Rower stacjonarny dla seniora

Rower stacjonarny dla seniora to obecnie jedno z najpopularniejszych urządzeń do ćwiczeń, jakie kupujemy do domu. Zwłaszcza jeśli chodzi o te bardziej rozbudowane opcje, dające możliwość ćwiczenia całego ciała. Niejednokrotnie polecane jest ono przez fizjoterapeutów czy lekarzy zajmujących się starszą osobą. W każdym wieku do zachowania prawidłowego stanu zdrowia potrzebujemy bowiem aktywności fizycznej. Stanowi ona podstawę piramidy zdrowego trybu życia. Odpowiedni rower nam to zapewni, musi być jednak w pełni dobrany do naszych potrzeb.

Jesteście ciekawi, czym różnią się poszczególne modele? Odpowiedź na to pytanie pozwoli sprecyzować swoje wymagania co do zakupu i ustalić, jaki jest najlepszy rower stacjonarny dla seniora. Całą potrzebną do tego wiedzę zebraliśmy w poniższym poradniku. Zachęcamy Was więc do lektury!

Czym jest rower stacjonarny dla seniora?

Zacznijmy od ustalenia, co wyróżnia rower stacjonarny dla seniora. Prawdopodobnie znacie go już z siłowni – tych komercyjnych, jak i plenerowych – a także gabinetów fizjoterapii. Jest to urządzenie stymulujące jazdę na rowerze, tyle że w miejscu, bez poruszania się. To możliwe dzięki stabilnej konstrukcji, a także zastosowaniu koła zamachowego. To ono i siły na nie działające sprawiają, że możemy uzyskać odpowiedni opór, konieczny, by ćwiczenia dawały jakikolwiek efekt.

Rower stacjonarny dla seniora
Rower stacjonarny dla seniora / Opinie, cena, ranking najlepszych

Dlaczego warto wybrać rower stacjonarny dla seniora?

Jest wiele powodów, dla których rower stacjonarny dla seniora wydaje się odpowiednim zakupem i warto w niego zainwestować. Oto kilka z nich:

  • Urządzenie okazuje się dziecinnie łatwe w obsłudze. Dzięki temu nie potrzebujemy profesjonalnego trenera.
  • Treningi są intuicyjne, nie wymagają większego skupienia. Senior może ćwiczyć podczas oglądania serialu, słuchania audiobooka, rozmowy z bliskimi czy innych aktywności.
  • Jednocześnie rower stacjonarny dla seniora angażuje duże partie mięśni, dzięki czemu ćwiczy tak naprawdę całe ciało. W efekcie możemy cieszyć się nie tylko wzmocnionymi nogami, lecz także tułowiem i rękami.
  • Dobrze dobrany rower stacjonarny dla seniora jest bezpieczny i nie powoduje kontuzji.
  • Starsza osoba nie naraża się na wstyd i oceniające spojrzenia, jak na siłowniach publicznych.
  • Nie musi też dojeżdżać na nie, co przy ograniczonej mobilności może być utrudnione, a w pozostałych przypadkach – uciążliwe i zabierać czas. Dzięki temu motywacja do ćwiczeń jest większa.

Zobacz też: Rower treningowy składany

Jaki rower stacjonarny dla seniora wybrać i kupić?

Całkiem sporo powodów, żeby zdecydować się na taki zakup, prawda? Rower stacjonarny dla seniora to rozwiązanie niemalże dla każdego, choć oczywiście zakup zawsze warto skonsultować z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą, żeby ocenił jego wpływ na konkretny organizm i poszczególne schorzenia. Warunkiem jest też to, by odpowiednio dobrać akcesorium. Najważniejsze cechy, na które musimy zwrócić uwagę, to:

  1. Konstrukcja,
  2. Pozycja,
  3. Opór,
  4. Dodatki i inne funkcje.

Konstrukcja roweru stacjonarnego dla seniora

Pierwszą i najważniejszą cechą, jaka wyróżnia najlepszy rower stacjonarny dla seniora, jest jakość wykonania. Nie chodzi tylko o trwałość, choć to oczywiście też jest ważne, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie ma tu miejsca na niedoróbki, bo te mogłyby prowadzić do upadku i obrażeń u starszej osoby. Przed zakupem upewnijmy się, czy rower jest stabilny, czy posiada antypoślizgową powierzchnię i dobrze przylega do podłogi. Sprawdźmy też, czy senior mieści się w zalecanym zakresie wagowym. Zazwyczaj jest to do około 100 kg, jednak dla osób z otyłością możemy wybrać rowerek nawet do 150 kg.

Sprawdź także: Rower stacjonarny do domu dla seniora

To nie koniec kwestii związanych z konstrukcją. Jeśli senior mieszka w niewielkim lokum, gdzie nie ma miejsca na sprzęt, zadbajmy o jego komfort i ustawność nowego nabytku. Dobry rower stacjonarny dla seniora posiada kółka transportowe, które umożliwiają jego przesunięcie bez dźwigania i narażania na szwank kręgosłupa. Oczywiście na czas ćwiczeń powinny być blokowane. Może być też składany, dzięki czemu zajmuje znacznie mniej miejsca i możemy schować go za szafę albo pod łóżko. Najlepszy rower dla seniora umożliwia ćwiczenie zarówno rąk, jak i nóg, dba więc o nasze ciało holistycznie.

Jaki rower stacjonarny dla seniora
Jaki rower stacjonarny dla seniora wybrać i kupić?

Pozycja na rowerze stacjonarnym dla seniora

Najważniejsze przy takim zakupie jest to, że chcemy zadbać o zdrowie. Musimy więc dopasować budowę roweru stacjonarnego dla seniora do jego możliwości fizycznych. Do wyboru mamy tak naprawdę trzy opcje. Będą to rowery:

  • Pionowy – najbardziej powszechny, pupa lekko opiera się na siedzeniu, nogi znajdują się na pedałach poniżej, jest on dość angażujący, ale i obciążający, zwłaszcza lędźwiowy odcinek kręgosłupa.
  • Poziomy – idealny jako rower rehabilitacyjny, ale też dla osób z otyłością czy problemami z kręgosłupem. Zapewnia odpowiednie podparcie, więc odciąża plecy. Nogi znajdują się przed nami w pozycji wyprostowanej. Przez to zajmuje niestety więcej miejsca.
  • Spinningowy – pozycja na nim jest bardzo obciążająca i przypomina tę na rowerze szosowym. Polecamy zwłaszcza dla aktywnych, wysportowanych seniorów, którzy uprawiają kolarstwo i chcą utrzymać formę poza sezonem.

Może Cię zainteresować: Rower treningowy do domu

Opór w rowerze stacjonarnym dla seniora

Sposób użytkowania w dużej mierze definiowany jest też przez metodę generowania oporu. Często to ona decyduje o zakresie regulacji czy hałasie. Tutaj też mamy kilka opcji. Seniorzy najczęściej decydują się na rower stacjonarny mechaniczny. Jest on tani, prosty w obsłudze i bezawaryjny. Za tym idzie jednak spory poziom hałasu, a także niewielki zakres regulacji oporu. O tym, jak intensywne wykonujemy ćwiczenia, możemy decydować na rowerze magnetycznym, gdzie zakres regulacji jest zdecydowanie większy. Hałas też jest wyraźnie mniej słyszalny. Ciekawe rozwiązanie stanowi rower stacjonarny dla seniora powietrzny. Hałasuje, ale za to nie musimy regulować oporu – wszystko odbywa się samo. Im mocniej kręcimy, tym większy opór generuje wiatrak, który wprawiamy tym w ruch.

Jaki rower stacjonarny dla seniora jest najlepszy?

Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych preferencji i nie da się wskazać modelu, który sprawdzi się u wszystkich. Możemy jednak zwrócić uwagę na dodatkowe atuty. Najlepszy rower stacjonarny dla seniora ma wygodne, miękkie siedzenie, a także kierownicę wykończoną antypoślizgowym materiałem. Mogą się na niej znaleźć uchwyt na telefon czy na napój. Można regulować go zgodnie z wzrostem użytkownika i wygodnie się na niego wsiada. Rower mierzy też nasze osiągnięcia, jak spalone kalorie czy przebytą trasę, jak również reakcję naszego organizmu na wysiłek. To szczególnie ważne przy problemach kardiologicznych.

Zobacz również: Rowerek do ćwiczeń rąk i nóg

Gdzie kupić rower stacjonarny dla seniora?

Akcesorium, jakim jest dobry rower stacjonarny dla seniora, jest dostępny w naprawdę wielu miejscach. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z jego zakupem. Najłatwiej znaleźć go w sklepach sportowych, dużych marketach z artykułami gospodarstwa domowego, a także sklepach medycznych i internetowych. Najczęściej wymieniani producenci w tym kontekście to na przykład HS, InSportLine, Zipro, Gymtek, UrboGym i inni.

Najlepszy rower stacjonarny dla seniora
Najlepszy rower stacjonarny dla seniora

Cena roweru stacjonarnego dla seniora

Ile kosztuje rower stacjonarny dla seniora? Dużo zależy od konkretnego modelu. Te precyzyjne, najbardziej specjalistyczne, na przykład dla osób z niepełnosprawnością, to koszt od 800 do nawet 5000 zł. Na szczęście są też prostsze, tańsze modele, kosztujące od około 180 zł w górę.

Rower stacjonarny dla seniora – opinie

Niemal każdy ma doświadczenie z tego typu akcesoriami. Jesteśmy więc ciekawi, co w Waszym przypadku sprawdza się najlepiej. Na co zwracacie uwagę, żeby dopasować urządzenie do siebie? Czekamy na opinie o rowerach stacjonarnych dla seniora! Możecie zamieścić je w sekcji komentarzy.

Rower stacjonarny dla seniora / Ranking najlepszych

Jeśli jesteście tutaj po konkretne rekomendacje, przygotowaliśmy dla Was zestawienie polecanych, sprawdzonych modeli. Są to propozycje, które cieszą się wysokimi ocenami dotychczasowych użytkowników. Dla przejrzystości zebraliśmy je w ranking najlepszych rowerów stacjonarnych dla seniora.

Dodaj opinie lub recenzję