Rower stacjonarny do 120 kg to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Zakres wagowy sprawia, że nadaje się zarówno dla osób bardzo szczupłych, nawet dzieci, jaki i dla tych z nas, którzy są mocniej zbudowani, a nawet mają lekką nadwagę. Jeśli chcecie zawalczyć o wymarzoną sylwetkę i zadbać o własne zdrowie, jest to rozwiązanie idealne dla Was. Najlepsze jest to, że by z niego skorzystać, wcale nie musimy jechać na siłownię. Możemy to zrobić też w domu, ale do tego będzie potrzebne odpowiednie urządzenie.
Wybierzmy je wspólnie w ramach poniższego poradnika zakupowego! Podpowiemy Wam, czym charakteryzuje się takie rozwiązanie. Wskazujemy też, na co warto zwracać szczególną uwagę, a wreszcie odpowiadamy na pytanie, jaki rower stacjonarny do 120 kg jest najlepszy.
Czym jest rower stacjonarny do 120 kg?
Z pewnością rowerek stacjonarny to doskonale Wam znana konstrukcja. Jest to urządzenie do ćwiczeń, które zamiast zwykłych kół, stykających się z podłożem, ma zawieszone w powietrzu koło zamachowe. Za pomocą różnych metod hamuje je, by wytworzyć opór, tak by ćwiczenia były bardziej efektywne. Cała konstrukcja jest stabilna, dzięki czemu nie przewraca się ani nie porusza podczas intensywnych ćwiczeń. Rower stacjonarny do 120 kg wyróżnia się stosunkowo dużym limitem wagowym użytkownika. Pamiętajmy, że nie powinniśmy go przekraczać – producent deklaruje, jaka jest wytrzymałość jego sprzętu i niestosowanie się do tych zaleceń może prowadzić do uszkodzenia roweru, a nawet poważnej kontuzji.
Dlaczego warto kupić rower stacjonarny do 120 kg?
Motywacja do takiego zakupu może być różna. Najczęściej wymieniane zalety roweru stacjonarnego do 120 kg to:
- Zdrowie – pozwala zaaplikować sobie zalecaną przez specjalistów, zdrową dawkę ruchu. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko licznych chorób i stale pozostajemy w dobrej kondycji.
- Wygląd – rower stacjonarny do 120 kg angażuje różne mięśnie, pozwalając spalić tłuszcz i modelować sylwetkę nie tylko w okolicach nóg czy pośladków.
- Forma – dzięki takiemu urządzeniu w domu nie zaprzestajemy treningów nawet poza sezonem. Jednocześnie nie marzniemy, nie jesteśmy narażeni na upał, mróz, śnieg czy warunki i niebezpieczeństwa ruchu drogowego.
- Wygoda – rower stacjonarny do 120 kg, w przeciwieństwie do innych ćwiczeń, nie wymaga wyjścia z domu, wyjazdu na siłownię. Możemy ćwiczyć nawet przed telewizorem, z książką w ręku czy audiobookiem. Dzięki temu znacznie łatwiej się zmotywować.
- Bezpieczeństwo – ćwiczenia są tak proste i intuicyjne, że nie wymagają profesjonalnego trenera. Nie ryzykujemy też kontuzjami wynikającymi z naszych błędów. Jednocześnie ich stosunek efektywności wypada bardzo korzystnie.
Zobacz też: Rower stacjonarny dla seniora
Jaki rower stacjonarny do 120 kg wybrać i kupić?
Przejdźmy więc do kwestii związanych z samym zakupem. Kiedy zobaczymy, jak wiele propozycji ma dla nas rynek, złapiemy się za głowę. Na szczęście nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, by się w tym wszystkim połapać. By wybrać najlepszy rower stacjonarny do 120 kg, wystarczy tylko zwrócić uwagę na:
- Konstrukcję,
- Ergonomię,
- Pomiary i funkcje,
- Rodzaj oporu.
Konstrukcja roweru stacjonarnego do 120 kg
Z reguły rower stacjonarny do 120 kg kojarzymy z konstrukcją pionową, i rzeczywiście – to właśnie ona jest najbardziej powszechna. Wyróżnia ją zajmowanie niewiele miejsca, pedały znajdują się bowiem praktycznie pod siedzeniem. Dzięki temu podczas ćwiczeń stoimy, opierając się pośladkami o siedzenie, a rękami – o kierownicę. W efekcie ćwiczenia są bardzo angażujące dla mięśni, niestety, mogą obciążać kręgosłup.
Sprawdź również: Rower stacjonarny do 500 zł
Jeśli się o to obawiacie, polecamy rower stacjonarny do 120 kg poziomy. Jak sama nazwa wskazuje, nasze ciało jest na nim ułożone horyzontalnie. Siedzenie przypomina niewielkie krzesełko z oparciem. Nogi mamy wyprostowane przed sobą i oparte na pedałach, znajdujących się na podobnej wysokości, co siedzisko. To znacznie odciąża kręgosłup, dzięki czemu rower stacjonarny do 120 kg nadaje się dla osób mniej sprawnych, starszych, z chorobami, otyłością czy innymi problemami zdrowotnymi.
Ostatnia możliwość to rower stacjonarny do 120 kg spinningowy. Jest on jeszcze bardziej wymagający od pionowego, a to przez to, że przyjmujemy na nim pozycję zbliżoną do roweru szosowego. Oznacza to bardzo efektywne treningi. Rozwiązanie to jest dedykowane zwłaszcza dla kolarzy, którzy chcą utrzymać formę poza sezonem, a także tych z Was, którzy na poważnie chcą rzeźbić sylwetkę.
Może Cię zainteresować: Rower stacjonarny do 150 kg
Ergonomiczny rower stacjonarny do 120 kg
Co to znaczy, że najlepszy rower stacjonarny do 120 kg powinien być ergonomiczny? Chodzi o wygodę użytkowania. Taki sprzęt powinien posiadać szeroką gamę regulacji, dopasowujących go do naszego wzrostu i budowy ciała. Przykłady to wysokość siedzenia, kierownicy i ich wzajemna odległość od siebie. Dobrze też, jeśli kierownica lub uchwyty wykończone są antypośligowym tworzywem, a pedały zapobiegają ześlizgiwaniu się stóp. Polecamy też zwrócić uwagę na takie drobiazgi, jak uchwyt na kubek czy na telefon.
Pomiary i funkcje roweru stacjonarnego do 120 kg
Co jeszcze wyróżnia najlepszy rower stacjonarny do 120 kg? Pozwala nam on dokładnie monitorować przebieg treningu i swoje osiągnięcia. Niektórym z nas wystarczy monitorowanie przybliżone, to znaczy na przykład pedałowanie przez 30 minut dziennie na określonym oporze. Inni natomiast liczą na dokładniejsze dane. Dobry rower stacjonarny do 120 kg podaje, ile kilometrów przejechaliśmy i ile kalorii spaliliśmy. Mierzy także naszą akcję serca, oddechy czy inne funkcje życiowe. Idealnie, jeśli przesyła te dane do aplikacji w smartfonie, która to pomaga w ich opracowaniu.
Zobacz również: Rower treningowy składany
Jaki rower stacjonarny do 120 kg jest najlepszy? Mechaniczny czy magnetyczny?
Wspomnieliśmy już, że najlepszy rower stacjonarny do 120 kg generuje opór za pomocą siły działającej na koło zamachowe. Dzięki temu pedały nie obracają się luźno, lecz symulują prawdziwą jazdę na rowerze, czy to po płaskiej powierzchni, czy też pod górkę. Idealnie, jeśli mamy szeroki zakres regulacji oporu. Pod tym względem rower mechaniczny jest dość okrojony, do tego generuje spory hałas. Okazuje się za to tańszy i mniej awaryjny, ponieważ opór powstaje poprzez tarcie klocka hamulcowego o koło zamachowe. Bardziej precyzyjnym rozwiązaniem jest rower magnetyczny, gdzie opór generowany jest przez system magnesów. Charakteryzuje go cicha praca i szeroki zakres regulacji. Możemy też wybrać rower powietrzny, który zamiast koła zamachowego ma wiatrak. Im szybciej kręcimy, tym większy opór on generuje.
Gdzie kupić rower stacjonarny do 120 kg?
Wiemy już wszystko, co potrzebne do udanego zakupu. Co teraz? Oczywiście wizyta w sklepie. Polecamy odwiedzić duże centra sportowe i sklepy medyczne, a także sklepy internetowe. Rower stacjonarny do 120 kg znajdziemy również w marketach z elektroniką do domu. Wśród producentów możemy wymienić Zipro, HS, Gymtek, InSPORTLine i wielu innych.
Cena roweru stacjonarnego do 120 kg
Ile kosztuje rower stacjonarny do 120 kg? Zakres cen opisywanego przez nas sprzętu jest bardzo szeroki. Znajdziemy tu bowiem najprostsze opcje dla laików, które zaczynają się od 150 zł, jak i profesjonalny sprzęt na siłownię czy dla zawodowego sportowca. Niektóre modele sięgają nawet 20 tysięcy złotych! Na szczęście pomiędzy nimi jest całkiem sporo możliwości, przyjaznych dla każdego portfela.
Rower stacjonarny do 120 kg – opinie
Jako że jest to sprzęt, z którym niemal każdy miał styczność, na pewno macie opinie o rowerach stacjonarnych do 120 kg. Koniecznie się nimi podzielcie! Jesteśmy szczególnie ciekawi, jakie modele polecacie i które się u Was nie sprawdziły, a także co przekonuje Was do zakupu.
Rower stacjonarny do 120 kg / Ranking najlepszych
Wciąż nie jesteście przekonani co do żadnego konkretnego modelu? A może macie jakiś na oku, ale chcecie się upewnić, czy słusznie? Koniecznie sprawdźcie poniższy ranking najlepszych rowerów stacjonarnych do 120 kg, gdzie znajdziecie wyłącznie polecane propozycje.
Rower stacjonarny do 120 kg Ranking TOP10
Rower stacjonarny do 120 kg - Jaki wybrać i gdzie kupić?