Opaska na haluksy do chodzenia jest coraz popularniejszym sposobem radzenia sobie z tym problemem. Może dlatego, że takie leczenie przebiega bezinwazyjnie – nie wymaga operacji ani innych bolesnych zabiegów. Nie zawsze jednak jest możliwe. Pamiętajcie, że poniższy artykuł nie zastąpi porady lekarskiej ani konsultacji ze specjalistą, a zakup powinien być zlecony przez ortopedę czy fizjoterapeutę. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w gabinecie nie mamy tyle czasu, by zapytać o wszystkie szczegóły.
Po to właśnie tutaj jesteśmy. Z przyjemnością wyjaśnimy Wam podstawowe sprawy, na które często brakuje czasu podczas wizyty. Wskażemy też, jaka opaska na haluksy do chodzenia jest najlepsza oraz czym się kierować przy jej zakupie.
Czym są haluksy?
Zanim w ogóle kupimy opaskę na haluksy do chodzenia, warto porozmawiać na temat tego, na czym polega właściwie nasz problem. Rozpoznanie: haluksy brzmi groźnie i boleśnie, jednak nie zawsze musi być aż tak nieprzyjemne, jak sądzimy. Haluksy to nic innego, jak choroba objawiająca się zniekształceniem stopy. Dochodzi do niej, kiedy duży palec u stopy, zwany też paluchem, skierowany jest do środka, natomiast głowa należącej do niego kości śródstopia wystaje na zewnątrz, poza fizjologiczny obrys stopy. Wiąże się to z deformacjami, a nawet zapaleniem stawów w tej okolicy, dolegliwościami bólowymi, problemami z obuwiem, a w dłuższej perspektywie nawet wadami postawy i chodu. Inna nazwa choroby to paluch koślawy.
Dlaczego powstają haluksy?
Jak to się właściwie dzieje, że tak wielu z nas dotyka ten problem? To pytanie dotyczy bardziej profilaktyki niż samego leczenia, chociaż nie do końca. Przecież nawet najlepsza opaska na haluksy do chodzenia nie pomoże nam, jeśli wciąż będziemy popełniać te same błędy i pogłębiać problem. Najczęstsze przyczyny powstawania haluksów to przede wszystkim:
- Czynniki genetyczne,
- Zbyt ciasne buty ze zwężanymi noskami,
- Sztywne, nieoddychające obuwie,
- Częste poruszanie się na obcasach,
- Twarde podeszwy butów podczas chodzenia, biegania, uprawiania sportu i brak odpowiedniej amortyzacji,
- Stojący tryb życia,
- Brak różnorodnej aktywności fizycznej,
- Nadmierne napięcie lub wiotkość mięśni i ścięgien w stopie.
Zobacz też: Opaska na haluksy
Metody leczenia haluksów
Jak widzicie, sposobów na nabawienie się haluksów jest całkiem sporo. Nie zawsze są one zależne od nas. Z takim problemem warto udać się do lekarza, na przykład naszego lekarza POZ, który może skierować nas do fizjoterapeuty czy ortopedy. Sposoby leczenia powinny zostać zalecone przez specjalistę i zależą od indywidualnych uwarunkowań, ale przede wszystkim stopnia zaawansowania choroby.
Osoby z małym kątem deformacji nie muszą się obawiać – zazwyczaj wystarczy unikanie nieodpowiedniego obuwia i fizjoterapia. Przy bardzo dużym kącie zniekształceń trzeba będzie rozważyć operację, o tym jednak porozmawia z nami chirurg. Natomiast średni stopień zaawansowania haluksów to często właśnie stan, gdy najbardziej może nam pomóc opaska na haluksy do chodzenia.
Sprawdź także: Separator na haluksy
Jak działa opaska na haluksy do chodzenia?
Zasada działania opaski na haluksy do chodzenia jest bardzo prosta. Jest to urządzenie zakładane na stopę, które wymusza na niej określoną pozycję. Najczęściej pomiędzy paluchem a pozostałymi palcami znajduje się klin. Odwodzi on nasz duży palec w kierunku zewnętrznym, tak by kość wróciła na swoje miejsce, haluksy mniej dawały się we znaki i zmniejszały z czasem. Opaska na haluksy do chodzenia jest tak skonstruowana, by bez problemu mieściła się w bucie i była bardzo dyskretna, dzięki czemu możemy używać jej przez cały dzień, zwłaszcza wtedy, gdy stopa jest nadmiernie obciążona.
Krótkotrwałe działanie opaski na haluksy do chodzenia odczujemy natychmiast, pojawia się tuż po jej założeniu. Haluks nieco się spłaszcza, nasza stopa nie wygląda już na tak zdeformowaną. Redukuje to też dolegliwości bólowe. W dłuższej perspektywie sprawa wygląda jeszcze bardziej optymistycznie. Najlepsza opaska na haluksy do chodzenia sprawia, że staw jest mniej obciążony, a więc i narażony na stany zapalne. Jej regularne noszenie prostuje też ułożenie kości palucha, a kształt stopy wraca do normy. Może się okazać, że leczenie operacyjne nie będzie potrzebne, a efekt utrzyma się jeszcze długo po tym, jak zdejmiemy opaskę.
Może Cię zainteresować: Orteza na haluksy
Jak nosić opaskę na haluksy do chodzenia?
Jeszcze kilka wskazówek na temat tego, jak użytkować najlepszą opaskę na haluksy do chodzenia. Musimy dobrać ją do rozmiaru swojej stopy. Często możemy ustawić, jak bardzo odwodzi ona paluch w kierunku zewnętrznym – zależne to jest od stopnia deformacji i nie ma co przesadzać w drugą stronę. Niezwykle istotne jest odpowiednie obuwie. Najlepiej, by było zrobione z miękkiej, naturalnej skóry, tak by oddychało i dopasowywało się do kształtu stopy, jednocześnie ją stabilizując.
Idealne będą sandały oraz obuwie z szerokimi noskami, zapewniającymi naturalne ułożenie stopy. Może się okazać, że opaska na haluksy do chodzenia wymusza na nas zakup butów rozmiar większych – nie obawiajmy się tego, przecież nie chcemy, by obuwie nas obcierało. Urządzenie jest skuteczne tylko wtedy, gdy użytkujemy je regularnie.
Jaka opaska na haluksy do chodzenia jest najlepsza?
A skoro tak, najlepsza opaska na haluksy do chodzenia musi być dobrana do naszych potrzeb i maksymalnie wygodna. Powinna więc być zrobiona z miękkiego materiału, który nie obciera i nie uciska skóry. dobrze, by był on lekko ażurowy, oddychający, tak by nie powodować pocenia się stopy nawet w upalne dni. Najlepsza opaska na haluksy do chodzenia obejmuje i stabilizuje całe śródstopie, a do tego posiada klin między paluchem a pozostałymi palcami. Zapewnia to o wiele lepszą stabilność niż akcesorium obejmujące wyłącznie duży palec. Zwróćmy też uwagę na higienę – wybierzmy taki model, który łatwo wyprać, by zawsze był czysty, nie powodował brzydkiego zapachu i infekcji skóry.
Gdzie kupić opaskę na haluksy do chodzenia?
W jakich sklepach dostępna jest dobra opaska na haluksy do chodzenia? Możemy znaleźć ją w sklepach medycznych i niektórych aptekach, a także sklepach internetowych. Wybierajmy jednak sprawdzone miejsca, w końcu chodzi o nasze zdrowie. Ofertę taką wysuwają w naszym kierunku na przykład FootLove, Corbby, PodoHelp i inni.
Cena opaski na haluksy do chodzenia
Ile kosztuje opaska na haluksy do chodzenia? Niby na własnym zdrowiu nie powinno się oszczędzać, jednak kiedy musimy kupić kilka sztuk takiego akcesorium na zmianę, a do tego opłacić specjalistów i fizjoterapię, robią się to konkretne kwoty. Na szczęście akcesoria te nie są drogie. Najtańsze znajdziemy już za około 20 zł, podczas gdy najdroższe sięgają pułapu maksymalnie 150 zł.
Opaska na haluksy do chodzenia – opinie
Jeśli jest akcesorium, które może przynieść nam ulgę, zapobiegać bólowi i do tego korygować problem, dlaczego mielibyśmy sobie nie pomóc? Pamiętajmy tylko, żeby zachować zdrowy rozsądek i nie robić niczego na własną rękę. Koniecznie napiszcie nam, jakie Wy macie opinie o opaskach na haluksy do chodzenia oraz które modele polecacie lub odradzacie.
Opaska na haluksy do chodzenia / Ranking najlepszych
Każda stopa jest inna i potrzebuje nieco innej opieki. Warto jednak sprawdzić, co zdało egzamin u osób o podobnych problemach, tak by wybrać najbardziej polecane metody. Wybraliśmy je dla Was i stworzyliśmy ranking najlepszych opasek na haluksy do chodzenia.