze rodzaje i cechy, na które warto zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury, a czytanie stanie się znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze!

Co wyróżnia szkło powiększające do czytania?

Jak sama nazwa wskazuje, szkło powiększające do czytania jest przyrządem optycznym, który ma za zadanie powiększać treści, jakie znajdują się pod nim. Czyni je bardziej czytelnymi i pozwala przyjrzeć się szczegółom. To szczególnie ważne dla osób ze słabym wzrokiem, w tym starszych, a także tych, które biorą się za czytanie ręcznie pisanych i starych dokumentów. Technologia wykorzystywana do jego działania najczęściej bazuje na soczewkach, choć mogą się zdarzyć także inne rozwiązania. Różny bywa także jego kształt – o czym przekonacie się z lektury dalszej części poradnika.

Szkło powiększające do czytania
Szkło powiększające do czytania / Ranking najlepszych, cena i opinie

Jak działa szkło powiększające do czytania?

Jak już wspomnieliśmy, najpopularniejsze rozwiązania bazują na soczewkach. Najlepsze szkło powiększające do czytania posiada zakrzywioną powierzchnię. Przez to, kiedy pod spodem umieścimy tekst, wydaje się on większy. Powiększenie to zależy od kształtu soczewki, jednak do czytania wystarczą wartości 3-4-krotne. Niektórzy producenci stosują też mini-soczewkę w soczewce. Dzięki temu większość szkła powiększającego ma niewielkie powiększenie, natomiast jego fragment – nieco większe, tak by można było przyjrzeć się szczegółom.

Zobacz też: Lupa do czytania

Cyfrowe szkło powiększające do czytania

Zupełnie inną zasadę działania wykorzystuje cyfrowe szkło powiększające do czytania. Bywa też nazywane lupą cyfrową lub elektroniczną. Z jednej jego strony znajduje się kamera, która rejestruje powierzchnię książki. Z drugiej – ekran, na którym wyświetla się powiększona treść. Takie urządzenie jest znacznie droższe, ale ma w zanadrzu kilka ciekawych funkcji. Po pierwsze, możemy regulować powiększenie w zależności od naszych potrzeb. Jeśli czytamy większe litery, możemy je zmniejszyć, gdy chcemy przyjrzeć się szczegółom – zwiększyć.

Niektóre urządzenia posiadają też bardziej zaawansowane funkcje, jak możliwość zapisywania cytatów – przesyłają je na nasz telefon, tablet, laptop lub inne urządzenie, nie musimy przepisywać ich ręcznie. Zdarza się też, że cyfrowe szkło powiększające do czytania wyposażone jest w funkcję zamiany tekstu na głos. Dzięki temu możemy dać odpocząć oczom i część tekstu przesłuchać w formie audio z syntezatora mowy.

Jakie szkło powiększające do czytania
Jakie szkło powiększające do czytania wybrać?

Jakie szkło powiększające do czytania wybrać i kupić?

Jak już wspomnieliśmy, istnieje kilka typów tych urządzeń, które możemy wybrać. Żeby zdecydować, jakie jest najlepsze szkło powiększające do czytania książek, musimy zastanowić się, która z opcji najbardziej nam odpowiada. A do wyboru mamy szkło:

  • Kieszonkowe – zazwyczaj rozmiarów karty kredytowej lub niewiele większe. Dzięki zintegrowanemu etui, jest bezpieczne i nieporysowane, nawet jeśli nosimy je w torebce czy kieszeni. Przydaje się poza domem, na przykład do czytania etykiet produktu czy cenówek w sklepie.
  • Linijka – takie szkło powiększające do czytania książek i gazet ma formę szerokiego, niskiego prostokąta. Obejmuje maksymalnie dwie, trzy linijki tekstu, dzięki czemu pomaga nam skupić się na konkretnym fragmencie.
  • Ręczne szkło powiększające do czytania – klasyczna lupa z uchwytem. W jednej ręce trzymamy książkę lub gazetę, w drugiej szkło powiększające. To my decydujemy, jak blisko znajdzie się ono od strony.
  • Na szyję – sprawia, że mamy wolne ręce, bo stelaż opiera się na naszej szyi i klatce piersiowej. Posiada możliwość zmiany położenia. Sprawdza się nie tylko do czytania, ale też robótek ręcznych.
  • Na stojaku – takie szkło powiększające do czytania wygodne jest, gdy chcemy przeczytać większą ilość tekstu. Umieszczamy je na stole, rozkładając jak stoliczek, dzięki czemu jest stabilne i zawsze w takiej samej odległości od książki. Pod spodem mamy zazwyczaj miejsce na przewracanie stron.
  • Na wysięgniku – przykręcany do stołu lub ustawiany na blacie. Posiada ramię, które umożliwia regulację położenia szkła powiększającego do czytania. Dzięki temu możemy ustawić je w dogodnej dla nas pozycji. Oprócz czytania przy stole, umożliwia też robienie tego w łóżku czy fotelu – pod warunkiem, że mamy gdzie zamocować stojak.

Jakie szkło powiększające do czytania jest najlepsze?

To nie koniec wskazówek, które dla Was mamy! Najlepsze szkło powiększające do czytania może nam zaoferować znacznie więcej. My na przykład polecamy modele podświetlane. Są one wyposażone w diody LED, które oświetlają powiększaną powierzchnię, dzięki czemu jest ona jeszcze lepiej widoczna, a wzrok mniej się męczy. Większość modeli wyposażona jest w baterie, jednak lepiej dopłacić za egzemplarz z własnym akumulatorem. Można go wielokrotnie ładować, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzimy, ale też chronimy środowisko.

Sama jakość wykonania szkła powiększającego do czytania też powinna nas zainteresować. Tworzywo sztuczne jest lekkie i tanie, ale może nie zapewniać właściwej odporności na uszkodzenia. Dużo lepszym pomysłem będzie obudowa ze stali lub aluminium. Jeśli decydujemy się na szkło powiększające do czytania z soczewką, upewnijmy się, czy nie jest ona plastikowa. Co prawda sprawia to, że nie pęka przy przypadkowym upuszczeniu, ale może pogarszać jakość obrazu i szybciej się rysować.

Najlepsze szkło powiększające do czytania
Najlepsze szkło powiększające do czytania

Gdzie kupić szkło powiększające do czytania?

W jakich sklepach możemy znaleźć najlepsze szkło powiększające do czytania? Na początek odwiedźmy okoliczne sklepy medyczne i z artykułami do domu, a także niektóre duże markety. Świetnym pomysłem będą też zakupy przez sklepy internetowe. Producenci, na których się tam natkniemy, to na przykład Kemppi, California, Schut, Eschenbach i inni.

Cena szkła powiększającego do czytania

Ile kosztuje szkło powiększające do czytania? To pytanie, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Najtańsze akcesoria tego typu kupimy już za około 30 zł. Najdroższe, zwłaszcza te cyfrowe, to koszt nawet 1500 zł. Musimy więc poszukać rozwiązania odpowiedniego nie tylko dla naszych oczu, ale i kieszeni.

Szkło powiększające do czytania – opinie

Niezależnie od tego, czy nasz wzrok już jest słaby, czy chcemy go chronić, warto zaopatrzyć się w takie akcesorium. Wydawałoby się, że zastąpią je okulary do czytania, ale te przyrządy świetnie się uzupełniają. A jakie są Wasze opinie o szkłach powiększających do czytania? Koniecznie napiszcie w sekcji komentarzy!

Szkło powiększające do czytania / Ranking najlepszych

Nie możecie zdecydować się na kolejne akcesorium? W takim razie zajrzyjcie poniżej! Stworzyliśmy ranking najlepszych szkieł powiększających do czytania, a w nim modele szczególnie polecane i dobrze oceniane.

Dodaj opinie lub recencję na forum