Rower stacjonarny składany jest idealnym rozwiązaniem do małego mieszkania. Jego konstrukcja pozwala na uzyskanie bardziej kompaktowych wymiarów, kiedy akurat na nim nie ćwiczymy. Dodatkowo często też posiada kółka transportowe, dzięki czemu łatwiej usunąć go tam, gdzie nie będzie przeszkadzał. Jeśli więc dotąd wymawialiśmy się brakiem miejsca – najwyższy czas porzucić wymówki i cieszyć się zaletami ćwiczeń na naszym nowym sprzęcie!
Co wyróżnia takie akcesorium? Czym się kierować, kiedy szukamy odpowiedniego modelu? Zapraszamy do poniższego poradnika. Wyjaśniamy, jaki rower stacjonarny składany jest najlepszy, ale nie ograniczamy się do prezentacji konkretnych modeli, lecz omawiamy też najważniejsze funkcje i atuty.
Jak działa rower stacjonarny składany?
Działanie roweru stacjonarnego składanego jest bardzo proste. Wystarczy rozłożyć go, poćwiczyć, a następnie złożyć, by zajmował mniej miejsca. W takiej formie możemy go łatwo przenieść albo schować, żeby nie zabierał cennej przestrzeni w mieszkaniu. Ćwiczenia na nim bardzo przypominają jazdę na rowerze, ale bez niedogodności związanej z ruchem drogowym, smogiem czy złą pogodą. Zamiast kół, posiada jedno koło zamachowe, odpowiedzialne za generowanie oporu. Dzięki temu nie porusza się, lecz pracuje w miejscu.
Jaki rower stacjonarny składany wybrać i kupić?
Chociaż szukamy konkretnej funkcji – składanej konstrukcji – do wyboru mamy całkiem sporo modeli. Żeby to jakoś uporządkować i wybrać najlepszy rower stacjonarny składany, warto zastanowić się, na co zwrócić uwagę. Najważniejsze kwestie, które pozwolą nam dopasować go do siebie, to na przykład:
- Konstrukcja,
- Rodzaj oporu,
- Wygoda,
- Inne funkcje.
Zobacz też: Rower treningowy
Konstrukcja roweru stacjonarnego składanego
Zacznijmy od kwestii, które możemy ocenić już na pierwszy rzut oka. Dobry składany rower stacjonarny może przyjmować różne formy. Najczęściej jest to rower pionowy, co oznacza, że przyjmujemy na nim praktycznie stojącą pozycję. Siedzenie znajduje się prawie w jednej linii z pedałami i służy co najwyżej do lekkiego podparcia. Taki trening jest wymagający i angażujący, jednak może nadmiernie obciążać kręgosłup. Z tego powodu jest niezalecany dla osób z chorobami kręgosłupa, otyłością i starszych. Co zamiast tego?
Poziomy rower stacjonarny składany jest rzadkością, ale również możemy się na niego natknąć. W takim przypadku siedzenie i pedały również znajdują się w jednej linii, jednak jest to linia pionowa. Ćwicząc, siedzimy z nogami wyprostowanymi przed siebie, dzięki czemu zdecydowanie odciążamy kręgosłup. Jednak taka konstrukcja jest większa i zajmuje więcej miejsca. Czym ją zastąpić? Można wybrać mały rower stacjonarny składany bez siodełka. To naprawdę kompaktowy model którego używamy, siedząc na krześle lub innym siedzisku.
Sprawdź także: Rower do ćwiczeń
Rower stacjonarny składany a rodzaj oporu
Skoro jednak rower nie jedzie po podłożu, to nie generuje oporu w sposób naturalny. Musi do tego wykorzystywać inne technologie, działające na koło zamachowe. Jeśli chodzi o rower stacjonarny składany, najpopularniejsze są dwa rodzaje oporu:
- Mechaniczny – odbywa się poprzez tarcie. Regulacja jest tu dość niewielka, a cały mechanizm hałaśliwy. Do zalet takiego rozwiązania trzeba zaliczyć przede wszystkim niską cenę.
- Magnetyczny – jak sama nazwa mówi, do generowania oporu wykorzystuje system magnesów. Dzięki temu posiadamy szeroki zakres regulacji oporu, do tego rower działa cicho. Jeśli więc mieszkamy w budownictwie o cienkich ścianach lub mamy uciążliwych sąsiadów, będzie to idealne rozwiązanie.
Wygodny rower stacjonarny składany
Żeby jeszcze bardziej zachęcić nas do ćwiczeń, najlepszy składany rower stacjonarny musi być wygodny. Jak to właściwie osiągnąć, skoro wygoda dla każdego może oznaczać coś innego? Jest kilka obiektywnych czynników, na które warto zwracać uwagę. Pierwszy z nich to siedzenie. Powinno dawać pewne podparcie, być odpowiednio wypełnione i miękkie, ale jednocześnie łatwe w czyszczeniu. Dobrze, byśmy mogli regulować jego położenie – to pozwoli nam łatwo dopasować rower do swojego wzrostu.
Może Cię zainteresować: Rower rehabilitacyjny stacjonarny dla seniora
Kolejna sprawa to kierownica, a w zasadzie uchwyt, bo skoro się nie poruszamy, to nie ma mowy o kierowaniu. Na jej powierzchni również powinno się znaleźć miękkie, do tego antypoślizgowe wypełnienie, dzięki któremu nawet długie ćwiczenia nie będą problemem. Dobrze też, by miała uchwyt na telefon. Dzięki temu możemy podczas ćwiczeń słuchać muzyki czy podcastów, przeglądać strony internetowe, a nawet oglądać filmy czy seriale. To dodatkowa motywacja, bo łączymy przyjemne z pożytecznym. Najlepszy rower stacjonarny składany posiada też uchwyt na napój, a w modelach dla osób starszych i z obniżoną sprawnością – paski, którymi możemy przypiąć stopy do pedałów, by się nie zsuwały.
Jaki rower stacjonarny składany jest najlepszy? Inne funkcje
To nie wszystko, na co musimy zwrócić uwagę, że by wybrać najlepszy rower stacjonarny składany. Co jeszcze jest ważne? Zwłaszcza osoby z nadwagą i otyłością powinny zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie. Nie wolno go przekraczać, bo może to powodować zniszczenie roweru, a nawet urazy i kontuzje. Zazwyczaj jest to około 100 kilogramów, jednak niektórzy producenci decydują się na zwiększenie tego limitu nawet do 180 kilogramów. Ważne też, by rower stacjonarny składany pomagał monitorować nasze postępy. Powinien mierzyć przebytą „trasę”, spalone podczas niej kalorie, a nawet nasz puls i inne parametry. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy dawka ruchu była wystarczająca i czy robimy postępy.
Gdzie kupić rower stacjonarny składany?
W jakich sklepach znajdziemy najlepszy rower stacjonarny składany? Chociaż jest mniej popularny od egzemplarzy nieposiadających tej funkcji, to i tak powinniśmy dorwać go w większości sklepów sportowych i niektórych medycznych, a także w wielu sklepach internetowych. Producenci, których warto tu wymienić, to na przykład Spokey, Sportia, Gymtex, VMaxx, Zipro i innych.
Cena roweru stacjonarnego składanego
Ile kosztuje rower stacjonarny składany? Zależy to od jego konstrukcji, oporu i innych funkcji, a nawet renomy producenta. Najtańsze modele możemy znaleźć już od około 100 zł, zwłaszcza te bez siodełka. Natomiast najdroższe kosztują nawet do 1500 zł. Dzięki temu na pewno znajdziemy model odpowiedni do naszego budżetu.
Rower stacjonarny składany – opinie
Rowerki treningowe zachęcają nie tylko niską ceną, ale też łatwością użytkowania. To jeden z nielicznych sprzętów treningowych tak prostych w użytkowaniu, że niemal nie narażają nas na kontuzje i praktycznie nie wymagają profesjonalnego trenera. Dzięki temu możemy dawkować sobie ruch w zaciszu własnego mieszkania. A co Wy o tym sądzicie? Czekamy na opinie o rowerach stacjonarnych składanych!
Rower stacjonarny składany / Ranking najlepszych
Poniżej znajdziecie również ranking najlepszych rowerów stacjonarnych składanych. Powstał na podstawie ocen użytkowników. Dzięki temu umieszczone w nim modele są nie tylko popularne, ale też sprawdzone i polecane, a więc mają szansę zdać egzamin także u Was!