Żywe bakterie do szamba

Żywe bakterie do szamba stanowią mało znany produkt, który zasłużył na dużo większą sławę. Chociaż nie brzmi to zbyt zachęcająco, czasem musimy zająć się także mniej apetycznymi skrawkami naszej rzeczywistości. Jeśli posiadamy przydomowe szambo, warto zadbać o jego „kondycję” – zwróci nam się to z nawiązką. Rzadziej trzeba będzie inwestować w konserwację czy wywóz nieczystości, w dodatku wypompowanie tych ostatnich stanie się ułatwione. A to wszystko za sprawą produktu, który przedstawimy Wam szerzej w poniższym poradniku.

Żywe bakterie do szamba
Jakie preparaty do szamba?
Ranking TOP najlepszych >>>

Omówimy, czym są i jak działają, a także wskażemy, jakie żywe bakterie do szamba są najlepsze. Podpowiemy też, jak wygląda sprawa z ich ceną, gdzie je kupić i na jakie dokładnie produkty najchętniej zwracają uwagę inni użytkownicy. Zapraszamy do lektury!

Czym są żywe bakterie do szamba?

Tak naprawdę określenie żywe bakterie do szamba to pleonazm, czyli „masło maślane”. Bakterie to bowiem z samej swojej natury organizmy żywe. A konkretnie – całkiem szeroka grupa mikroorganizmów, obejmująca tysiące gatunków i wiele rodzajów. Kojarzymy je głównie z chorobami, jednak warto wiedzieć, że istnieją też bakterie pożyteczne, na przykład te odpowiedzialne za trawienie w naszych jelitach czy probiotyki. Można powiedzieć, że żywe bakterie do szamba to taki właśnie probiotyk, tyle że dla naszego szamba przydomowego. Chodzi o produkty, które umieszczamy w nieczystościach, zawierające różne rodzaje bakterii, a czasem także pierwotniaków.

Żywe bakterie do szamba
Żywe bakterie do szamba / Opinie, cena, ranking najlepszych

Jak działają żywe bakterie do szamba?

Po co właściwie stosować takie środki? Okazuje się, że mikroorganizmy – żywe bakterie do szamba i pierwotniaki – są zdolne rozkładać materię organiczną. Żywią się nią, a więc ją zużywają. W efekcie sprawiają, że zawartość szamba szybciej się rozkłada. Nie ma w nim osadu ani elementów stałych. Powstaje tak zwana szara woda – nieczystości są w stanie ciekłym, jest ich mniej, szybciej są gotowe do wypompowania i łatwiej je oczyścić.

Zobacz też: Bakterie beztlenowe do szamba

Dlaczego warto kupić żywe bakterie do szamba?

Trochę wspomnieliśmy o tym już w poprzednim punkcie, jednak trzeba rozwinąć zalety żywych bakterii do szamba. Dzięki nim rzadziej musimy płacić za wywóz nieczystości, gdyż jest ich realnie mniej niż wynosi zużycie wody. Instalacja nie zatyka się poprzez osad i części stałe, nie wymaga tak częstej konserwacji. Łatwiej też wypompować nieczystości bez zatykania pompy, nawet przy jej niewielkiej mocy. Dodatkowo żywe bakterie do szamba sprawiają, że jego zawartość nie wydziela aż tak przykrego zapachu ani substancji szkodliwych. Są w pełni bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska – choć przy ich aplikowaniu trzeba zachować zalecane przez producenta środki ostrożności.

Kiedy aplikować żywe bakterie do szamba?

Czy żywe bakterie do szamba zawsze są potrzebne? Okazuje się, że są takie sytuacje, kiedy szczególnie musimy je aplikować. Może się tak zdarzyć, gdy:

  • Problem osadu jest widoczny i uciążliwy, dochodzi do zatykania odpływów czy pompy podczas wywozu nieczystości,
  • Kiedy zakładamy nowe szambo i chcemy, by od początku rozkład nieczystości przebiegał prawidłowo i sprawnie,
  • Gdy używamy dużo detergentów i obawiamy się, że bakterie bytujące w szambie zostały zabite, możemy ponowić ich aplikację.

Sprawdź także: Bakterie do szamba betonowego

Jak aplikować żywe bakterie do szamba?

Aplikacja żywych bakterii do szamba zależy od tego, jaki dokładnie produkt wybierzemy. Możemy spotkać się z produktami aplikowanymi bezpośrednio do zbiornika, jak i tymi, które umieszczamy w odpływie, na przykład toalecie. Które wyjście jest lepsze? Teoretycznie drugi rodzaj zaczyna swoją pracę już w odpływie, co znacznie poprawia jego drożność. W praktyce jednak używamy tyle detergentów, że żywe bakterie do szamba mogą w ogóle nie dotrzeć do zbiornika. Jeśli więc priorytetem jest to, by cała porcja trafiła do szamba, lepiej wybrać te aplikowane bezpośrednio. Pamiętajmy, by trzymać się przy tym ściśle zaleceń producenta, zarówno jeśli chodzi o proporcje, jak i sposób aplikacji.

Jakie żywe bakterie do szamba
Jakie żywe bakterie do szamba wybrać?

Jakie żywe bakterie do szamba wybrać? Beztlenowe czy tlenowe?

Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, dotyczy rodzaju bakterii, jakie chcemy zaaplikować do naszego szamba. Jak łatwo się domyślić, bakterie beztlenowe rozmnażają się i żyją bez dostępu do tlenu, a giną wystawione na jego działanie. Z kolei bakterie tlenowe wymagają dostępu do tlenu. Co do zasady standardowe szambo będzie wymagało bakterii beztlenowych. Z kolei przydomowa oczyszczalnia ścieków i niektóre rodzaje bardzo szczelnych szamb ekologicznych wymagają beztlenowych bakterii do szamba. Powinny się one znajdować w rozpuszczalnej, nieprzepuszczającej tlenu osłonce, by nie uległy zniszczeniu pod wpływem powietrza.

Może Cię zainteresować: Bakterie do szamba ekologicznego

Jakie żywe bakterie do szamba są najlepsze?

Kolejne kryterium, które warto przyjąć przy takim zakupie, to różnorodność. Nie patrzmy tylko na to, żeby liczbowo bakterii było jak najwięcej, ale by były to różne gatunki, w dodatku połączone z innymi mikroorganizmami odpowiedzialnymi za rozkład osadu w szambie. Najlepsze żywe bakterie do szamba mogą też występować w różnych formach:

  1. Tabletki,
  2. Proszek,
  3. Płyn,
  4. Żel.

To, jaką dokładnie formę podania wybierzemy, zależy wyłącznie od nas i naszych preferencji. Tabletki sprawiają, że do zbiornika trafia dokładnie taka porcja bakterii, jaką założył producent, a dawkowanie jest dokładniejsze. Z kolei pozostałe formy dają dużą dowolność i możemy dostosować dawkę nawet do niestandardowego wymiaru zbiornika. Sprawdźmy też, do jakich materiałów dedykowany jest konkretny produkt – inne żywe bakterie do szamba sprawdzają się w zbiorniku plastikowym, a inne w betonowym.

Gdzie kupić żywe bakterie do szamba?

W jakich sklepach możemy kupić dobre żywe bakterie do szamba? Takich preparatów szukajmy na półkach dużych marketów budowlanych i centrum ogrodniczego. Oprócz tego warto odwiedzić też sklepy internetowe. A co z popularnymi producentami? Możemy tu wymienić na przykład BioTab, Neo-Bac, Vaco, Sanic, Bio-Expert i innych.

Najlepsze żywe bakterie do szamba
Najlepsze żywe bakterie do szamba

Cena żywych bakterii do szamba

Ile kosztują żywe bakterie do szamba? Ich cena zależy od jakości, ale też objętości opakowania. W przeliczeniu na porcję, najkorzystniej wychodzą duże opakowania zbiorcze. Może się jednak okazać, że w przydomowym szambie takiego nie zużyjemy przed końcem daty ważności. Najtańsze bakterie do szamba to koszt około 15 zł, najdroższe – nawet ponad 300 zł.

Żywe bakterie do szamba – opinie

Opinie o żywych bakteriach do szamba nie są tematem do owocnych dyskusji w pracy czy na imprezach. Tym bardziej więc potrzebne są internetowe poradniki, gdzie w komfortowych warunkach i bez tabu możemy poczytać o polecanych produktach! Jesteśmy ciekawi Waszego zdania, dlatego jeśli macie jakieś doświadczenia, koniecznie opiszcie je w sekcji komentarzy.

Żywe bakterie do szamba / Ranking najlepszych

Kiedy już zdecydujemy, jakie właściwie formy nas interesują i co będzie pasować do naszego zbiornika, warto trochę podeprzeć się doświadczeniem innych użytkowników. Zebraliśmy więc dla Was produkty, które cieszą się dobrymi opiniami i dużą popularnością. Poniżej znajdziecie stworzony na tej podstawie ranking najlepszych żywych bakterii do szamba.

Dodaj opinie lub recenzję